اجتماعیسلامت و پزشکی

بسته بندی چند لایه پسماندهای عفونی/ مشارکت بیمارستان‌ها با محیط‌زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان از نحوه مناسب مدیریت درست اجرایی و دفع پسماندهای بیمارستان‌های منتخب برای خدمات رسانی به بیماران مبتلا به کرونا خبرداد.

محسن جعفری نژاد بسطامی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با اشاره به قدرت بالای انتشار و زنده ماندن این ویروس، تصریح کرد: تدوین معیار جدید و موقت متناسب با شرایط زمان اپیدمی و خاص به استناد بند “ر” ذیل ماده 69 ضوابط وروش های مدیریت اجرایی پسماندهای پزشکی، جزء تکالیف وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه محیط زیست استان مشکل خاصی را در رابطه با نحوه مدیریت پسماند بیمارستانی و مطب‌ها ندارد، بیان کرد: تنها مشکل محیط زیست شهرستان ملایر و مدیریت نادرست پسماند عفونی برخی از مطب‌ها است که تمهیدات مناسبی برای آن اتخاذ شده است.

جعفری نژاد بسطامی با اشاره به مصوبات کارگروه پسماند و ستاد ملی مبارزه با کرونا در رابطه با مدیریت پسماندهای عفونی، مطرح کرد: بر اساس این مصوبات کلیه مراکز درمانی با اعمال دقیق ضوابط، موظف به بسته بندی پسماندهای عفونی به صورت سه لایه و حداقل دو لایه هستند.

وی با بیان اینکه بر اجرای پروتکل دفع و بی‌خطر کردن پسماندهای ناشی از خدمات بیمارستانی در شرایط شیوع ویروس کرونا نظارت می‌شود، افزود: استفاده از دستگاه بی‌خطر ساز بیمارستانی برای مدیریت پسماندهای عفونی به‌خصوص پسماندهای آغشته به ویروس کرونا در کمترین ساعت پس از تولید از موارد الزامی در این راستا است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان ادامه داد: این شرایط باعث شده تا اگر بیمارستانی در قبل مدیریت پسماندهای عفونی را به درستی انجام نمی‌داد، زین پس با رعایت بیشتر آن را انجام دهد.

جعفری نژاد بسطامی با تاکید براینکه خوشبختانه تاکنون هیچ تخلفی در این مورد، از بیمارستان‌ها شاهد نبوده‌ایم، یادآور شد: درصورت مشاهده تخلف و سهل‌انگاری بیمارستان‌ها در مدیریت پسماندهای عفونی، سریعا به آن‌ها تذکر داده می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن