اجتماعی

افزایش جرائم خرید اینترنتی در دوران کرونایی و قرنطینه

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان همدان از افزایش جرائم خریدهای اینترنتی در ۳ ماه گذشته خبر داد‌.

سرهنگ فیروز سرخوش‌نهاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین با اشاره به این خبر اظهار کرد: با توجه به اعمال محدودیت‌های رفت و آمد و فاصله گذاری اجتماعی و همچنین کاهش جرائمی چون برداشت غیرمجاز و فیشینگ، کلاهبرداری در خریدهای اینترنتی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: متاسفانه بر خلاف تمام توصیه‌ها و هشدارهای پلیس فتا، شهروندان با عدم رعایت نکات امنیتی در خریدهای اینترنتی در دام کلاهبرداران گرفتار می‌شوند که این آمار از ۱۵ فروردین افزایش چشم‌گیری داشته است.

سرهنگ سرخوش خاطرنشان کرد: با فعال کردن رمز پویا، جرائمی چون برداشت غیرمجاز کاهش چشم‌گیری داشته است اما این مسئله موجب شد تا مجرمان اینترنتی به سمت ساخت صفحه‌های جعلی خرید‌های اینترنتی و حراج آنلاین بروند.

وی تصریح کرد: شهروندان در خریدهای اینترنتی خود از رسمی و معتبر بودن صفحه مطلع شوند و با دیدن قیمت‌های ارزان و غیرمنطقی برای خرید سنگین تحریک نشوند.

سرهنگ سرخوش با بیان اینکه در این نوع از کلاهبرداری‌ها، مجرمان با حربه‌هایی چون ارزان بودن کالا، کاربران را فریب می‌دهند عنوان کرد: در فضای مجازی جعل هویت به آسانی انجام می‌شود پس شهروندان به صرف داشتن یک شماره حساب و یا شماره تلفن به افراد ناشناس اعتماد نکنند.

وی مطرح کرد: در خریدهای اینترنتی، تا زمانی که کالا به دست خریدار نرسید هیچگونه پرداخت پول به بهانه پیش پرداخت و یا بیعانه نباید به حساب فرد ناشناس فروشنده واریز شود.

رئیس پلیس فتا استان همدان در پایان یاداور شد: سایت دیوار و شیپور بستر مناسبی برای کلاهبرداری مجرمان اینترنتی است بنابراین از شهروندان تقاضا می‌شود در خریدهای خود دقت لازم را داشته باشند‌.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن