فرهنگ و هنر

دو بنای کبودرآهنگ در انتظار ثبت ملی

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کبودرآهنگ، از تکمیل فرآیند پرونده ثبت ملی بازار خمسه خبر داد.

مهدی غلامی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان آنلاین، بیان کرد: ثبت ملی این بازار هنوز قطعی نشده و مدارک و اسناد لازم برای بررسی به تهران ارسال شده است.

وی با ذکر اینکه، این بازار پنج راه ورودی دارد به همین علت به بازار خمسه معروف است، گفت: این بازار اولین و قدیمی‌ترین بازار به جا مانده در شهرستان کبودرآهنگ است که داخل آن خشتی و نمای بیرونی آن آجری است.

وی با بیان اینکه این بازار مربوط به دوره قاجاریه است، ادامه داد: این بازار حالت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده و کسبه آن به روال گذشته از پیشه‌‌های سنتی به همان شیوه کسب درآمد می‌کنند.

وی با ذکر اینکه قصد ثبت ملی ساختمان قدیمی آموزش و پرورش را نیز داریم، اظهار کرد: این بنا مربوط به دوره قاجاریه بوده و از ابتدا برای آموزش و پرورش احداث شده است.

غلامی با اشاره به اینکه این بنا هم، نمای آجری داشته و به صورت شیروانی ساخته شده است، عنوان کرد: در حال حاضر از این بنا برای تجمع شوراهای دانش‌آموزی استفاده می‌شود و حالت کانون دارد.

وی اعلام کرد: پرونده و مدارک این مدرسه به همراه بازار خمسه به تهران ارسال شده و منتظر اعلام نتیجه هستیم اما ثبت هر یک از این دو قطعی نیست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن