فرهنگ و هنر

سامن و ارزانفود در انتظار اعتبار


معاون گردشگری اداره‌‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، از نبود اعتبار برای راه اندازی دو دستکند سامن و ارزانفود خبر داد.
علی خاکسار در گفتگو با پایگاه خبری همدان آنلاین، بیان کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده، باید این دو دستکند برای امسال آماده بهره برداری می‌شدند که با توجه به کمبود اعتبار میسر نشد.
وی با بیان اینکه، به اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال برای ارزانفود و سامن نیاز داریم، ادامه داد: از آخرین فصل کاوش این دو، دوسال می‌گذرد که در این مدت به ساماندهی و برنامه ریزی برای افتتاح آن مشغول بودیم.
وی اظهار کرد: دستکند های سامن و ارزانفود در پایگاه مای ثبت و دامنه‌دار شده به گونه‌ای که می‌توان در سال‌های آینده به کاوش در این مناطق پرداخت.
وی با اشاره به این مطلب که به هیچ یک از این دو، طی بارش های سیل آسای سال گذشته، آسیب وارد نشده است، گفت: استحکام سازی و مقاومت سامن و ارزانفود در سطح قابل قبولی قرار دارد و در برابر خطرات احتمالی از آمادگی خوبی برخوردار است.
وی با ذکر اینکه دستکند سامن سال ۸۴ کشف و از سال ۸۶ تاکنون ۶ فصل کاوش در آن انجام شده است، عنوان کرد: در سال اولیه کاوش دستکند سامن، یک مجموعه از ۶۰ اسکلت انسانی پیدا شد که پس از اتمام معماری و مرمت آن به شکل قبلی به معرض نمایش گذاشته می‌شوند.
خاکسار در خصوص آثار یافت شده از ارزانفود نیز ذکر کرد: اشیاء تاریخی بسیاری در این منطقه کشف شده که به نمایش گذاشته می‌شوند اما بقایای انسانی در آن نداشتیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن