اقتصادی

درخشش استان در تبدیل تهدید به فرصت

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان،  بارندگی‌های ابتدای سال ۹۸ را تهدیدی که به فرصت تبدیل شد، عنوان کرد.
به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، مهندس حسن ظفری، در جمع خبرنگاران، بیان کرد: بارندگی‌های ابتدای سال ۹۸ در کشور و استان، خسارت‌های بسیاری در حوزه مسکن وارد شد که با تدبیر و خرد جمعی تبدیل به فرصت شد.
وی با ذکر اینکه، استان همدان بعد از استان لرستان در رتبه دوم، بهره‌مندی و تبدیل تهدید به فرصت داریم، ادامه داد: در تعطیلات که بارش‌ها اتفاق افتاد، ۹۰ کارشناس، ۲۱ هزار واحد را مورد ارزیابی فنی و مهندسب قرار دادند.
وی با اشاره به نتیجه این بررسی‌ها، افزود: ۹ هزار واحد احداثی و۶ هزار واحد تعمیری ماحصل این اقدامات بود.
وی با بیان اینکه، با ارائه گزارش به موقع و به‌جا و تلاش همکاران، جزء اولین استان‌هایی بودیم که گزارش خسارت را به سازمان مدیریت بحران و هیئت وزیران ارائه دادیم، گفت: ۷۱۵ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض طی دو فقره مصوبه به استان اعلام و ابلاغ شد.
وی با ذکر اینکه در مجموع ۵۱۵ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ۵ درصد، به استان ابلاغ شده، اظهار کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به استان ابلاغ شده که این اعتبارات در دو مرحله به مبالغ ۳۶۵ و ۳۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه، اعتبار مورد نیاز استان به صورت صد درصد پرداخت شده است، عنوان کرد: تا به امروز بیش از ۱۹۲۹۷ متقاضی واحدهای احداثی، تعمیری و وام‌های معیشتی داریم که ۱۸۸۷۱ فقره بالغ بر ۹۰ درصد به بانک‌ها معرفی شدند.
ظفری در خصوص تسهیلات، توضیح داد: ما به ازای واحد احداث شده شهری ۵۰ میلیون و روستایی ۴۰ میلیون تومان، به ازای هر واحد شهری در قالب احداثی ۱۲ میلیون و واحدهای روستایی ۱۰ میلیون کمک بلاعوض داده شده است.
وی با بیان اینکه، به ازای هر واحد چه شهری و چه روستایی ۶ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شده است، عنوان کرد: کمک هزینه معیشت بلاعوض تا سقف ۵ میلیون تومان مصوب و به متقاضیان پرداخت شده است.
وی با ذکر اینکه، به ۴هزار خانوار ۱۱۰ میلیارد تومان پرداخت شده است، اضافه کرد: ۹۰ میلیارد تومان تحت عنوان تنخواه وجود دارد.
وی با تأکید بر اینکه، در شرایط اقتصادی امروز جامعه که جنگی تمام عیار از این لحاظ قرار داریم، تأمین این اعتبار و منافع کار بزرگی است، اظهار کرد: به واسطه تسهیلات پرداخت شده، در فرآیند تحول بازسازی بافت‌های فرسوده، کم دوام و بی دوام‌، استان دچار تحول شده است.
ظفری با بیان اینکه، در زمان بازدید و انجام پروژه، با کمبود نیروهای انسانی مانند کارگر و بنا مواجه بوده‌ایم، گفت: با توجه به این شرایط، با همکاری و تلاش مردم و همکاران، استان همدان، به یک کارگاه بزرگ اجرایی شده است.
وی با ذکر اینکه، تحولی در شاخص بهسازی و نوسازی مسکن روستایی درحال انجام است، اظهار کرد: از ۹هزار واحد در بحث بهسازی، ۲۳۳۷ واحد و در بحث احداث ۷۸۰۶ واحد به بهره‌برداری رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در بارش‌های ابتدای سال، جنوب استان متحمل خسارت بسیاری شد، بیان کرد: شاخص بهسازی استان همدان، ۵۴ درصد و کشور ۴۴ درصد است که به نسبت کشور بالغ بر ۱۰ درصد جلو هستیم.
ظفری در خصوص پروژه‌های دهه فجر، گفت: در استان ۵۱۸ واحدمسکن روستایی در ۱۰ شهرستان که با اعتبار ۳۳ میلیارد و۱۵۲ تومان ساخته و بهره‌برداری شده، قابل افتتاح است.
وی با ذکر اینکه، ۲۶ پروژه بهسازی معابر روستایی، با اعتبار ۱۱ میلیارد و ۱۸۱ میلیون تومان افتتاح شده است، ادامه داد: ۱۲ پروژه کلنگ‌زنی، با تخصیص اعتبار ۷ میلیارد و ۳۱۵ میلیون تومان، با تعیین پیمانکار، در دهه فجر کلنگ آغاز کار خورده شد.
وی با اشاره به اینکه، ۷۰ درصد منابع به صورت وجوه نقدی و ۳۰ درصد اسناد خزانه ملی پرداخت شده است، عنوان کرد: در بازسازی ۷۰۷ روستا، فاز اول ۳۶۱ به اتمام رسیده و مابقی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه، از سال ۹۴ تا ۹۷، ۴۹۹ روستا از سهمیه قیر برخوردار و ۶۰۴ حواله کردصادر شده است، گفت: مجموع معابر آسفالت شده، حدود ۴میلیون مترمربع است.

۱۵ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۸ ق.ظ

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن