سیاسی

بهارستانی که بهاری برای مردم ندارد

مجلس یا همان خانه ملت، که قرار است نمایندگان مردم حقوق از دست رفته شهروندان را به آن‌ها بازگردانده و یا در جهت منافع مردم فعالیت کنند، این روزها نقدهای بسیاری را به خود اختصاص داده است.

ساختمان سبز پر زرق و برق بهارستان، به ظاهر در راستای منافع مردم قدم برداشته است اما در باطن آنچه که به سمع و بصر همگان رسیده است تنها کسب منافع خود نمایندگان و دولت بوده و مردم تنها در شعارهای واهی انتخاباتی و مصاحبه‌های دلنشین مطبوعاتی جای داشته اند.

ساختمانی که باید از فریادهای آزادی، عدالت و رفع گسل‌های اقتصادی نمایندگان مردم مملو باشد مدت مدیدی است که جای خود را به دفاع از عملکرد دولت داده است.

حدود ۲ ماه دیگر از فعالیت چشمگیر و صادقانه صاحبان صندلی‌های سبز بهارستان باقی مانده است و از هم‌اکنون تب و تاب انتخابات مجلس یازدهم به گوش همگان می‌رسد؛ اما آنچه که بیش از گذشته ذهن مردم و یا به اصطلاح مسئولان، ولی نعمتان می‌رسد، ضعف شدید مجلس در قانونگذاری و نبود قدرت مناسب در دست وکلای انتخابی برای برخورد با رفتارهای خلاف قانون دولت و اعضای آن است.

در مدت زمان ۴ ساله فعالیت مجلس دهم اتفاقات و حوادث بسیاری بر دوش نمایندگان مجلس قرار گرفت که تقریبا هیچ یک از این اتفاقات به سلامت از دوش صاحبان صندلی‌های سبز بهارستان به زمین ننشست.

وضعیت بحرانی و فاجعه بار خانه ملت به شکلی شده که حتی نمایندگان فعلی بارها و بارها در مصاحبه‌هایشان آن‌را بی خاصیت و بدون هیچ سودی برای مردم می‌خوانند.

حال باید دید که با نگاه عوض شده مردم نسبت به فعالیت‌های نمایندگان انتخابی، این دوره از مجلس چگونه فعالیت خود را شروع می‌کند.
آیا در انتخابات جاری، اعتماد از دست رفته مردم و امیدهای ناامید شده آنان تا چه اندازه پایشان را به کنار صندوق‌های رأی می‌کشاند؟

بدون شک در مدت زمان ۲ ماهه انتخابات مجلس یازدهم نام مردم تنها در شعارها و جلد مجلات و تیترهای داغ انتخاباتی بر سر زبان کاندیدهای بهارستان خواهد آمد.

عملکرد ضعیف مجلس دهم در بحث رونق تولید

نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان عملکرد مجلس در بحث اقتصاد مقاومتی یا رونق تولید را نامناسب و بی تأثیر دانست.

حبیب‌الله شعبانی موثق در گفت‌وگو با همدان آنلاین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با وظیفه مجلس و نقش مهم آن در کشور، بیان کرد: همانطور که امام راحل فرموده‌اند مجلس دارای جایگاه ویژه‌ای در نظام اسلامی و در راس امور است؛ چراکه این مجلس است که با قانون گذاری مسیر حرکت کشور را ریل گذاری می‌کند.

امام جمعه همدان با بیان اینکه نمایندگان مجلس با مطالعه دقیق و تحقیقات کامل و در نظر گرفتن مصالح ملی و پرهیز از نگاه صرفا منطقه‌ای و استانی باید اولویت‌های کشور را احصا کنند، مطرح کرد: نمایندگان باید با وضع قوانین لازم مشکلات کشور را حل کنند و در مواردی هم ما به جد نیازمند اصلاح قوانین مزاحم به‌خصوص در عرصه تسهیل سرمایه گذاری و تولید هستیم چرا که می‌بینیم برخی قوانین سد راه تولید و توسعه هستند که حتما نیاز است مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون های تخصصی به این موضوع ورود کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با تاکید براینکه ما گاها می‌بینیم مجلس در برخی موارد ورود ندارد یا با تاخیر ورود می‌کند یا ورود و قانونی که مصوب می‌شود موثر نیست، تصریح کرد: مثلا در همان موضوع اقدام مناسب در قبال خباثت‌های آمریکا که مجلس ورود خوبی نداشت و مورد گلمندی رهبری معظم انقلاب در سخنرانی آغاز سال در حرم رضوی واقع شد نمونه بارز ورود با تاخیر و نامناسب مجلس بوده است.

وی ادامه داد: از مجلس این مطالبه را داریم الان که حدود ۹ ماه از اغاز سال می‌گذرد برای بحث مهم رونق تولید کدام قانون یا مصوبه ای توسط مجلس انجام شده است؟

شعبانی با بیان اینکه مجلس باید مجلسی هوشیار و انقلابی باشد، عنوان کرد: در شرایطی که کشور دچار جنگ اقتصادی است انتظار است در این حوزه با تمام توان و بصورت کاملا عالمانه وارد شود.

امام جمعه همدان با تأکید براینکه مسئله فساد و برخورد ریشه ای با آن از دیگر مواردی است که مجلس باید بصورت محکم وارد شود، اظهار کرد: بحث حقوق‌های نجومی و عدالت در پرداخت حقوق‌ها نیز مسئله‌ای مهم است که مجلس باید ورود کند.

مجلس در اجرای عدالت عملکرد مطلوبی نداشت

حجت‌الاسلام شعبانی با بیان اینکه مسئله عدالت هم بسیار مهم است که حضرت اقا فرمودند، گفت: در این بخش عملکرد مطلوبی نداشتیم و مجلس می‌تواند در این عرصه ورود موثر داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم مجلس جایگاه نمایندگانی با تقوا شجاع عالم انفلابی و پاکدست و کارامد باشیم چرا که با وجود مجلسی کارآمد قطعا بسیاری از امور کشور اصلاح خواهد شد.

مجلس دهم برون رفتی برای مردم نداشته است
نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت عملکرد مجلس دهم را موفق ندانست.

حمیدرضا حاجی‌بابایی با اشاره به عملکرد قابل قبول و مناسب مجلس در حوزه تدوین برنامه ششم توسعه و اعلام مواضع دربرابر آمریکا در راستای دفاع از کشور، گفت: وظیفه مجلس براساس قانون اساسی کشور، نماد قانون گذاری دینی است و از همین رو باید در رأس امور قرار گیرد؛ از این رو مجلس باید قانون گذاری کرده و پل ارتباطی مردم و نظام باشد؛ با این دیدگاه مجلس دهم کارهای بزرگی را ازجمله تدوین برنامه ششم توسعه در کارنامه خود دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مجموع عملکرد مجلس را قابل قبول نداست و تصریح کرد: متاسفانه در این مدت مجلس بیشتر همراهی غیرمنطقی با دولت داشته است؛ مجلس دهم نتوانسته نظارت و حضور کافی در صحنه داشته و قوانین شفافی تدوین کند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی مجلس را همراه دولت خواند و اظهار کرد: به دلیل همسو بودن برخی از نمایندگان با دولت، نوع تفکر در مجلس همراه دولت بوده و در شرایطی به دلیل منافع دولت سکوت را به جای نظارت انتخاب کرده اند.

عضو فراکسیون فرهنگیان مواضع مجلس در برابر آمریکا را بسیار خوب خواند و افزود: این مواضع برای مردم کافی نبوده و طبیعتا برون رفت مناسبی را برای مردم نداشته است؛ نمایندگان مجلس باید در کنار مردم باشند و همانند آن‌ها زندگی و فکر کنند.

حاجی‌بابایی عملکرد مجلس دهم را تجربه ای برای نمایندگان آینده دانست و گفت: از عملکرد مجلس دهم میی‌توان تجربه‌ای نوشت تا در آینده مجلسی غیر از ویژگی امروز شکل گیرد.

مردم ناراضی هستند/ مجلس دهم بی‌خاصیت است

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسداقتصادی عملکرد مجلس در جنگ قانون گذاری را مناسب دانست و گفت: ‌درحال حاضر دولت قوانین وضع شده مجلس را انجام نداده و آن‌هارا در بایگانی قرار می‌دهد؛ مجلس دهم در نظارت‌ها خوب عمل نکرده و نتوانسته در برابر قاچاق و اختلاس با جدیت مقابله کند از این رو مردم از مجلس ناراضی هستند.

امیرخجسته مجلس دهم را بی‌خاصیت خواند و افزود: خاصیت مجلس به نظارت کردن درست و به موقع است وقتی این عمل رخ ندهد یعنی، مجلس بی خاصیت است؛ وظیفه مجلس و توقع مردم از خانه ملت، مقابله کردن با حقوق‌های نجومی و اشرافی‌گری و استفاده از قدرت استیضاح و نظارت است.

چرا وزیر اقتصاد استیضاح نمی‌شود؟

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در خانه ملت با تاکیدبراینکه گرانی و فساد در بازار غوغا می‌کند، بیان کرد: مردم منتظر نظارت درست از مجلس هستند؛ چرا نمایندگان از استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی دراین رابطه امتنا می‌کنند؟

وی ادامه داد: ایستادن در مقابل رانت و آقازاده‌ها نیازمند هزینه دادن است؛ نمایندگان باید برای این ایستادگی هزینه‌های لازم را نیز بدهند.

گزارش از: فائزه صلواتی ، خبرنگار پایگاه خبری همدان آنلاین

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن