اجتماعی

تویسرکان درانتظار آرامستان جدید

چند وقت ایست بحث های ناآرام برای تعیین مکان جدید آرامستان جدید دربین مردم تویسرکان ردوبدل می‌شود ودرذهن این مردم اعمال سلایق شخصی یا نظرات کارشناسانه و تخصصی آرامستان جدید تداعی می‌شود که آرامستان تویسرکان به کجا انتقال پیدا می‌کند.

آرامستان فضای است که امروزه در شهرها مورد بی توجهی قرار گرفته و خارج از بافت شهری قرار می گیرند.
این امر منجر به متروک و مطرود شدن تدریجی آرامستان های داخل شهر شده است. دلیل اصلی این امر، امکان ایجادآلودگی های احتمالی این زیرساخت شهری است با توجه به ویژگی های خاص این فضا و مشکل آلودگی ناشی از آن ، رعایت موازین خاصی برای مکان یابی آن ها باید مدنظر قرار گیرد. در این مکان یابی، ویژگی های کالبدی و طبیعی از جمله نوع خاک، موقعیت نسبت به شهر، جهت باد، سفرهای آب زیرزمینی، جریان آب سطحی، شیب زمین و… مورد توجه قرارخواهند گرفت.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین درتویسرکان سخنگوی شورای شهر تویسرکان در مورد جابه جایی آرامستان تویسرکان گفت : مشکل نبود فضای کافی برای دفن اموات در آرامستان فعلی شهر تویسرکان باعث گردید مکان هایی مانند زمین های اطراف روستای مبار آباد در ابتدای جاده روستای گل آباد و آرامستان امامزاده ناصر(ع) و همچنین زمین های موجود در روبه روی گلزار کنونی شهدای تویسرکان پیشنهاد شود که تصمیم گیری نهایی و اجرایی در مورد این طرح به بررسی های بیشتر نیاز دارد.

فرماندارتویسرکان دراین باره گفت : تصمیم مکان جدید آرامستان در امامزاده ناصر(ع) تصمیم یک فرد نبوده است و جانمایی آرامستان جدید در این منطقه یک کار کاشناسی شده و تنها براساس رای بنده نیست.

سیدرسول حسینی با بیان اینکه طرح جانمایی آرامستان در منطقه امامزاده ناصر(ع) فعلا از سوی بسیج سازندگی در حال مطالعه است افزود: تمهیدات لازم در صورت انتقال آرامستان به این منطقه اندیشیده شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان نیز با بیان اینکه ما با کلیت طرح انتقال آرامستان جدید شهر تویسرکان به منطقه امامزاده ناصر(ع) موافق و مشکلی نداریم.
رضا زین العابدینی افزود:طرح جانمایی آرامستان نباید با طرح جامع امامزاده ناصر(ع) مغایرت داشته باشدوباید تلاش کنیم کار مردم انجام شود ما آماده همکاری در این زمینه هستیم.

در ادامه مسئول بسیج سازندگی استان همدان در گفت و گو با خبرنگار رودآور گفت :بسیج سازندگی تنها پاسخگوی طرحی است که خودش آن را مطالعه می کند و در ساخت ایجاد آرامستان جدید تویسرکان مطالعات انجام طرح به هیچ عنوان بر عهده بسیج سازندگی نیست.
علی قره باغی بااینکه کار کارشناسانه هست یا نیست، یا با مواد قانونی مطابقت دارد یا ندارد را ما نمی توانیم جوابگو باشیم چرا که اصلاً مطالعه طرح بر عهده ما نیست؛ این موارد بر عهده خود فرمانداری تویسرکان است.
قره باغی افزود: باتوجه به موج نگرانی ایجاد شده مردم تویسرکان درخصوص جانمایی ساخت آرامستان در امامزاده ناصر(ع)، عنوان کرد: باید تمام جوانب کار بررسی شود و اینکه این نگرانی ها در چه سطح است.

قره باغی ادامه داد:سیاست ما این نیست تا ساخت پروژه ای را که مردم، برخی مسئولان، گروه ها و یا تعدادی از اقشار یا نهادهای دیگر بر روی آن دغدغه و حرف دارند، آغاز کنیم و تا آن مسائل و مشکلاتش حل نشود کار را عملیاتی نمی کنیم.
وی تصریح کرد: باید مسائل و چالش های پیش روی ساخت آرامستان جدید تویسرکان تعیین تکلیف شود و تا آن گروهی که ادعا دارند این کار کارشناسانه، درست و قانونی و به نفع آینده شهرستان است طیف مقابل خود را اقناع نکنند که حرفشان درست است و با بالعکس، پروژه مربوطه را عملیاتی نمی کنیم.

حال پایگاه خبری همدان آنلاین گریزی می‌زند به قانون مرتبط با آرامستان ها که دراین زمینه چه می‌گوید :این آیین نامه در راستای اجرای تبصره 3 قانون اصلاح ماده 13 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مصوب آذرماه 1379، بند 2 ماده (1) قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مصوب سال 1367، آیین نامه بهداشت محیط مصوب سال1371 هیأت وزیران و بند13 ماده 55 قانون شهرداری‏ها مصوب سال 1334 با عنوان آیین نامه مقررات بهداشتی آرامستان ها به شرح زیر تهیه گردید:

 فصل 1 – مکان، موقعیت و مساحت آرامستان

 ماده 1: فاصله آرامستان تا محدوده شهر کم تر از 10 کیلومتر نباشد.

تبصره 1: در مناطقی که شهرها فاصله کم تری نسبت به هم دارند فاصله آرامستان تا محدوده شهر با در نظر گرفتن سایر موارد مربوط به مکانیابی می تواند در فاصله کم تری قرار گیرد.

تبصره 2: در روستا خارج از بافت روستا و به فاصله حداقل 1000 متر باشد.

ماده 2: آرامستان باید در محلی انتخاب شود که امکان توسعه شهر در آن جهت وجود نداشته باشد.

ماده 3: آرامستان نباید دراراضی سیل‏گیر، رانشی و یا در مجاورت رودخانه، چشمه، قنات، مراکز آموزشی و تربیتی، مراکز
[10:42 AM, 6/22/2020] Samira Sabzi: صنعتی و تولید مواد غذایی احداث شود.

تبصره 1: دفن متوفیان در جوار اماکن مذهبی و مقبره ‏های مقدسی مانند امامزاده ‏ها و امثال آن باید با نظر موافق شهرداری یا سازمان آرامستان وابسته به شهرداری و مسؤولین بهداشتی هر شهر انجام گیرد.

تبصره 2: فاصله آرامستان از نزدیک ‏ترین کارگاه و کارخانه تولید مواد غذایی انسانی و خوراک دام و طیور نباید از 500 متر کم تر باشد.

تبصره 3: آرامستان نباید در بالادست منابع آب سطحی (رودخانه، چشمه، قنات) و فاصله کم تر از 200 متر احداث شود.

تبصره 4: حداقل فاصله توصیه شده و حداقل فاصله مجاز کف قبر از سطح سفره آب زیرزمینی به‏ ترتیب 13 و 4 متر می باشد.

تبصره 5: در صورت فراهم نبودن مفاد تبصره 4، ایزولاسیون قبر و زهکشی اصولی و فنی آن که مورد تأیید معاونت بهداشتی و مراکز بهداشت تابعه باشد الزامی است.

ماده 4: آرامستان نباید در جهت وزش بادهای غالب به ‏طرف شهر انتخاب شود.

تبصره 1: اطراف آرامستان برای کنترل باد باید با درختان بلند و پر شاخ و برگ محصور گردد.

ماده 5: آرامستان باید در محلی انتخاب شود تا دسترسی به آن آسان باشد و راه ‏های ارتباطی از حداقل تقاطع ممکن برخوردار باشد تا رفت و آمد در شرایط کاملاً ایمن صورت گیرد.

ماده 6: آرامستان باید در محلی انتخاب شود که جنس خاک آن باتلاقی، صخره‏ای، گسلی و دج نباشد.

درپایان مطلب مصاحبه ای باتعدادی ازاهالی مردم تویسرکان درمورد جابه جای آرامستان تویسرکان داشتیم :
پیرمرد 60ساله ای میگفت :هرهفته وگاهی که نیاز به تنهایی دارم به سرمزار جوانم که فوت کرده است میروم وبامشکل نبود ماشین وشلوغی رفت وآمد مواجه هستم وگاهی پیاده رفتن را ترجیح می‌دهم.
خانم 35ساله دیگری میگفت :تویسرکان بدلیل کمبود تفرجگاه مابیشتر پایان هفته را به شاهزاده ناصر می‌رویم بدلیل بودن رودخانه آن ووجود امامزاده که هم سیرباشد وهم زیارت واگر آرامستان تویسرکان به این مکان انتقال یابد به نظرم جلوه خوبی درکنار تفریحگاه مردم ندارد.
خانم 45ساله دیگری میگفت :جاده پیچ درپیچ شاهزاده ناصر ودوری ازشهر مشکلاتی رابوجود خواهد آورد که باید مورد بررسی قرارگیرد.
آقای 20ساله دیگری میگفت :مزار پدرم درآرامستان جدید واقع شده است وچندین بار این محل گل کاشته ایم ولی هرباره کنده شده است وبرای شستشوی مزار باید بدنبال آب بگردیم وچندی پیش مزار کنار پدرم راشکستن وآلومینیوم آن را دزدیده اند که باید دراین مورد تدبیری صورت گیرد.
نتیجه گیری
پایگاه خبری همدان آنلاین تمام نظرات واخبار منتشر شده آرامستان تویسرکان را بصورت مختصر دراختیار خوانندگان ومسئولان قرارداد وامید داریم جابه جای آرامستان کارشناسانه واصولی ودوراز سلایق واحترام به مردم ونظرات آنها انجام گیرد چون مرگ درخانه همه مارا خواهد زد وچه بسا بیاییم مرحم زخم باشیم نه نمک زخم.

طیبه سوری خبرنگار پایگاه خبری همدان آنلاین _تویسرکان

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن