اقتصادی

صادرات بزرگ بستنی که با بی توجهی مسئولین ” آب ” می شود!

مقام معظم رهبری سال ۹۹ را سال “جهش تولید” نام‌گذاری کردند و با تاکید بر نیاز قطعی کشور به تولید، خطاب به دست‌اندرکاران تاکید کردند: “جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به ‌وجود‌‌ آید.”

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، باید اذعان داشت بیشتر برنامه ریزان عرصه تولید نگاه خویش را معطوف تولید کالا‌های مصرفی و زود بازده کنند، اما در جهش تولید در عین توجه به مقوله تولید کالا‌های مصرفی، تمرکز بیشتر بر جذب سرمایه گذاران داخلی و و حمایت از آنها، تولید و فعالیت در عرصه کالا‌های سرمایه‌ای و خارج کردن کشور از دایره وابستگی به واردات کالا‌ها و تکنولوژی از کشور‌های دیگر است.

شرکت ” به طعم لبن پارسیان”؛ نیازمند نگاه ویژه مسئولین

ملایر طی سال های اخیر به سمت شهرستانی صنعتی پیش رفته و کم کم با گسترش و رشد در  حوزه های مختلف می رود تا افق های پیشرفت را در نوردد، در این میان فرماندارانی که به عرصه مدیریت شهرستان قدم نهادند بارها و بارها بر ضرورت حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی تأکید داشتند و در اخبار و جلسات مختلف جذب و حمایت همه جانبه از سرمایه گذار و تولیدکنندگان را برای ملایر حیاتی دانستند.

نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد استان همدان نیز همواره خود را حامی سرمایه گذاران بخش خصوصی معرفی کرده و اعلام داشتند با برداشتن ” بروکراسی اداری ” و اعطای تسهیلات از هر نوع سرمایه گذاری در ملایر حمایت می کنند. اما در این میان شرکت ” به طعم لبن پارسیان” نزدیک 2 سال است که با پیشرفت 80 درصدی درگیرودار تورم اقتصادی موجود و عدم حمایت مسئولین، هنوز به بار ننشسته در آستانه نابودی است و سرمایه گذاری 24 میلیارد تومانی متولیان آن خاک می خورد و برنامه ریزی آن برای اشتغازایی قریب 500 نفر دارد به تاریخ می پیوندد!

شرکت ” به طعم لبن پارسیان” در سال 1397 به همت ” برادارن زهره وندی” با سرمایه گذاری شخصی و آورده نقدی حدود 24 میلیارد تومان، واقع در بلوار بعثت، کوچه مسجد امام حسین(ع)، کوچه صنوبر کلید زده شد. رئیس هیأت مدیره شرکت ” به طعم لبن پارسیان” ملایر در گفت و گویی یک ساعته با ما از دغدغه هایش گفت و از کم لطفی برخی مدیران اجرائی شهرستانی و استانی گلایه کرد.

” حمید رضا زهره وندی ” متولد 1349 در ملایر از سال 1366 فعالیت خود را با شغل آزاد و انجام کار اقتصادی در میدان امام ملایر آغاز کرد و سال ها  در این شهر نمایندگی های مختلف پخش لبنیات و انواع بستنی را از سراسر کشور عهده دار بود.

وی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری همدان آنلاین، با بیان اینکه سابقه فعالیتم در این زمینه مشوق بنده شد تا با همکاری برادرانم یک کارخانه تولید بستنی در ملایر احداث کنیم، افزود: بنده سال هاست که ساکن تهران هستم و فعالیت تولیدی و اقتصادی گسترده ای در آنجا دارم اما به دلیل عِرق به زادگاهم  تصمیم گرفتم با همکاری برادرانم “محمد رضا و علی رضا زهره وندی” و با سرمایه گذاری حدود 24 میلیارد تومان که کل آن آورده شخصی ما بوده است و از تسهیلات دولتی هیچ استفاده ای نکرده ایم،  طرح بزرگ تولید بستنی و صادرات آن را به کشورهای اطراف در ملایر کیلد بزنیم.

زهره وندی با تأکید بر اینکه ما قصد داشتیم با اتکا به توانمندی خود روی پایمان بایستیم و به سیستم دولتی متکی و وابسته نباشیم، ادامه داد: اما متأسفانه با توجه به بحث تحریم های شدید اقتصادی و تورم حاکم بر جامعه، در این برهه سرمایه گذاری افراد، فردا نسبت به امروز ارزشش را از دست می دهد.

این تولید کننده داخلی با بیان اینکه طرح توجیهی اولیه ما به گونه ای بود که قصد داشتیم با این مبلغ پروژه را به مرحله افتتاح برسانیم، افزود:  اما متأسفانه حین کار با تورم  سرسام آور و صعودی مواجه شدیم به گونه ای که اکنون برای اتمام طرح به 80 میلیارد تومان بودجه و اعتبار نیازمندیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 24 میلیارد تومان صرف ساخت، خریداری تجهیزات و نصب آنها شده است، ادامه داد: این کارخانه بعد از افتتاح برای 123 نفر اشتغالزایی مستقیم و برای 500 نفر اشتغالزایی غیر مستقیم خواهد داشت. رئیس هیأت مدیره شرکت ” به طعم لبن پارسیان” ملایر با بیان اینکه ظرفیت تولید سالانه ما 1500 تن انواع بستنی های پاستوریزه و هموژنیزه با قابلیت صادرات است، اظهارکرد: این کارخانه در حال حاضر 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

زهره وندی با تأکید بر اینکه تحقق و عملیاتی شدن 20 درصد باقی مانده به اندازه این 80 درصد اهمیت دارد، افزود: برای دریافت تسهلایت دولتی به اداره کل جهاد کشاورزی استان همدان مراجعه کردیم اما پیشنهاد آنها دریافت تسهیلات با  نرخ سود بانکی 15 درصد و بازپرداخت 60 ماهه بود! و این یعنی عملاً ورشکستگی ما، چراکه تا بخواهیم کار را آغاز کنیم و به مرحله بازدهی برسد هرگز قادر به بازپرداخت چنین مبالغ کلانی نیستیم.

این تولید کننده داخلی با بیان اینکه برای تکمیل فرآنید ساخت، تأمین تجهیزت لازم و راه اندازی خط تولید نیازمند تأمین منابع مالی هستیم تا در اسرع وقت کار را شروع کنیم، گفت: در برآورد انجام شده در حال حاضر نیازمند  80 میلیارد تومان تسهیلات هستیم.

وی با گلایه از عدم حمایت و توجه مسئولین مربوطه و کم لطفی برخی مدیران اجرائی در زمینه دریافت تسهیلات و تکمیل کارخانه، تأکید کرد: اگر ما مبلغ 24 میلیارد تومانی را در همدان، تهران و مناطق محروم کشور سرمایه گذاری کرده بودیم، زمین رایگان، هزینه ساخت کارخانه و سرمایه در گردش مورد نیاز را در اختیار ما قرار می دادند.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه ما با علم به وجود همه این مشکلات تنها با هدف انجام یک پروژه عظیم تولیدی و به منظور رونق اقتصادی، اشتغالزایی و توسعه صنعت غذایی ملایر پا به این عرصه متلاطم گذاشتیم، خاطرنشان کرد: اگر این مبلغ را در کار دیگر سرمایه گذاری کرده بودیم طی این 2 سال بالغ بر 100 میلیارد تومان سوددهی داشت.

زهره وندی با بیان اینکه متأسفانه بعد از گذشت 2 سال علی رغم پیگیری های فراوان، هنوز مجوزات ما صادر نشده است، از استاندار، فرماندار، نمایندگان ملایر در مجلس، جهاد کشاورزی، محیط زیست و سایر ارگان های مرتبط تقاضای همکاری و مساعدت کرد.

این تولید کننده داخلی، با اشاره به اینکه در این برهه حساس کنونی نیازمند دریافت تسهیلات با سود پائین و مدت زمان استراحت و باز پرداخت طولانی هستیم، خاطرنشان کرد: این امر به سرپا شدن ما، تکمیل و تجهیز کارخانه کمک قابل توجهی می کند.

زهره وندی با اشاره به طرح توجیهی این کارخانه به عنوان بزرگترین مجموعه تولید بستنی در ملایر با میزان اشتغالزایی بالا، گفت: در این راستا با توجه به تجربه بیش از 30 سال فعالیت در حوزه صنایع غذایی می توانم به جرأت بگویم هیچ شکی در زمینه ” اشتغالزایی” در این بخش نیست، و ما فقط نیازمند حمایت جدی و همه جانبه مسئولین هستیم.

وی تصریح کرد: اکنون در حالی که این پروژه 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد ما مشکل با تأمین منابع مالی مواجه شده ایم و نیازمند تأمین سرمایه در گردش و رفع بروکراسی اداری و جلوگیری از موازی کاری و سنکم لطفی برخی مدیران اجرائی ادارات هستیم.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه ما در این راستا برای گرفتن تسهیلات لازم، مشکل وثیقه نداریم، ادامه داد: اگر فرماندار محترم و دیگر مسئولان شهرستان عزم خود را جزم کنند ظرف یک هفته مشکل این کارخانه نیمه کاره، برطرف خواهد شد.

زهره وندی با اشاره به اینکه مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی بارها در جلسات و اخبار مختلف اعلام می کنند که از سرمایه گذاران بخش خصوصی حمایت می کنند، گفت: اما متأسفانه آن طور که باید به این شعارها جامه عمل پوشیده نمی شود.

وی با تأکید بر اینکه در صورت پرداخت تسهیلات و اعطای مجوز و … ما قادر هستیم طی سال جاری کارخانه به طعم لبن پارسیان” را به بهره برداری برسانیم، افزود: هدف ما در این پروژه علاوه بر رونق تولید در منطقه، این است که با رعایت استانداردهای بین المللی در صنعت تولید لبنیات بازار صادرات به عراق، سایر کشورهای منطقه و حتی قاره اروپا را در دست بگیریم.

زهره وندی با بیان اینکه این مجموعه متعلق به کسانی است که در آن اشتغال پیدا کرده و برای کسب روزی حلال تلاش می کنند، یادآورشد: اگر در زندگی همه ما اهدافی متعالی داشته باشیم که سایر افراد جامعه از آن منتفع شوند اهدافی مثل ارتقای کیفیت محصولات تولیدی با نصب پیشرفته ترین تجهیزات صنعت بستنی، اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار، رشد منطقه و محل زندگی، محرومیت زدائی و فقرزدائی، و … قطعا ملت ما بیش از این روی آرامش و آسایش را می بینند و در رفاه خواهند بود.  

نصب پیشرفته ترین تجهیزات صنعت بستنی در این کارخانه

در ادامه یکی دیگر از اعضای هیأت مدیره شرکت ” به طعم لبن پارسیان” ملایر از نصب پیشرفته ترین تجهیزات صنعت بستنی در این کارخانه خبر داد و گفت: قرار است مجهزترین آزمایشگاه صنایع غذایی غرب کشور در این کارخانه احداث شود.

محمد رضا زهره وندی خاطرنشان کرد: قطعا با بهره برداری از این آزمایشگاه، دانشگاه ها می توانند در بحث رشته های مرتبط با صنایع غذایی برای گذراندن دروس عملی دانشجویان از امکانات ما استفاده کنند.

وی از نصب دستگاه “هواساز هایژنیک” با قدرت پاک کنندگی هوا تا 99.99 درصد در این مجوعه خبر داد و گفت: این هواساز تنها در بیماستان ها استفاده می شود و بسیار پیشرفته است. زهره وندی با بیان اینکه 90 درصد ماشین آلات خریداری شده تولید داخل و ایرانی هستند، تصریح کرد: حمایت از تولیدکنندگان داخلی و اطمینان به توانمندی مهندسان ایرانی در اولویت کاری ما بوده است.

دیگر عضو هیأت مدیره شرکت ” به طعم لبن پارسیان” ملایر با تقدیر از حمایت شهرداری در زمینه صدور جواز، گفت: مهندس محمد رضا عراقی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان نیز در بحث افزایش ظرفیت حامی ما بودند، همچنین بر خود وظیفه می دانیم از تعامل و همکاری سازمان غذا و دارو و دانشگاه علوم پزشکی استان همدان قدردانی کنیم.

علی رضا زهره وندی با تقدیر از مساعدت مدیر کل محیط زیست استان همدان، افزود: اما در این میان با کم لطفی برخی مسولین شهرستانی و عدم توجه آنها مواجه شدیم که جای گلایه دارد.

وی با بیان اینکه ما سرمایه گذاران این کارخانه هر سه بومی ملایر هستیم و هدف اصلی ما رونق اقتصادی زادگاهمان و کمک به اشتغال ملایری ها بوده است، اظهارکرد: علیرغم بی مهری مدیران اجرائی ما همچنان نفس نفس زنان کار خود را به سختی پیش می بریم، اما اتمام کار قطعاً نیازمند توجه جدی دولتمردان، رفع سنگ ها و موانع پیش پا و اعطای تسهیلات بانکی در اسرع وقت است.

زهره وندی خاطرنشان کرد: در اطراف این مجموعه، زمین لازم برای گسترش طرح موجود است و ما قادر هستیم در صورت همکاری محیط زیست ملایر و سایر ارگان های مرتبط طرح را گسترش دهیم که قطعا در دراز مدت نقش مهمی در صنایع غذایی منطقه ایفا می کند.

بازدید نماینده سابق ملایر از کارخانه تولید بستنی شرکت “به طعم لبن پارسیان

گفتنی است؛ در همین راستا محمد کاظمی، نماینده ملایر در دور دهم مجلس شورای اسلامی، همزمان با عید فطر از کارخانه تولید بستنی شرکت “به طعم لبن پارسیان” که با سرمایه گذاری ۲۴ میلیارد تومانی و ظرفیت اشتغال ‌زایی برای حدود ۱۲۳ نفر از همشهریان ملایری که در آستانه تولید قرار گرفته است، بازدید کرد. 

کاظمی، با تقدیر از اقدام سرمایه‌گذاران برای تاسیس این مجموعه، از آمادگی خود برای خدمت به اشتغال ملایر در هر جایگاهی خبر داد. وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به اهمیت تولید و اشتغال، دولت بیش از پیش به حمایت همه‌جانبه از کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی و تولیدی اهتمام ورزد و با ارائه تسهیلات مناسب به رفع موانع تولید کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، در این برهه حساس، لزوم حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در راستای ایجاد اشتغال و رونق تولید امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. لازم است دستگاه‌های اجرایی شهرستان ملایر در راستای ایجاد اشتغال و رونق تولید از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان حمایت کنند و موانع موجود را از سر راه آن ها بردارند.

دولت تمهیدات و اعتبارات خوبی جهت تولید و ایجاد اشتغال در نظر گرفته است، که باید از این فرصت در خصوص رونق تولید و ایجاد اشتغال و ترویج کارآفرینی نهایت استفاده را برد.

بنابراین ضروری است دستگاه‌های اجرایی تلاش کنند سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه گذاری در ملایر را دارند ( با در نظر گرفتن ضوابط قانونی در سیستم اداری)، برای آنها ایجاد مشکل نکرده و با حمایت از سرمایه‌گذار و تولیدکنندگان به رونق تولید و افزایش اشتغال کمک کنند؛ چراکه حمایت ما از واحدهای تولیدی، مشروط به حفظ تولید و اشتغال است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن