فرهنگ و هنر

منبت تویسرکان حلقه گمشده درکشور

مدیر اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تویسرکان دربازدیدازکارگاههای منبت روستای اشترمل درتویسرکان گفت : مبل و منبت در روستاهای تویسرکان ازجمله جیجانکوه، اشترمل، سیدشهاب، بادامک، میانده،به اشتغال افراد زیادی کمک کرده است و باتوجه به اینکه 490کارگاه مبل ومنبت با اشتغال 750نفر به طور خاص در رشته مبل و منبت مشغول به کار هستند ولی متاسفانه بدلایل اقتصادی و نداشتن انگیزه ونبودن رابطه بین مسوولان ومنبت کاران این حلقه آنچنان که باید فعالیت داشته باشد مفقود مانده است .
نبود بازارچه صنایع دستی در تویسرکان

اسحاق ترکاشوند بابیان اینکه برپایی بازارچه صنایع دستی دراین شهرستان بسیاراساسی است افزود: خوشبختانه با رایزنی های انجام شده بین صاحب ترمینال جاده کرمانشاه تویسرکان و اداره راه و شهرسازی، مجوز تغییر کاربری این مکان از حمل و نقل و انباری به تجاری ـ گردشگری به منظور ساخت سایت صنایع دستی، ایجاد بازارچه و نمایشگاه مبل و منبت اخذ شده است.

ترکاشوند باتاکیدبراینکه ملی شدن منبت گلریز و ایجاد بازارچه صنایع دستی میتواندکمکی به حوزه مبل و منبت شهرستان باشد که بازار مبل ومنبت رونق بیشتری به خود بگیرد چرا که این هنر دست دراین دیار بدون استفاده ازهیچ دستگاهی صورت می‌گیرد و این محصول تولیدی در سطح شهرستان ارزان‌تر و با کیفیت بالاتر به تولیدمیرسد.

ترکاشوند خاطرنشان کرد: خاستگاه اصلی منبت گلریز در روستای اشترمل تویسرکان است وطبق اسناد ومدارک در سالیان گذشته فردی به نام استاد کورند سال ها سبک منبت گلریز را نسل به نسل و به شیوه استاد ـ شاگردی به بسیاری از هنرمندان تویسرکانی آموخت از این رومیتوان به جرات گفت سبک خاص منبت گلریز تنها متعلق به تویسرکانی هاست و تنها با هنر دستان منبت کاران بر روی چوب ها نقش زده می‌شود.
ترکاشوند ازاعطای تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی به خریداران مبل و منبت نام بردوافزود:گام مهم دیگر مسئولان تویسرکانی برای حمایت از تولیدکنندگان این محصول اعطای این تسهیلات میباشد که میتواند زمینه ساز رونق اقتصادی در تویسرکان شود.
اسحاق ترکاشوند با اشاره به اینکه تلاش داریم با همکاری خوشه صنایع تکمیلی در مرکز تخصصی مبل و منبت شامل رویه‌کوبی، رنگ‌کاری و … ایجاد شود افزود: فضای خالی مقابل مرکز تخصصی متعلق به شهرک صنعتی است که مقرر شده با قیمت صنعتی قبل به سایت نمایشگاهی برای ۴۰ واحد تبدیل شود.
ترکاشوند از برگزاری دو جشنواره مبل و منبت روستایی دراین مدت نام برد وبیان کردتعداد نمایشگاه مبل و منبت روستای اشترمل ۱۰ نمایشگاه بوده است همچنین ۵۰ نمایشگاه این هنر صنعت در شهرستان فعال است.
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تویسرکان با تاکید بر اینکه با ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان هزینه‌ها کاهش می‌یابدافزود:باتوجه به سال ۹۱ نرخ صفر برای مالیات بر صنایع دستی مشروط بر اظهار نامه مالیاتی در نظر گرفته شده است ولی متاسفانه مجوزهای صنایع دستی دو  سه ساله است، اگر فعالان این صنایع اظهارنامه مالیاتی خود را سر موقع تحویل دهند در واقع نرخ مالیات آن‌ها صفر محاسبه شده و از مالیات معاف هستند.
ترکاشوند از آموزش۶۰ نفر بانوی اشترمل در مرکز تخصصی مبل و منبت خبرداد وتاکیدکرد: بانوان علاقه‌مند نیز می‌توانند از آموزش مبل و منبت در خانه صنایع دستی تویسرکان بهره‌مند شوند.
مدیر فنی خوشه مبل و منبت شهرستان تویسرکان. درادامه از ایجاد مرکز تخصصی مبل و منبت به عنوان بازو برای انجام اقداماتی فنی به منظور کمک به فعالان این عرصه نام برد وبیان کرد: تولید مبل و منبت ما باید به صورت تکمیل انجام شود و مهم‌تر اینکه تولیدکننده‌ها هم خواهان برگشت ارزش افزوده به منطقه هستند.
بهرام ترکاشوند از برگزاری دوره عملی و تئوری رنگ‌کاری مبل با همکار فنی و حرفه‌ای در روستای اشترمل برای ۱۸ نفر نام بردوافزود: آزمون طی هفته آینده رویه کاری هم برای ۱۸ نفر به صورت عملی برگزار خواهد شد.
قابل ذکراست جمعه بازار فروش صنایع دستی تولیدی هنرمندان و صنعتگران تویسرکان هر هفته در خانه تاریخی دکتر اقتداری واقع در محله زرهان برگزارمی شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن