اجتماعی

سوخت اتوبوس‌ها ربطی به آلودگی هوا ندارد

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان با بیان اینکه افزایش غلظت آلاینده‌ها زنگ خطری برای سلامت و هوای پاک شهر است گفت: ناوگان اتوبوسرانی عاملی در کاهش آلودگی است و نقش مهمی در افزایش آلاینده‌ها ندارد.

محمد پوروخشویی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین اظهار کرد: عوامل مختلفی در آلودگی هوا نقش دارند که می‌توان به بخش کوچک ناوگان اتوبوسرانی اشاره کرد چرا که هر اتوبوس به طور میانگین 400 مسافر را روزانه جا به جا می‌کند و در صورت سوخت نادرست می‌تواند نقش کوچکی در آلودگی هوا داشته باشد.

وی با بیان اینکه سوخت اتوبوس‌ها روزانه، به طور مستقیم از شرکت پخش فراورده‌های ملی تأمین می‌شود ادامه داد: هر سوختی که شرکت پخش فراورده‌های ملی در اختیار ناوگان اعم از گازوئیل یا سوخت یورو 4 بگذارد ناچار به استفاده هستیم.

پوروخشویی با اشاره به اینکه اگر شرکت، سوخت یورو 4 را جایگزین گازوئیل کند ناوگان اتوبوسرانی از این اقدام استقبال می‌کند افزود: شهرداری همدان هیچ تقصیری در بحث سوخت ناوگان اتوبوسرانی ندارد و شرکت پخش فراورده‌ ملی متولی این امر است چرا که می‌تواند در صورت عدم استفاده از سوخت یورو 4، گازوئیل با کیفیت تحویل دهد.

وی تصریح کرد: 10 سال گذشته، خرید اتوبوس با بیش از 85 درصد یارانه دولتی خریداری می‌شد اما از سال 1390 با اعمال تحریم‌ها، هیچگونه ارز دولتی و یارانه برای خرید اتوبوس اختصاص داده نشده است.

پوروخشویی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش قیمت اتوبوس و اعمال تحریم‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی با همکاری شورای شهر و شهرداری اتوبوس‌های فرسوده بازسازی و برخلاف تمام مشکلات در چند سال گذشته حدود 48 دستگاه اتوبوس خریداری شده است.

وی در پایان توضیح داد: اگر علت عمده آلودگی هوا فعالیت‌ اتوبوس‌ها است من این خبر را نقض می‌کنم چرا که عوامل مختلفی چون وارونگی دما، افزایش خودروها و توسعه شهرها هم می‌تواند مؤثر باشد.


۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۰۱:۳۴ ب.ظ

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن