اجتماعی

دلیل اختلاف آمار متوفیان ناشی از کرونا چیست؟ / اوقاف از چیزی خبر ندارد، مصاحبه نکند

امروز خبری از سوی رئیس اوقاف شهرستان همدان منتشر شد که در آن تعداد متوفیان ناشی از کرونا را حدود ۷۰ تن اعلام کرده بود.

این درحالیست که این آمار با آنچه که دانشگاه علوم پزشکی‌ابن سینا مطرح کرده بود تفاوت زیادی دارد چراکه این دانشگاه، تنها فوت ۳۲ فرد مبتلا به کرونا ویروس را منطقی و صحیح می‌داند.

از این رو معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان این خبر را بی‌اساس و نادرست دانست و در این رابطه توضیحاتی را مطرح کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا و رئیس مرکز بهداشت استان همدان از دفن بهداشتی همه موارد مشکوک کرونا و نه فقط موارد تایید شده قطعی ابتلا به کروناویروس خبر داد.

منوچهر کرمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، در تشریح این خبر، بیان کرد: تمام موارد قطعی و یا مشکوک به کروناویروس و حتی افرادی که به دلیل سکته مغزی یا سرطان جان خود را از دست می‌دهند، در صورت شک ابتلای همزمان به کروناویروس توسط دانشگاه علوم پزشکی بدون بیان علت فوت مشمول فرایند دفن بهداشتی را دارد.

وی حفظ کرامت پیکر بی‌جان شهروندان و توجه به سلامت اطرافیان متوفی و غسالان را مهم ترین اصل برای دفن بهداشتی موارد مشکوک ابتلا دانست و افزود: حتی مواردی که شک اولیه وجود دارد و هیچ آزمایشی هم برای فرد متوفی انجام نشده باشد، در زمان انتقال به آرامستان ها صرفا منوط به دفن بهداشتی مجوز دفن صادر می شود.


کرمی با اشاره به حواشی دفن اجساد مبتلایان به کرونا در آرامستان‌، تاکید کرد: آرامستان هیچ استانی به هیچ عنوان آماری از تعداد متوفیان کرونایی نداشته و اجازه مصاحبه پیرامون این موضوع را ندارد.

کرمی ادامه داد: حساسیت موجود در آرامستان تنها به این دلیل است که دانشگاه‌های علوم پزشکی نه تنها موارد قطعی ابتلا به کروناویروس بلکه موارد مشکوک را الزام به دفن بهداشتی می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا و رئیس مرکز بهداشت استان همدان روند بروز کووید-۱۹ طی روزهای اخیر را ثابت دانست و عنوان کرد: موارد تایید شده مرگ در استان روزانه در پرتال وزارت بهداشت تحت نظر دستگاه‌های نظارتی وارد و تاکنون ۳۲ مرگ دارای نتیجه آزمایش مثبت مورد تایید قرار گرفته است.

۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۹:۴۷ ب.ظ

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن