سلامت و پزشکی

امید به زندگی بالا در کرونا ویروس/ گران فروشان ماسک احساس ناامنی اقتصادی دارند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا و رئیس مرکز بهداشت استان همدان از عدم نتیجه مثبت آزمایشات مربوط به کرونا ویروس در بین افراد مشکوک به این بیماری خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین، منوچهر کرمی در نشست خبری با اصحاب رسانه با محوریت آخرین وضعیت کرونا ویروس در استان، با بیان اینکه از نظر کادر پزشکی تمامی افرادی که علائم بیماری تنفسی و سرماخوردگی دارند، مشکوک به کرونا بوده و باید آزمایشات لازم را انجام دهند، مطرح کرد: وزارت بهداشت و درمان در راستای شفافیت، ساعت 13 هر روز به تفکیک موارد مثبت آزمایشات مربوط به کرونا، تعداد موارد مشکوک، تعداد افراد فوت شده و اقدامات لازم در هر استان را از طریق سخنگوی وزارتخانه به مردم اعلام می‌کند.

وی با اشاره به اینکه نخستین مورد مشکوک به کرونا ویروس در استان روز چهارشنبه به بیمارستان مراجعه کرد، بیان کرد: بر اساس خواست وزارت بهداشت و درمان، تمامی اقدامات انجام شده در تمامی استان‌ها در بالاترین سطح ممکن درحال انجام است؛ خوشبختانه تاکنون هیچ گونه آزمایش مثبتی در بین موارد مشکوک همدانی نبوده است.

کرمی با تاکید براینکه تمامی امکانات بیمارستانی و تجهیزات پزشکی در استان مجهز بوده و کمبودی وجود ندارد، تصریح کرد: اشنتباهی که درمورد خبر تخلیه بیمارستان‌ها باعث نگرانی در جامعه شده بود؛ منظور از تخلیه یعنی اختصاص بیمارستان برای بیماران دارای علائم تنفسی بوده و به هیچ عنوان به معنی وجود مورد مثبت کرونا نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا و رئیس مرکز بهداشت استان همدان با تاکید براینکه پیشگیری و رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم عامل مهمی در جلوگیری از ابتلا به کرونا است، گفت: کرونا ویروس از طریق قطرات ریز(آب و میکروب) از دهان به واسطه سرفه و عطسه با حرف زدن در هوا پخش می‌شود از این رو استفاده از ماسک تنها برای افرادی بیمار، مراقبان و اعضای خانواده آن شخص الزامی بوده و نیازی به استفاده همگانی ندارد.

کرمی استفاده از ماسک اِن95 را برای مردم الزامی ندانست و یادآور شد: این ماسک تنها برای افرادی است که جهت نمونه گیری از بیماران مشکوک در فاصله کمی از آنان قرار دارند؛ بیماران و مراقبان آنان تنها از ماسک ساده باید استفاده کنند.

وی با بیان اینکه کرونا از طریق تماس چشمی تنها درصورتی که فاصله کمتر از 1 متر و درحال انجام نمونه گیری باشد نیز انتقال می‌یابد، تصریح کرد: پزشکان و پرستاران هنگام انجام نمونه گیری لباس‌های مخصوصی همانند عکس‌های پزشکان چینی پوشیده و مشغول کار هستند؛ از این رو مقایسه تصاویر لباس پزشکان ایرانی با چینی نادرست است چراکه چینیان در زمان ناشناخته بودن بیماری از این لباس‌ها در سطح شهر استفاده می‌کردند اما در ایران به دلیل اشراف به بیماری تنها در شرایط ضروری و به دور از دوربین این لباس‌ها استفاده می‌شوند.

کرمی از ابتلا 18 نفر از ایرانیان و فوت 4 نفر به دلیل ابتلا به کرونا ویروس خبرداد و گفت: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تاکنون 285 مورد مشکوک به کرونا در ایران شناسایی شده است؛ همچنین درحال حاضر 77 هزار و 816 نفر مبتلا، 21 مورد بهبودی و 2360 فوتی به دلیل ابتلا به کرونا در جهان شناسایی شده اند؛ لازم به ذکر است که برگشت به زندگی در کرونا بالا می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا و رئیس مرکز بهداشت استان همدان در رابطه با نحوه توزیع ماسک در داروخانه ها نیز بیان کرد: از فردا شرایط متفادتی در تجهیزات پزشکی همانند ماسک در داروخانه ها را شاهد خواهیم بود؛ استان همدان روزانه قدرت تولید 100 هزار ماسک را دارد از این رو هیچ کمبودی در ایم رابطه وجود ندارد.

وی نبود امنیت اقتصادی را دلیل بر عدم مسئولیت پذیری داروخانه ها در گران فروشی ماسک،  دانست و افزود: گران فروشی و احتکار ربطی به سیستم بهداشتی ندارد و خاطیان که تعداد بسیار کمی در جامعه هستند به دلیل ناامنی اقتصادی دست به چنین کاری می‌زنند.

کرمی همچنین از لغو تمامی همایش و جلسات بالای 50 نفر در استان خبرداد و اظهار کرد: تمامی اقدامات گند زدایی همراه با دستورالعمل در ادارات و سایر اماکن انجام شده است؛ استفاده از الکل 60 تا 75 درجه نیز در صورت عدم دسترسی به آب و صابون به شهروندان جهت ضدعفونی کردن دست‌ها توصیه می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا و رئیس مرکز بهداشت استان همدان از انجام آزمایش مرحله اول تشخیص کرونا ویروس در همدان از چند روز آینده خبرداد و گفت: آزمایشگاه مولکولی همدان به تایید وزارت بهداشت و درمان رسیده و به زودی راه‌اندازی می‌شود .

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی نسبت به پیشگیری در این زمینه مورد توجه است و رسانه‌ها نقش مهمی در این راستا دارند گفت: موضوع اعتماد عمومی در بین مردم حائز اهمیت است و نباید در خصوص این بیماری ترسی وجود داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن