اجتماعی

گرایش 15 درصد از نوجوانان بالای 15 سال به مصرف دخانیات

سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات توجه همگان را به مضرات و خطرات استفاده از دخانیات جلب و راهکارهای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از آن را مورد بررسی قرار می‌دهد و به مردم سراسر جهان در مورد اقدامات تبلیغاتی و تجاری شرکت‌های بزرگ تولیدکننده دخانیات اطلاع ‌رسانی می‌کند.
مضرات مصرف دخانیات زمانی آشکار می‌شود که بدانیم سیگار و تنباکو دومین عامل مرگ و میر در دنیا شناخته شده است.

آمارها نشان می‌دهند نیمی از افراد معتاد به سیگار در اثر مصرف آن جان خود را از دست می‌دهند و آمار وحشتناک‌تر اینکه سالانه صدها هزار انسان غیرسیگاری در نتیجه استنشاق دود سیگار جانشان در خطر است، همچنین پیامدهای این امر بر روی کودکان، نوجوانان و جوانان به مراتب سنگین‌تر است.

متاسفانه علی‌رغم وسایل ارتباطی مفید و نبود اطلاع رسانی مناسب در بطن خانواده و مدارس، سن مصرف دخانیات در کشور سالانه روبه کاهش بوده و نوجوانان زیادی به دلیل خودنمایی، تحسین شدن و ابراز وجود به مصرف سیگار روی‌آورده‌اند.

مسئول برنامه کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان  از گرایش 13 تا 15 درصد از نوجوانان بالای 15 سال به مصرف دخانیات خبرداد.

مهدی خدابخشی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با اشاره به شعار روزجهانی عاری از دخانیات مبنی بر محافظت از جوانان در برابر تبلیغات صنعتی و پیشگیری از مصرف دخانیات و نیکوتین میان آنها، بیان کرد: متاسفانه عمده سهامداران شرکت‌های دخانی در اروپا فعالیت داشته و بازار خود را در کشورهای حوزه خلیج فارس، درحال توسعه و آفریقایی انتخاب کرده‌اند؛ نوآوری در تولیدات خود با استفاده از ساخت انواع گوناگون سیگار همانند سیگار ویژه دختران، سیگار الکترونیکی با آسیب رسانی کمتر و تولید انواع دخانیات با اسانس‌های متنوع باعث شده تا جوانان و نوجوانان بیش از گذشته به این اقلام روی بیاورند.

وی  با تاکید براینکه مصرف کنندگان سیگار 3  برابر دیگر افراد در معرض ابتلا به کرونا ویروس هستند، بیان کرد: علاوه بر سیگار، مصرف قلیان نیز موجب نگرانی شدید مسئولان بهداشتی شده است چراکه فروش تنباکو با طعم‌های متنوع و تبلیغات غلط دو سیب و به ویژه عنبرنسارا به دلیل فواید قابل توجه برای ریه، باعث شده تا سن گرایش به این اقلام به شدت کاهش چشمگیری داشته باشد.

خدابخشی از افزایش گراش بانوان به مصرف دخانیات خبرداد و افزود: متاسفانه بسیاری از بانوان با باور به تبلیغات غلط مبنی بر کاهش چشمگیر وزن، کاهش خطر ابتلا به کروناویروس و به اصطلاح کلاس داشتن به واسطه استفاده از دخانیات روزانه به مصرف این اقلام ازجمله سیگار روی آورده‌اند.

مسئول برنامه کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان با بیان اینکه براساس مطلعات کشوری سن استفاده از دخانیات به 13 سال کاهش پیدا کرده است، عنوان کرد: در صورت عدم مدیریت  از سوی خانواده و متولیان این امر تا سن 20 سالگی، نوجوانانی که از این سن به مصرف دخانیات روی می‌آورند به احتمال زیاد در آینده‌ای نه چندان دور وارد چرخه اعتیاد خواهند شد.

خدابخشی با اشاره به اینکه تاکنون مطالعه اختصاصی در رابطه با مصرف دخانیات نوجوانان در استان همدان صورت نگرفته است، گفت: متاسفانه استان همدان نیز از آمار کشوری پیروی کرده و 13 تا 15 درصد نوجوانان بالای 15 سال همدانی نیز مصرف کننده دخانیات هستند؛ به عبارتی دیگر 26 درصد آقایان و 4 درصد بانوان بالای 15 سال در کشور از جمله همدان به استفاده از دخانیات گرایش دارند.   

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن