اجتماعی

زنان را سرکوب نکنید

یکی از کارشناسان خانواده استان، اثرات خشونت علیه زنان را، احساس پوچی، خودناباوری و خودنابودی در آنان عنوان کرد.
حجت الاسلام میلادصالحی در گفت‌و‌گو‌ با پایگاه خبری همدان آنلاین ، بیان کرد: مفهوم خشونت در ترکیب های مختلف، معناهایی گوناگون نظیر، خشونت خانگی، زناشویی، جنسی و علیه زنان به خود می‌گیرد.
وی با اشاره به حقوق و خشونت زنان در طول تاریخ، مثال زد: انقلاب جنسی فرانسه، در سال ۱۹۷۰، نشانگر خشونت علیه زنان بود که این موضوع سابقه و قدمت این امر را نمایان می‌کند.
وی در خصوص عامل‌های بازدارنده خشونت علیه زنان، تصریح کرد: در این مورد باید عوامل بازدارنده‌ای با توجه به شرایط و قوانین را وضع کرد و آموزش و روشنگری به افراد جامعه را در رأس امور قرار داد.
وی با بیان اینکه، دو نوع از خشونت‌های علیه زنان، شامل فیزیکی نظیر کتک زدن، مو کشیدن و محرومیت غذایی، خشونت روانی مانند تحقیر، سرکوب است، افزود: تهدید بانوان به طلاق نیز نوعی از خشونت های روانی محسوب می‌شود زیرا باعث ایجاد اضطراب و استرس در آنان می‌شود.
صالحی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم که دستور می‌دهد، اگر زنی را طلاق دادید، با او معاشرت نیکو داشته باشید، عنوان کرد: در آیات قرآن قاعده‌ای به نام نفی ضرر تعریف شده که اگر افراد آن را در روابط خود استفاده کنند کسی ضرر نمی‌کند.
وی در خصوص خشونت اقتصادی توضیح داد: بعضی از خانواده‌ها با به کار گیری این نوع خشونت، در تأمین نیاز خود دچار مشکل می‌شوند و اگر در اموال خود دخل و تصرفی داشته باشند دچار محرومیت می‌شوند.
وی تأکید کرد: کودکانی که در دوران کودکی شاهد کتک خوردن هستند، در بزرگسالی به فردی بی‌حوصله، متزلزل، وابسته و زودرنج تبدیل شده و مرتکب، خشونت علیه همسران خود می‌شوند.
این کارشناس خانواده، با ذکر اینکه، زنانی که مورد خشونت واقع می‌شوند، دچار درماندگی اکتسابی می‌شوند، توضیح داد: این دسته از زنان، مجبور به پذیرش هر چیزی، بدون توجه به توانایی، علاقه و استعداد خود می‌شوند و در نهایت به فرد سازشگر صفر تبدیل می‌شوند.
وی با بیان اینکه، امیدوارم جامعه به بلوغ فرهنگی، فکری و دینی برسند تا رفتار با هرچیزی و هر کسی را به درستی یاد بگیرند، اضافه کرد: در دستورات دینی و فرهنگی ما آمده، نسبت به همه چیز مسئول هستید، به خصوص در رفتار با بانوان که زمینه‌ساز، سازندگان نسل آینده هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن