اجتماعی

سایه سنگین کرونا بر اهدای عضو

رئیس تیم فراهم آوری مرکز اهدای عضو استان همدان از اهدای عضو موفقیت آمیز ۱۱ بیمار مرگ مغزی در سال گذشته خبر داد و گفت: شیوع کرونا روند اهدای عضو را کند کرده است.

دکتر مجید حمیدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، در توضیح این خبر مطرح کرد؛ در سال گذشته، ۱۴ بیمار مرگ مغزی در فرایند اهدای عضو قرار گرفتند که اهدای ۱۱ نفر از آنها موفقیت آمیز و ۳ تن دیگر هنگام اهدای عضو فوت و متاسفانه آزمایش‌های آن‌ها ناموفق بوده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه با شیوع کرونا فرایند اهدای عضو از اسفند سال گذشته بسیار سخت و کمرنگ شده است ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا که بیماری مسری عفونتی را به دنبال دارد، فرایند اهدای عضو بسیار سخت و اجرای آن نیازمند آزمایش‌های فراوان و دقت لازم شده است.

دکتر حمیدی عنوان کرد: یکی از دلایل کاهش اهدای عضو، اعمال محدودیت ها و قرنطینه خانگی مردم است چراکه محورهای مواصلاتی در ایام نوروز امسال خالی از خودرو و تصادفات بسیار کم شده بود و این در حالیست که نیمی از بیماران بر اثر تصادف مگر مغزی می‌شدند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اولویت بر عدم انجام اهدای عضو است و اگر مورد اورژانسی گزارش شود با انجام آزمایش‌های لازم و رعایت نکات بهداشتی اهدای عضو انجام می شود.

دکتر حمیدی خاطرنشان کرد: سال گذشته بیشترین اعضای اهدایی در ابتدا کلیه، کبد و سپس قلب بوده است.

وی در پایان با اشاره به میانگین سنی اهداکنندگان توضیح داد: جوان ترین اهدا کننده در سال گذشته یک دانش آموز دختر و مسن‌ترین آن یک مرد ۵۰ ساله بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن