اقتصادی

کارگران تا 20 اسفند منتظر عیدی نباشند

رئیس خانه کارگر همدان، پرداخت عیدی و دستمزد کارگران را از کارفرمایان، تا مدت 20ام اسفند ماه را خواستار شد.

چنگیز اصلانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان آنلاین، بیان کرد: عیدی امسال کارگرانی که حقوق پایه آنها بر مبنای حداقل دستمزد مصوب سال ۹۸ است، ۳ میلیون و ۳۳ هزار و ۷۶۵ تومان است.

وی در خصوص کارگرانی که حقوق پایه آنها بیش از حداقل دستمزد است، افزود: دو برابر حقوق پایه باید محاسبه و پرداخت شود، به شرطی که از ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۶۴۶ تومان تجاوز نکند.

وی همچنین با اشاره به کارگرانی که، 5 ماه در سال کار می‌کنند، توضیح داد: حداقل دستمزد آنان را تقسیم بر یک سال (365روز) می‌کنند و به صورت روزانه به این دسته از کارگران تعلق می‌گیرد.

وی با تأکید بر این نکته تمام کارگران عیدی خود را دریافت ‌می‌کنند، اظهار کرد: عیدی و دستمزد کارگران هر سال براساس میزان افزایش و رشد تورم در سال قبل، مطابق با ماده 41 قانون کار تعیین می‌شود.

وی بیان کرد: شورای عالی کار موظف بر برگزاری جلسه با حضور، دولت، کارفرمایان و نماینده کارگران در خصوص تعیین میزان دستمزد است.

وی با تأکید بر این نکته که باید از آمارهای واقعی به جای آمارهای سیاسی استفاده شود، عنوان کرد: باید حداقل دستمزد به میزانی باشد که حداقل کفاف خانواده‌ای 4 نفره را بدهد.

وی با ذکر اینکه، حداقل دستمزد پایه، 1 میلیون و 518 هزار تومان است، اعلام کرد: امیداواریم برای سال آینده، شورای عالی کار حداقل دستمزد پایه را کمتر از 4 میلیون تومان را تعیین نکند که در این صورت خارج از انصاف است.

اصلانی با بیان اینکه ، کدام یک از مسئولان و مدیران می‌توانند با این حداقل حقوق زندگی کنند، گفت: دولت در این 40 سال متأسفانه، دستمزد واقعی نیروی کار را به کارگران پرداخت نکرده است.


۱۷ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ب.ظ

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن