اجتماعی

سوخت اتوبوس‌ها، دلیل آلودگی هوا/ پایان آلودگی از فردا

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان سوخت نامناسب اتوبوس‌های درون شهری را از جمله عوامل اصلی آلودگی هوای شهر دانست.


سیدعادل عربی در گفت و گو با همدان‌آنلاین، با اشاره به افزایش غلظت آلاینده‌ها از صبح روز یکشنبه، بیان کرد: از روز یکشنبه عمدتا هوا برای گروه‌های حساس در شرایط ناسالم قرار گرفت و گاهی شاخص آلودگی از عدد 150 نیز عبور می‌کرد.
وی از تشکیل جلسه کارگروه مربوط به آلودگی هوا در روز گذشته خبرداد و گفت: باتوجه به پایداری آلودگی هوا از روز یکشنبه، این جلسه با شرکت کارشناس هواشناسی و مسئولین مربوطه برگزار و تصمیمات جدید اتخاذ شد.
عربی آموزش رانندگان ناوگان حمل و نقل شهری توسط پلیس راهور و جلوگیری از تردد اتوبوس‌های فرسوده و مشکل دار شهری در شرایط اضطرار را ازجمله مصوبات این کارگروه در روز گذشته عنوان کرد و افزود: تغییر مسیر ماشین‌های سنگین و جلوگیری از ورود این دسته از خودروها به شهر همدان در شرایط اضطراری نیز از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود که پلیس راهور قول بررسی و اعلام نتیجه را به اداره کل حفاظت محیط زیست استان داد؛ همچنین اضافه کردن 2 شهرستان لاله جین و بهار در لیست تصمیم‌گیری‌های مربوط به تعطیلی مدارس در روزهای آلوده از دیگر موارد تصویب شده این کارگروه بود.
سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه همزمان با سرد شدن هوا و مبحوس شدن آلاینده‌ها، شاهد افزایش شاخص آلودگی هوای شهر هستیم، اظهار کرد: سرد شدن هوا با آلودگی رابطه مستقیم دارد؛ از این رو به دلیل وارونگی دما در فصل سرد زمستان شاهد افزایش غلظت آلاینده‌ها هستیم؛ همچنین لازم به ذکر است نمک و ماسه پاشی در روزهای برفی به منظور تسهیل تردد خودروها در خیابان از دیگر دلایل افزایش غبار و آلاینده‌ها در هوای شهر است.
وی با اشاره به آلوده بودن هوای امروز شهر با شاخص 111 برای گروه‌های حساس، مطرح کرد: استفاده اتوبوس‌های درون شهری از سوخت های نامناسب از جمله دلایل مهم آلودگی هوای شهر است؛ از این رو دبیرخانه کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا اداره کل قصد دارد تا با هماهنگی ادارات و سازمان‌های مربوطه سوخت با کیفیت یورو 4 را برای اتوبوس‌های درون شهری جایگزین و پیگیری نماید .
عربی مطالعه در رابطه با تشخیص میزان دقیق اثر گذاری مولفه‌های آلودگی هوای همدان را ضروری دانست و گفت: احتمالا سال آینده این بررسی دقیق در رابطه با میزان و درصد هریک از وسایل نقلیه شهری در آلودگی هوا مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اما درحال حاضر تغییر سوخت اتوبوس‌های درون شهری و نقش مستقیم آن در آلودگی هوا بسیار مسئله مهمی است.
‌ سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در پایان خاطرنشان کرد: براساس اعلام سازمان هواشناسی، روز آینده با تغییرات جوی روبه هستیم که همین امر باعث از بین رفتن آلودگی هوا خواهد شد

 ۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۳ ق.ظ

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن