اجتماعی

ابتلای ۱۳ نفر به ایدز

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا استان همدان از ابتلا ۱۳ نفر به بیماری ایدز در ۶ ماهه نخست سال‌جاری خبرداد.

سید جلال بطحایی در گفت‌وگو با همدان آنلاین، با اشاره به شایعات موجود در روستای لردگان مبنی بر انتقال ایدز به‌واسطه سرنگ آلوده، بیان کرد: این شایعه توسط وزارت بهداشت تکذیب شده است چراکه این استفاده از سرنگ مشترک و آلوده درهیچ یک از مراکز درمانی و بهداشتی کشور امکان ندارد.

وی بابیان اینکه شناسایی افراد مبتلا به ویروس HIV در استان، همانند شاخص کشوری است، گفت: در ۶ ماهه نخست سال‌جاری ۴۵ درصد موارد شناسایی و اقدامات لازم انجام داده شد؛ ازاین رو نمی‌توان در رابطه روند افزایشی و یا کاهشی این ویروس دربین هم‌استانی‌ها قضاوت کرد.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا استان همدان با بیان اینکه بیماری ایدز از روش‌هایی ازجمله تزریقات با سرنگ آلوده، خون آلوده، رابطه جنسی کنترل نشده و مادر به فرزند دربین افراد منتقل می‌شود، بیان کرد: تزریقات در استان همدان عامل اصلی انتقال ایدز بوده و درصد بیشتری را شامل می‌شود.


بطحایی با تاکید براینکه تمامی امکانات درمانی و پیشگیری لازم برای مبتلایان به ایدز در استان فراهم است، عنوان کرد: یکی از مهم ترین مسائل مراقبتی از این افراد، پیشگیری و جلوگیری از انتقال ویروس HIV از مادران باردار به جنین‌های خود است؛ خوشبختانه امکانات جلوگیری از این ویروس به نوزادان تازه متولد شده در استان وجود داشته و با مراجعه مادران باردار مبتلا به مراکز درمانی از انتقال آن به جنین جلوگیری می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن