اقتصادی

کاهش چشمگیر بودجه سال99

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان، از کاهش 43 درصدی بودجه سال 99 این سازمان خبر داد.

حجت الاسلام محمدهادی نظیری، در گفت‌وگو با پایگاه خبری همد‌ان آنلاین، بیان کرد: در خصوص استان همدان، یا اعتبار سال 98 یا کمتر از آن پرداخت شود.

وی با ذکر اینکه در سال جاری فعالیت‌های سازمان افزایش چشمگیری به خصوص در حوزه روحانیون مستقر داشته است، گفت: بخش اعظمی از بودجه دریافتی به حقوق ماهیانه روحانیون مستقر که 15 میلیون ریال است، اختصاص دارد.

وی ادامه داد: ما تنها سازمانی هستیم که بیشتر فعالیت و برنامه‌های فرهنگی اجرا می‌کنیم که مسئولین نسبت به آن بی‌توجه هستند.

وی با ذکر اینکه، بودجه سال 98 استان همدان، 1 میلیارد و 385 میلیون تومان بوده است، افزود: اکنون در حال رایزنی با نمایندگان مردم در مجلس اسلامی برای عدم کاهش این بودجه هستیم.

وی در خصوص میزان درآمد روحانیون مستقر، عنوان کرد: در گذشته مردم به روحانیون مستقر کمک خرجی می‌دادند اما با توجه به شرایط فعلی جامعه چنین چیزی ممکن نیست و تنها با حقوق دریافتی سازمان زندگی می‌کنند.

وی تأکید کرد: روحانیون طلبه هیچ منبع درآمدی نداشته و تنها با حقوق ماهی 1میلیون 500 هزار تومان زندگی می‌کنند.

نظیری با بیان اینکه، برگزاری فعالیت‌های قرآنی بزرگترین چالش ما است، ذکر کرد: بودجه و منابع کافی برای چنین برنامه‌هایی نداریم در حالی که از نیازهای اساسی جامعه امروز است.

وی با بیان اینکه، متأسفانه مردم کمک‌های نقدی خود را به مناسبت‌های مذهبی مانند ماه محرم و رمضان اختصاص داده‌اند، گفت: باید فرهنگ کمک و یاری به برنامه‌های قرآنی و فعالیت‌های مذهبی در مردم ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه، کانون‌های فرهنگی سازمان در سطح استان فعال هستند، عنوان کرد: رفع و بررسی آسیب‌های اجتماعی از مهم‌ترین مسئولیت‌های سازمان بوده که به اعتبارات ویژه دولتی نیازمند است.

وی یادآور شد: در خصوص حقوق روحانیون مستقر هیچ‌گونه افزایش قسمتی نداشتیم و دچار کمبود و مشکل در این بخش هستیم.

نظیری هشدار داد: با توجه به شرایط موجود، خوف کناره گیری روحانیون وجود دارد، زیرا با کمترین سطح درآمد و امکانات زندگی می‌کنند.

وی اضافه کرد: در بین تمامی استان‌های کشور، استان همدان مانند همیشه از کمترین میزان بودجه برخوردار است.

وی با اشاره به اعزام روحانیون، توضیح داد: در این خصوص حداقلی عمل می‌کنیم زیرا یک ریال هم به آنان پرداخت نمی‌شود.

نظیری اعلام کرد: تنها در ماه‌های محرم و رمضان اعزامی داریم که نهایت به 100 نفر می‌رسد در حالی که ظرفیت 500 نفر را داریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان، تأکید کرد: استان همدان در خصوص کمبود بودجه واعتبار دچار مشکل جدی است و بروز مشکل در این خصوص محتمل است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن