اجتماعی

دست کوتاه محیط زیست در برخورد قانونی با حیوان آزاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان از نبود هیچ‌گونه ابزار قانونی برای برخورد با افراد حیوان‌آزار خبرداد.

محسن جعفری نژاد بسطامی در گفت و گو با همدان‌آنلاین با اشاره به انتشار تصاویر حیوان آزاری در یکی از رستوران‌های معروف همدان در فضای مجازی، بیان کرد: متاسفانه درحال حاضر ابزار قانونی برای برخورد با افراد حیوان‌آزار وجود ندارد و محیط زیست نمی‌تواند به صورت مستقل با این قضیه برخورد داشته باشد.

وی از انتظار لایحه حمایت از حقوق حیوانات در مجلس شورای اسلامی خبرداد و گفت: با تصویب این طرح، سازمان محیط زیست با ابزار قانونی جدی و به صورت مستقل توانایی برخوردی قاطعانه را با حیوان‌آزاران دارد.

جعفری نژاد بسطامی ضمن تایید نکردن این رفتار غیر انسانی و نکوهش این عمل خبیصانه، مطرح کرد: تنها راه برخورد با این افراد خاطی، ورود مدعی‌العموم و سازمان‌های مردم نهاد در راستای ثبت شکایت و پیگیری‌های قضایی است.

لازم به ذکر است، طرح منع حیوان‌آزاری در ۸ ماده در شکل یک قانون مستقل مطرح خواهد شد. با تصویب این طرح، اولین قانون برای حمایت از حیوانات در قوانین ایران وضع می‌شود.

حیوان‌آزاری شامل ضرب و شتم، شکنجه، مجروح کردن عمدی، جراحی‌های غیرضروری، مثله کردن، نسل‌کُشی و استفاده از ابزارهای کشتار گروهی، تخریب مکان زیست یا آشیانه، مسموم کردن حیوان، آب یا خوراک آن یا تلف کردن حیوان به هر روش، ربودن، زندانی کردن، رها کردن حیوان صاحب‌دار یا گونه‌های غیر بومی در محدوده و حریم شهر و روستا و طبیعت‌ است.  وصول طرح منع حیوان‌آزاری در حالی اعلام شده که بنا به آخرین اظهارات سازمان محیط زیست قرار است لایحه از سوی معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای مقابله با حیوان‌آزاری تنظیم شود

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن