فرهنگ و هنر

چند روز تا شروع جشنواره تئاتر بین‌المللی کودک و نوجوان


مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، از شروع فعالیت دبیرخانه های ۲۶امین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در استان خبر داد.
به گزارش همدان آنلاین در نشست خبری مدیرکل ارشاد، احمدرضا احسانی، بیان کرد: شرح وظایف کمتیه‌ها احصاء شده و کارها بین دستگاه‌های همدان و تهران در حال انجام است.
وی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از نظر کیفی در جایگاهی بعد از جشنواره فجر قرار دارد، ادامه داد: گستردگی این جشنواره امسال ۳۱ استان را با ۳۰۳ اثر پوشش داده است.
وی اظهار کرد: در جشنواره امسال ۷۰ گروه خارجی، خواستار حضور در جشنواره بودند که تعداد خاصی از آنها به مرحله نهایی راه یافتند.
وی با ذکر اینکه با توجه به محدودیت های موجود، احتمال برگزار نشدن جشنواره وجود داشت، تأکید کرد: باید کیفیت جشنواره نسبت به دوره های قبل ارتقا یابد زیرا برگزار نشدن آن از اجرای ضعیف آن بهتر است.
احسانی با تأکید بر اینکه سعی بر تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف داریم، گفت: این جشنواره آبروی کشور و به خصوص استان محسوب می‌شود و باید به بهترین نحو ممکن اجرا شود.
وی با بیان اینکه اصحاب رسانه جزء خانواده فرهنگ و هنر هستند، ذکر کرد: حوزه فرهنگ مظلوم و دارای محدودیت های مالی و نیروهای انسانی است که در راستای بهبود نیازمند برنامه‌ریزی و تحلیل کارشناسی است.
وی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد آمار داشتیم، اعلام کرد: ۵۰ اثر در بخش نوجوان، ۶۶ اثر در بخش خیابانی، ۴۸ اثر در بخش خردسال، ۸۲ اثر در بخش نوجوان و ۵۷ طرح متقاضی شرکت در نمایشنامه نویسی هستند.
وی ذکر کرد: مراسم رونمایی از پوستر ۸ آبان ماه در یکی از روستاهای اطراف یا در یکی از مدارس مناطق محروم برگزار خواهد شد.
احسانی ادامه داد: مراسم افتتاحیه این جشنواره در ۶ آبان در پیاده راه بوعلی با عموم مردم برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه شعار جشنواره امسال، کودک، طبیعت و تئاتر است، عنوان کرد: برای کودکان محروم و حاشیه نشین، دو تریلی سیار از تهران اعزام و به تجرای نمایش برای آنان خواهند پرداخت.
وی اعلام کرد: کشورهای اسپانیا با ۹ اثر، ایتالیا ۳ اثر، آرزانتین، یونان، تاجیکستان، فرانسه و بلژیک هرکدام با یک اور به مرحله نهایی راه یافته‌اند.
وی در خصوص بخش کارگاهی جشنواره اعلام کرد: افراد برجسته‌ای در این حوزه از کشور های الجزایر، استرالیا و ایتالیا حضور خواهند داشت.
وی در خصوص پذیرفته شدگان داخلی گفت: از استان های تهران، همدان،اصفهان، مازندران، البرز، بوشهر، خراسان رضوی، قم، گیلان، مرکزی، یزد و لرستان آثار منتخب مرحله نهایی داشتیم.
وی با بیان اینکه، مجید قناد دبیر این دوره از جشنواره است، گفت:بزرگداشت «رضا بابک» از هنرمندان پیشکسوت تئاتر و تجلیل از کودکان شهدای مدافع حرم از برنامه‌های جنبی جشنواره است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن