اجتماعیفرهنگ و هنر

اشتغال مستقیم 9 هزار نفر ملایری در هنر- صنعت ” مبل و منبت”

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر به فعالیت 5 هزار کارگاه مبل منبت در سطح شهرستان با اشتغالزایی مستقیم برای 9 هزار  نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم برای 25 هزار نفر اشاره و خاطرنشان کرد: ثبت جهانی مبل منبت ملایر، جهشی عظیم در تولید و عرضه این محصول رقم زد.

ابراهیم جلیلی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، با اشاره به برگزاری جلسه ای با حضور مسئولین ارشد شهرستان و سرمایه گذار بخش خصوصی در راستای ساخت شهرک نمایشگاهی مبل منبت در بام ملایر، گفت: قرار است در این پروژه به صورت مشارکتی بخش خصوصی با همکاری شهرداری و اوقاف 1000 میلیارد تومان سرمایه گذاری شود که پیش بینی می شود برای 1000 نفر اشتغالزایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه همچنین مقرر شده 65 باب نمایشگاه در شهرک صنعتی مبل منبت ملایر احداث شود که سرمایه گذاری اولیه برای آن حدود 130 میلیارد تومان است، ادامه داد: تاکنون 3 باب نمایشگاه تکمیل شده و مابقی در دست ساخت هستند که پیش بینی می شود در سال 1400 به اتمام برسند.

جلیلی از برگزاری جلسه راهبردی در این زمینه با مسئولین مربوطه و هیأت مدیره بازار مبل منبت ملایر خبر داد و اظهاکرد: در حال حاضر 20 رشته صنایع دستی در ملایر فعالیت دارند که مهمترین آنها “مبل منبت” است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه به زودی نمایشگاه مبل منبت در بازار مبل منبت ملایر واقع در بلوار 32 متری مطهری، با زیربنای 2000 متر مربع افتتاح می شود، بیان کرد: این نمایشگاه به همت بخش خصوصی در 3 طبقه با سرمایه گذاری بیش از 10 میلیارد تومان راه اندازی شده است.

وی از بازدید مسئولین در هفته صنایع دستی از گارگاه تولید مبل منبت” حمید گودرزی ” خبر داد و گفت: این هنرمند 450 میلیون تومان تسهیلات گرفته است و موفق شده با تلاش خود طرح توسعه کارگاهش را محقق سازد و اکنون 22 نفر در کارگاه او مشغول فعالیت هستند و سالانه 150 سرویس مبل منبت تولید می کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سایر رشته های صنایع دستی در ملایر 1800 نفر فعالیت دارند، گفت: در کل شهرستان 10 هزار و 800 نفر در حوزه صنایع دستی فعال هستند که به صورت مستقیم 13.5 درصد و به طور غیرمستقیم 32 درصد سهم اشتغال شهرستان ملایر را به خود اختصاص داده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر از فعالیت هنرمندان ماهر ملایری در رشته های مختلف صنایع دستی شامل قلم زنی، مرواربافی، گیوه دوزی، رودوزی سنتی، تراش سنگ های قیمتی، چرم، منبت ریز، عروسک بافی، قالی بافی و… خبر داد و گفت: در مجموع 1500 نفر از این هنرمندان تحت پوشش بیمه هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن