فرهنگ و هنر

همدان، شهری به قدمت 3 هزار سال

باستان شناس و مدرس راهنمای گردشگری، در رابطه با قدمت شهر همدان گفت: موقعیت فوق‌الجیشی همدان یکی از مهم ترین دلایل مورد اهمیت واقع شدن این شهر در طول تاریخ است.

مینا رستگار در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، موقعیت فوق‌الجیشی را همان راه‌های مهم ارتباطی در روزگار باستان عنوان کرد و افزود: این موقعیت  از زمان مادها و بعد از آن، راه شاهی هخامنشیان و پایتخت‌های این سلسله  را بهم وصل می‌کند.

وی با بیان اینکه  بعد از راه ابریشم در 2 دوره ساسانیان و اسلامی، همدان به عنوان شاه راه ارتباطی نقاط کشور شناخته می‌شد، اظهار کرد: علاوه بر اهمیت ارتباطی این شهر، همدان در رشد و پرورش بزرگان و فرهیختگان بسیاری نیز موفق و نام آور بوده است.

 رستگار ادامه داد: بزرگانی مانند، ابن فقیه همدانی( تاریخ‌نگار معروف قرن چهارم)، عین‌القضات همدانی حکیم قرن ششم، ابن‌صلاح همدانی ریاضیدان و پزشک معروف، خواجه رشید الدین فضل‌الله همدانی وزیر نام دار ایلخانیان و خیلی از بزرگان دیگر همانند میر سید علی معروف به شاه همدان که در هندوستان مسجدی به این نام وجود دارد را در خود پرورش داده است.

وی با اشاره به وجود آرامگاه شیخ الرییس، حکیم ابوعلی سینا در شهر همدان، عنوان کرد:بوعلی، بزرگترین دانشمند و پزشک جهان اسلام  و چه افتخار بزرگی برای همدان که این عارف و دانشمند بزرگ در این شهر آرام گرفته است.

لازم به ذکر نماد شهر همدان آرامگاه بوعلی سیناست، به همین خاطر روز تولد این عالم بزرگ را، روز همدان نامیده اند

۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۹ ب.ظ

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن