اجتماعی

بلاتکلیفی زباله‌گردها در سایه قدرت‌نمایی کرونا

در روزهایی که همه با هراس از کرونا روزگار می گذرانند کسی چندان جرات نزدیک شدن به این افراد را ندارد و البته آنهایی که زندگی شان با سر کردن از زباله‌ها بوده و اندک روزی خود را در لابه‌لای همین زباله‌ها جستجو می کنند در این روزهای همراه با استرس و بیم انتقال کرونا، همچنان بدون کمترین وسیله حفاظتی به روال همیشه زباله‌گردی‌شان را به جا می‌آورند.

به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین، زباله‌گردی یک معضل بهداشتی و اجتماعی در سطح جامعه است و با شیوع کروناویروس، پدیده زباله‌گردی مشکلات بهداشتی بسیاری برای این افرادی که تا کمر در سطل‌های زباله برای جمع‌آوری ضایعات خم می‌شوند، ایجاد می‌کند از این رو همین افراد می‌توانند عامل شیوع بیماری در شهر باشند.

دود سردرگمی برخورد با زباله گردها به چشم سلامت مردم می‌رود، با وجود ارسال حکم برخورد با زباله‌گردها از سوی دادستانی کشور، در شرایط پر ریسک انتقال ویروس کرونا از طریق پسماندهای خانگی اما هنوز مشخص نیست چه تدبیری برای زباله‌گردها اتخاذ می‌شود.

برای زباله گردها به نتیجه نرسیدیم

دادستان عمومی و انقلاب همدان از عدم نتیجه گیری برای ساماندهی و اتخاذ تصمیمات مناسب در راستای جلوگیری از شیوع کروناویروس در بین زباله‌گردها خبرداد.

حسن خانجانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با اشاره به شرایط حساس کنونی و خطر زباله گردها در رابطه با ابتلا و انتقال کرونا به سایر افراد جامعه، بیان کرد: تصمیمات مربوط به زباله گردان در ستاد استانی پیشگیری، کنترل و هماهنگی مقابله با کروناویروس در همدان اتخاذ شده و تمامی دستگاه‌های عضو همانند دادستانی نظرات خود را مطرح می‌کنند.

وی از به نتیجه نرسیدن ستاد مبارزه با کرونا استان در رابطه با زباله گردها همدانی خبرداد و گفت: آخرین جلسه این ستاد در روز یکشنبه، ۲۵ اسفندماه برگزار شد که متاسفانه به نتیجه نهایی و قطعی در رابطه با زباله‌گردها نرسیدند.

خانجانی ادامه داد: قرار است مسئولین دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان طرحی را ارائه دهند که پس از بررسی به مرحله اجرا راه یابد.

دادستان عمومی و انقلاب همدان تاکید کرد: تصمیمات مرتبط به زباله گردها مستقیما به ستاد استانی پیشگیری، کنترل و هماهنگی مقابله با کروناویروس در همدان مربوط می‌شود که آن هم نیازمند فرماندهی است؛ از این رو اگر دادستان کل کشور در چند روز اخیر دراین رابطه دستوراتی را صادر کرده نیز براساس مصوبه همین ستاد بوده است.

به شهرداری مربوط است نه علوم پزشکی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا و رئیس مرکز بهداشت استان همدان فعالیت زباله گردها را ممنوع اعلام کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی اعتقاد دارد که این فعالیت باید تعطیل شود؛ در صورت عدم امکان تعطیلی کامل فعالیت زباله‌گردها، توزیع ماسک و دستکش به آن‌ها الزامی است.

منوچهر کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌آنلاین، جلوگیری از فعالیت زباله‌گردها را مرتبط با شهرداری دانست و تصریح کرد: منع و مدیریت فعالیت زباله‌گردها باید همراه با جداسازی پسماند اجرا شود از این رو این عمل به شهرداری مربوط است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مخالف فعالیت زباله‌گردها است، گفت: این مرکز تنها وظیفه اعلام موضع و بیان تذکرات لازم را عهده دار بود که تمامی آن‌ها را نیز ارائه کرده است؛ چندی پیش معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی، مکاتبه‌ای را در این خصوص به شهرداری ارسال کرد که هنوز واکنشی را ازسوی این واحد مشاهده نکرده است.

زباله گردی باید ممنوع شود


تماس‌های خبرنگار همدان آنلاین برای مصاحبه با مدیران شهرداری بی پاسخ ماند و این پایگاه خبری منتظر پاسخگویی مدیران شهرداری در همین راستا است.

گزارش: فائزه صلواتی خبرنگار پایگاه خبری همدان‌آنلاین

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن