اقتصادی

قوه قضاییه باید تعیین تکلیف کند

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان همدان، مسئول و مرجع پیگیری، تخلفات کاندیداهای رد صلاحیت شده را قوه قضاییه اعلام کرد.


حجت الاسلام جلال مرادی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان آنلاین، بیان کرد: هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان مسئول رد و تأیید صلاحیت کاندیداها بوده و وظیفه‌ای در خصوص پیگیری تخلفات آنان ندارد.
وی با اشاره به اینکه حضرت آقا در بیانیه گام دوم، کسانی که طهارت مالی ندارند را فاقد مشروعیت برای حضور در مناصب حکومتی دانستند، ادامه داد: یکی از شرایط کاندیداهای انتخاباتی عدم داشتن انحراف در مسائل مالی و اخلاقی است.
وی با بیان اینکه، سیاست‌های جامع اتنخاباتی که حضرت آقا در سال 96، ابلاغ کردند، باید تبدیل به قانون می‌شد، عنوان کرد: بر اساس بند 13 این مورد، باید نهادهای نظارتی بر عملکرد نمایندگان وجود داشته باشد زیرا ممکن است فردی فاقد موارد فساد بوده و پس از نمایندگی به آن دچار شود.
وی با اشاره به انتخابات مجلس، بند 30، افزود: کلاهبرداری، ارتشاء، اختلاس، سوءاستفاده از موقعیت و پولشویی از مواردی فساد مالی بوده و فردی اگر مرتکب به این اعمال شده باشد فاقد صلاحیت خواهد بود.
وی با تأکید بر این مطلب که هنگام ثبت‌نام، کاندیداها باید به این موارد اظهار کنند، گفت: برخی از افراد از اعلام محکومیت‌های قضایی، داشتن پرونده مفتوحه، فسادهایی که مرتکب شده خودداری کرده که هنگام بررسی صلاحیت آنان مشخص می‌شود.
وی با بیان اینکه کاندیداها باید به دین اسلام معتقد بوده و التزام عملی به اسلام داشته باشد، توضیح داد: منظور از التزام عملی، عمل به احکام اسلام در حد عمل به انجام واجبات و عدم اصرار بر محرمات است.
وی با یادآوری اینکه، عدم احراز التزام عملی به اسلام به دلیل تجاهر به فسق ثابت می شود، اظهار کرد: در بحث رسیدگی قضایی، قوه قضاییه باید ورود کرده و اقدامات لازم را انجام دهد مانند بحث حقوق‌های نجومی که پیگیری کردند.
مرادی با توضیح اینکه، قوه قضاییه می‌تواند از منابعی که اطلاعات به دست آمده درخواست ارائه اسناد کرده تا اقدام به پیگیری کنند، گفت: پس از احراز تخلف، قوه قضاییه به عنوان مدعی‌العموم به علت ضرر به جامعه ورود می‌کند.
وی با یادآوری این مطلب که هیئت نظارت، ضابط قضایی نیست، عنوان کرد: تنها مرجع صالح برای پیگیری تخلفات کاندیداها قوه قضاییه بوده که اجازه ورود را دارد.
وی با اشاره به اینکه، رد صلاحیت چهار مرحله دارد، تصریح کرد: کسانی که تأیید صلاحیت شدن و شورای نگهبان آنان را رد کنند، 3 روز مهلت برای اعتراض دارند.
وی با ذکر اینکه تا 22 بهمن فرصت رسیدگی به شکایت است، گفت: کاندیداهای مورد نظر می‌توانند مدارک خود را ارائه کرده تا تبرعه شوند.


۱۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۶ ق.ظ

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن