سلامت و پزشکی

مردم خودسرانه کورتون و آنتی بیوتیک مصرف نکنند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا گفت: مصرف مسکن، آنتی بیوتیک و کورتون برای درد قفسه سینه، سردرد و دل درد خطرناک است.
به گزارش خبرنگار “همدان آنلاین”، رشید حیدری مقدم در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه بیماری آنفولانزا هر پنج تا ده سال در دنیا جریان می یابد، اظهار کرد: این اپیدمی در آسیار و اروپا و نیم کره شمالی زمین شایع شده و تنها تفاوت آن با سالهای قبل این است که زودتر شایع شده است.
وی با بیان اینکه از دوران پیک آنفولانزا در استان عبور کرده ایم، یادآور شد: آنفولانزا به صورت نیم بند تا پایان آذرماه ادامه خواهد داشت اما علائم شدید نخواهد بود.
حیدری مقدم ادامه داد: افرادی که بیماری های مزمن همچون سرطان، دیابت و آسم دارند و همچنین افراد سالمند هر ساله از 15شهریورماه تا 15 مهرماه برای تزریق واکسن آنفولانزا اقدام کنند.
وی با تأکید بر عدم مصرف آنتی بیوتیک، مسکن و کورتون برای درد قفسه سینه، سردرد و دل درد، یادآور شد: یکی از معضلات ما مقاومت آنتی بیوتیکی است و به مردم توصیه می شود از مصرف خودسرانه و بدون تجویز این داروها خودداری کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت سلامت کادر درمانی که از افراد آزمایش اچ آی وی می گیرند، گفت: اگر کادر از سلامت جسمانی برخوردار باشند و سر سوزن به دست آنها فرو رود، به احتمال 98.8 درصد احتمال ابتلای آنها به ایدز وجود نخواهد داشت و دغدغه ما در این زمینه بیشتر به هپاتیت برمی گردد.
وی با بیان اینکه 13 مرکز در استان به مبتلایان به ایدز خدمات ارائه می دهد، گفت: در حال حاضر دلیل ابتلا به ویروس اچ آی وی از اعتیاد تزریقی به سمت روابط جنسی افزایش پیدا کرده است.
وی همچنین تصریح کرد: خوشبختانه با تشخیص های صورت گرفته از ابتلای 18 نوزاد به ویروس اچ آی وی در استان همدان جلوگیری شد.
حیدری مقدم با اشاره به اینکه همدان 14 بیمارستان دولتی دارد، اظهار کرد: یک بیمارستان خصوصی، دو بیمارستان تأمین اجتماعی و یک بیمارستان به مردم خدمات ارائه می دهند و دانشگاه علوم پزشکی سه هزار تخت برای خدمات رسانی دارد اما اگر هر خانواده با یک سرفه به مراکز مراجعه کنند، با مشکل ازدحام بیماران روبه رو خواهیم شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن