اجتماعی

استان همدان، صاحب بالاترین رقم زندانیان در غرب کشور

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به تغییر رویکرد قضات در صدور مجازات و توجه به مجازات جایگزین حبس از ۱۰ ماهه گذشته، بیان کرد: متاسفانه به‌دلیل رویکردهای موجود و بیگانه بودن سیستم قضایی استان به مجازات جایگزین حبس از سال ۹۲ تا۱۰ ماه گذشته، استان همدان بالاترین رقم زندانیان را در غرب کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین، محمدرضا عدالتخواه دوشنبه ۲ تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، تغییر رویکرد دستگاه قضا و آشنایی قضات با مجازات جایگزین حبس را الزامی دانست و گفت: درحال حاضر ۳۰ درصد جرم‌های ثبت شده مربوط به جرم‌های زبانی همانند توهین، افترا، نشر اکاذیب و فحاشی هستند؛ از این رو بیشتر زندانیان استان اگر به طرق مختلف مشمول عفو و آزاد شوند هیچ خطری را برای جامعه در پی ندارند.

وی با بیان اینکه رویکرد حبس زدایی باید در دستگاه قضا و به ‌ویژه ارا قضات ملاحضه شود، عنوان کرد: در ۱۰ ماهه گذشته رویکرد حبس محور بودن تغییر کرده و تاکنون ۴۵۰ هزار ساعت مجازات جایگزین حبس از نوع خدمات عمومی رایگان صادر شده است؛ لازم به ذکر است، این افراد در صورت اجرای رویکرد حبس محورانه مجبور به تحمل زندان به مدت ۲ هزار ماه بودند که با خدمت رایگان در شهرداری و منابع‌طبیعی، از رفتن به زندان منع شدند.

عدالتخواه با تاکید براینکه بخشش، گذشت و دید اصلاح طلبانه باعث رهایی جامعه از خشونت می‌شود، مطرح کرد: تمام قضات باید در صورت امکان مجازات جایگزین حبس را برای مجرمین درنظر بگیرند.

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به عفو حدود ۳ هزار نفر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیان کرد: ۵۴۱ نفر از این تعداد را زندانیان استان همدان تشکیل داده اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن