اجتماعی
موضوعات داغ

زنگ خطر مخدر گل در استان زده شده است

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان همدان از کشف ۳۳۰۰ کیلو موادمخدر در ۶ ماهه نخست سال‌جاری خبرداد.

به گزارش #همدان_آنلاین، سرهنگ هادی قزوینه در دیدار با اعضای این پایگاه خبری با اشاره به انهدام ۴۳ باند تهییه و توزیع موادمخدر، دستگیری ۶۳۰۰ نفر و انجام ۲۰ عملیات فرا استانی در ۶ ماه ابتدایی سال‌جاری، گفت: امروزه پلیس مبارزه با موادمخدر استان، دیگر منتظر قاچاقچیان و سودجویان موادمخدر نمی‌ماند، بلکه در هر نقطه‌ای از کشور که متوجه فعالیت باندها و شبکه‌های توزیع موادمخدری شودکه تاثیری سوء بر امنیت همدان دارند وارد عمل شده و فرصت را از قاچاقچیان می‌گیرند.

وی با تأکید براینکه در حوزه برخورد با شیوع و کنترل موادمخدر، پیش‌بینی کردن مهم‌تر از پیشگیری کردن است، اظهار کرد: مأمورین مبارزه با موادمخدر از ۳ سال گذشته خطر گیاه مخدر گل را احساس کرده و نسبت به آموزش سایر یگان‌های انتظامی، اطلاع رسانی به مردم و مقابله با ورود آن اقدام کردند.

سرهنگ قزوینه با بیان اینکه بدون شک گیاه مخدر گل، یک هدیه وارداتی به ایران است، عنوان کرد: این گیاه مخدر، تهدیدهای زیادی را برای جوانان دارد از این رو با حضور کارشناسان مجرب اداره مبارزه با مواد مخدر در مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای دانشجویان، نسبت به خطرات و شناسایی این گیاهان مخدر اقدام می‌شود.

وی اضافه کرد: اهمیت به جوانان و آگاه سازی آنان به قدری برای این اداره مهم است که سال‌های گذشته با اعتبارات خود اداره مبارزه با موادمخدر، این آگاه سازی از حاشیه شهر شروع شده است.

قزوینه عنوان کرد: پلیس مبارزه با موادمخدر به تمامی جامعه هشدار مصرف و خطر گیاه مخدر گل را داده و اطلاع رسانی کرده است.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان همدان با اشاره به کشف ۹۵۰ کیلو گرم گیاه مخدر گل در سال‌جاری، تصریح کرد: درطی فعالیت و عملیات‌های ناجا، یک باند بین‌المللی متشکل از قاچاقچیان همدان، تهران و ترکیه انهدام و ۱۵ نفر از آنان نیز دستگیر شدند.

وی عزم ملی در جلوگیری از شیوع اعتیاد را بخش مهمی از کاهش مصرف مواد مخدر در جامعه دانست و عنوان کرد: قطع و یا کاهش شدید مصرف مواد مخدر کراک و شیشه به دلیل عزم ملی مردم درجامعه بوده است؛ این اتفاق نیز باید درحوزه گیاه مخدر گل رخ دهد.

سرهنگ قزوینه با تأکید بر اینکه ضعف فرهنگ امنیتی_انتظامی مردم هنوز به بلوغ نرسیده است، گفت: این فرهنگ هنوز مغفور مانده است چراکه مردم همواره منتظر دستگیری و برخورد پلیس بوده و هستند؛ مردم باید نسبت به حوزه انتظامی احساس مسئولیت کنند.

وی افزود: دستگاه‌های حاکمیتی باید در راستای ارتقا فرهنگ امنیتی_انتظامی آموزش دهند تا بتوانیم در کشور به امنیت پایدار برسیم.

وی کشت بذر شاهدانه در استان را تحت کنترل دانست و افزود: برخی از کشاورزان به‌دلیل تفکرات سنتی خود مبنی بر خاصیت شته زدایی شاهدانه، اقدام به کشت این بذر می‌کنند که در طی هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان جهاد کشاورزی و اخذ تعهد از ۱۵۰۰ کشاورز، کشت این بذر متوقف و کنترل شده است.

سرهنگ قزوینه از آموزش ۸۰ هزار دانش آموز در ۲۳۰ مدرسه استان در رابطه با آگاه‌سازی مواد مخدر خبرداد و گفت: با برگزاری همایش‌های متعدد و همکاری صمیمانه دهیاری‌ها و جهاد کشاورزی خطر گیاه مخدر گل و سایر اقلام مخدر به مردم و کشاورزان اطلاع رسانی شده است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر گیاه مخدر گل و ماده مخدر شیشه و هروئین جامع مصرف را تشکیل می‌دهند، مطرح کرد: سالویا، قارچ یا ماش‌روم هنوز درجامعه فراگیر نشده است چراکه اصل مهم در قاچاق موادمخدر سودآوری است؛ تهییه و نگهداری این قبیل از مواد مخدر نسبت به گل، شیشه و هروئین سخت بوده و منفعت زیادی را به‌همراه ندارد؛ اما بااین وجود پلیس مبارزه با مواد مخدر همواره هوشیار بوده و رصد اطلاعاتی کاملی را بر تمامی بخش‌های مواد مخدر دارند.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان همدان ادامه داد: درحال حاضر بیشترین تهدید، تمرکز اطلاعاتی و آگاهی بخشی در حیطه گیاه مخدر گل بوده است؛ با این وجود مأمورین مبارزه با موادمخدر اقدام به اطلاع‌رسانی برای تمامی یگان‌های انتظامی درخصوص آشنایی آنان با تمامی موادمخدر کرده است.

سرهنگ قزوینه دررابطه با آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های بدنسازی نیز گفت: بعضا برخی از آرایشگاه‌های زنانه و باشگاه‌های بدنسازی اقداماتی درخصوص توزیع و مصرف موادمخدر به شیوه گوناگون کرده اند که با همراهی اماکن از آنان تعهد گرفته شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن