اجتماعی

?راه ابریشم، خط‌کشی می‌خواهد

راه ابریشم-خط کشی میخواهد

✍فرزاد سپهر- روزنامه‌نگار و مدرس معماری

شهر همدان با نام کهن هگمتانه و عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه برای معرفی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری واقع شده است.
برگزاری اجلاس بین‌المللی راه #ابریشم به میزبانی شهر همدان از جمله آخرین این تلاش‌هاست. اما مسئولان ارشد شهری در همدان چه اندازه این شهر را آماده #میزبانی از میهمانان ملی و بین‌المللی کرده‌اند؟ آیا صرف برگزاری همایش یا اجلاسی بین‌المللی کافی است؟ چه نتایجی از این میزبانی عاید شهر همدان می‌شود؟

پاسخ را باید از سطح شهر پیدا کرد. زیرساخت‌های #گردشگری و معرفی جاذبه‌های تاریخی هنوز به مرز #مطلوب نرسیده است. همدان در مرتبه نخست باید #مقصد_گردشگری شود نه صرفا مسیری برای عبور گردشگران.

نهاد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که اکنون به عنوان وزارتخانه شناخته می‌شود با توجه به نام خود متولی اصلی است اما #شهرداری به عنوان نهاد اداره‌کننده شهر مسئولیت بسیار مهمی در زمینه رونق گردشگری و معرفی جاذبه‌های تاریخی و باستانی دارد.

یکی از مشکلات اصلی گردشگران در شهر، یافتن مسیر و رهایی از #ترافیک شهری است. آن‌چه منظم کردن رفت و آمد را به ویژه در میدان‌های پرترافیک همدان در پی دارد، #خط‌کشی مسیرها و #تابلوهای راهنماست.

بسیاری از میادین شهر از جمله میدان پرتردد #آرامگاه_بوعلی با خطوط بی‌رنگ سفید و اکنون به رنگ مشکی‌درآمده، پوشانده شده‌اند.

با پیاده‌راه شدن میدان امام (ره) بار ترافیکی به حلقه دوم و سوم تردد خودروها یعنی بلوارهای بعثت، ارم، فاطمیه، شهید احمدی‌روشن و آیت‌الله موسوی منتقل شده و با آن‌ که برای سامان‌بخشی به مسیرها تلاش‌هایی در حال انجام است اما نداشتن زمان‌سنجی مناسب برای ترمیم و نبود برنامه‌ریزی بلندمدت موجب شده تا مسیرهای گفته شده خود به عنوان مشکل رفت و آمد مردم به ویژه مسافران تبدیل شوند. در کنار این مشکل، پل نیمه‌کاره شهید سردار همدانی نیز در مسیر ورودی شهر، بار ترافیکی بسیاری را موجب شده است.

یکی دیگر از جاذبه‌های شهر همدان، حفظ #خانه‌های_تاریخی و رویکرد نو برای کاربری آن‌ها مانند فرهنگسرا، خانه‌های بوم‌گردی، سفره‌خانه و شربت‌خانه‌های سنتی است. در حالی که شهردار همدان در ماه‌های آغازین تصدی خود بر شهرداری بر دستور تخریب دو خانه تاریخی در محله کبابیان همدان صحه گذاشت هنوز اقدام قابل دفاع علی‌رغم وعده‌های مطرح شده در رسانه‌ها توسط شهردار و شورای اسلامی شهر همدان صورت نگرفته است.

در هر صورت اگر صرفا شاهد میزبانی و صرف هزینه‌های هنگفت اما بدون برنامه‌ریزی بلندمدت توسط مسئولان ارشد شهری همدان باشیم، درهای این شهر کهن نه تنها بر همان پاشنه قدیمی می‌چرخند که ماهانه و سالانه شاهد بسته شدن راه‌های ارتباطی می‌شویم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن