اجتماعی

بازپس گیری کارخانجات ذوب آهن جعفری و بدهی میلیاردی آن

شرکت ذوب آهن آلياژي ملاير با مدیریت ” غلامعباس جعفري” که محور ملایر به بروجرد واقع‌ شده، ‏از سال ۸۳ فعالیت خود را شروع کرد اما در سال‌های ۸۷ و ۸۸ به دلیل نوسانات قیمت در بازار آهن ‏به حالت نیمه تعطیل درآمد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، این واحد صنعتی در دولت یازدهم به‌عنوان یکی از واحد‌های ‏مشکل‌ دار و تعطیل ‌شده به ستاد تسهیل کشور معرفی و طی جلسات متعدد برگزار شده در ستاد تسهیل ‏تهران مصوب شد تا برای هرکدام از واحدهای شرکت ذوب‌آهن آلیاژی ملایر مبلغ 5 میلیارد تومان ‏سرمایه درگردش اختصاص یابد، در نهایت در سال 1396 فعالیت خط نورد این شرکت آغاز شد.

این شرکت حاشیه ها فراوانی داشته است، از بدهی های چند ده میلیاردی و اکنون بازپس گیری آن ‏توسط مالک و موسس مجموعه کارخانجات جعفری از مدیری که برای نجاتش آمده بود اما …

مالک و مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر گفت: سال 1394 به دلیل واردات بی رویه فولاد و فروش ‏فولاد چینی زیر قیمت تمام شده در بنادر کشور، صنعت فولادسازی دچار رکود شد.

غلام عباس جعفری در جمع خبرنگاران افزود: در آن زمان من به تنهایی چند پروژه عظیم را در ‏ملایر و اراک مدیریت می کردم و فشار زیادی روی من بود، همین امر سبب شد برخلاف میل ‏باطنی ام چند ماهی این شرکت تعطیل شود.

این صنعتگر حوزه فولاد افزود: پس از مدتی محمد کاظمی نماینده وقت ملایر در مجلس پیگیر ‏اوضاع کارخانه و خواستار راه اندازی مجدد آن شد و ما نشستی با مدیرعامل بانک پاسارگاد ‏داشتیم و سپس جلسه ای با ” محمد باقر سبحانی”، برگزار شد و با شرایطی وی قبول کرد تا ‏مدیریت همه شرکت هایم در ملایر را به او بسپارم تا با مدیریت او این کارخانجات به ظرفیت ‏اصلی تولید بازگردند.

وی با بیان اینکه کلیه اسناد، مدارک و لیست بدهی ها در اختیار سبحانی قرار گرفت، وی و تیمش ‏چند ماه روی کارخانجات فولاد و ذوب جعفری مطالعه کردند، بیان کرد: ما به قول های مسئولین ‏وقت و تعاریف و ادعاهای سبحانی اعتماد کردیم و مدیریت شرکت ها را با قراردادی 10 ساله به ‏وی واگذار کردیم.

این فعال صنعت فولاد خاطرنشان کرد: کاظمی نماینده وقت ملایر نیز مصوبه ای برای دریافت ‏سرمایه در گردش أخذ کرد و طی آن حدود 10 میلیارد تومان برای شرکت ذوب آهن آلیاژی و ‏شرکت فولاد جعفری واقع در چشمه علی محمد با نرخ سود 18 درصد دریافت و در اختیار سبحانی ‏گذاشته شد تا مشکلات شرکت ها را رفع کند.

جعفری با اشاره به اینکه سبحانی ادعای این را داشت که به عنوان مدیری با سابقه 30 ساله در بدنه ‏دولت قادر است کارخانه را از آن وضعیت نجات دهد، اظهارکرد: اما متأسفانه طی تقریباً 3 سال ‏حضورش یک نیروی فنی و متخصص به سیستم اجرائی من اضافه نکرد و حتی برای تماس های ‏من محدودیت تعیین می کرد و مرا در جریان امور کارخانه نمی گذاشت.

مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر با اشاره به اینکه بنده گلایه های خود را از عملکرد این فرد به نیکبخت ‏استاندار وقت اعلام کردم اما به نتیجه نرسیدم، خاطرنشان کرد: بسیاری از ماشین آلات تخصصی ‏را سال ها پیش از خارج خریداری و نصب کرده بودم که اکنون قیمت آن تجهیزات به چندین میلیون ‏دلار رسیده و همه آنها نیازمند مراقبت و نگهداری بودند، اما در زمان مدیریت سبحانی در این ‏زمینه کم کاری شد.

جعفری با گلایه از بی تدبیری سبحانی و تیم همراهش در نگهداری ماشین آلات و انجام یک سری ‏کارهای غیرکارشناسی، افزود: متأسفانه واحد نورد ما تنها با 20 درصد ظرفیت کار کرد.

وی با استناد به مدارک وجود اعلام کرد: سبحانی ماهیانه بالغ بر 82.5 میلیون تومان حقوق می ‏گرفت و هر کدام از مدیران زیر مجموعه اش نیز حقوق ماهیانه 17 میلیون تومانی داشتند، علاوه ‏بر این 3 درصد سود حاصل از فروش مستقیماً نصیب سبحانی می شد.

مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر با تأکید بر اینکه سبحانی طی 3 سال گذشته زندگی و سرمایه من به ‏بازی گرفته شد، افزود: سود هر کلاف حدود یک میلیون و 500 هزار تومان است، این فرد طی این ‏‏3 سال حدود 84 هزار تن تولید داشته در حالی که باید با ظرفیت تولید سالانه 290 هزار تن میزان ‏تولید آن به حدود 780 هزار تن می رسیده است.

مدیر شرکت ذوب ‌آهن ملایر با اشاره به اینکه سبحانی 30 میلیارد تومان بدهی شامل هزینه های ‏گاز، برق، حق بیمه پرسنل، بدهی بانک ها و اشخاص را برای من باقی گذاشته است، ادامه داد: 8 ‏میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی، بالای 10 میلیارد تومان مالیات و حدود 5 میلیارد تومان ‏هزینه های گاز و برق و بدهی اشخاص است.

وی با اشاره به اینکه شکایت قانونی از این فرد انجام شده و و وکیل بنده پیگیر موضوع است، ‏گفت: در قرارداد ذکر شده بود که سبحانی موظف است هر 6 ماه گزارشی کامل از وضعیت ‏کارخانجات به من ارائه بدهد، اما انجام نداد.

جعغری با تأکید بر اینکه من با یک کارخانه زمینگیر شده و کلی بدهی مواجه شدم، ادامه داد: در ماه جاری ‏بیمه پرسنل را قسط بندی و 500 میلیون تومان بابت حقوق معوقه، سنوات، عیدی و … پرسنل به ‏حسابشان واریز کردم.

جعفری با اشاره به اینکه اکنون 2 شیفت هر کدام 12 ساعته در این مجموعه در حال فعالیت است، ‏اظهارکرد: خرید تجهیزات، لباس، دستکش و کفش نسوز و ایمن و پخت و عرضه دو وعده غذای ‏گرم به پرسنل، از دیگر اقدامات بنده بوده است و معتقدم در حال حاضر با تغییرات جزئی می توانیم ‏ظرفیت تولید کوره های نورد و ذوب را به 1000 تن برسانیم.

این فعال صنعت فولاد با گلایه از سود سرسام آور و کمرشکن بانک ها، گفت: طبق اسناد و مدارک ‏بدهی من به چند بانک کشور کاملاً مشخص است، این درحالی است که من اصل پول آنها را پرداخت ‏کرده ام و این بدهی سود هنگفت حاصل از وام های دریافتی است.

جعفری با بیان اینکه سود بانک ها، سرمایه گذاران و فعالان حوزه صنعت را زمینگیر می کند، ‏افزود: من هیچ ملک و سرمایه گذاری در خارج از کشور ندارم و تنها هدفم ایجاد شهرک فولاد در ‏ملایر و رونق اقتصادی و اشتغالزایی در این منطقه بود.

مالک و مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر گفت: یک ماه است که کارخانجات خود را پس گرفته ام و پس ‏از بدهی های میلیاردی بالا آمده، ضررهای زیاد ایجاد شده و کم کاری مدیری که آمده بود تا ناجی ‏این مجموعه شود، اما جز زیان چیزی باقی نگذاشت، با نظارت مجدد من در حال حاضر 150 نفر ‏در واحدهای نورد و ذوب این شرکت مشغول بکار هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن