اجتماعی

واکسن رایگان تب برفکی برای دام‌های سنگین

مدیر کل سازمان دامپزشکی استان همدان از واکسینه شدن دام‌های سنگین در مقابله با تب برفکی خبر داد و گفت: واکسینه دام‌ها در برابر این بیماری رایگان شد.

دکتر محمودرضا رسولی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با اعلام این خبر بیان کرد: با توجه به اینکه واکسینه دام‌ها به دو دسته استراتژیک و غیراستراتژیک تقسیم می‌شود، واسن بیماری‌های استراتژیک با پرداخت هزینه ممکن است اما در سال جاری واکسن تب برفکی به صورت رایگان در دام‌های سنگین انجام می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه واکسیناسیون دام‌ها بر مبنای دستورالعمل سازمان دامپزشکی در کشور تهیه و بر اساس زمان‌بندی خاص انجام می‌شود بنابراین با توجه به اینکه در آستانه فصل پاییز هستیم واکسیناسیون آنتروتوکسمی و هپاتیت برای دام‌ها انجام می‌شود.

دکتر رسولی با اشاره به اینکه تفاوت نوع تغذیه دام‌ها در فصل پاییز و خشک شدن علوفه می‌تواند دام‌ها را در برابر برخی از بیماری‌ها تهدید کند افزود: فرایند واکسیناسیون دام‌ها به صورت گله‌ای انجام می‌شود و مطالبی چون اینکه واکسن مشترک می‌تواند دام‌ها را آلوده کند صحت ندارد.

وی عنوان کرد: کاهش آمار بیماری در میان دام‌ها نشان دهنده این است که واکسن مشترک هیچ تاثیری در انتقال بیماری ندارد.

مدیرکل سازمان دامپزشکی استان همدان در پایان توضیح داد: واکسن بسیاری دیگر از بیماری‌ها دام و طیور در طول فصل تابستان انجام شده است‌.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن