اقتصادی

ملایر؛ میزبان هیأت بلند پایه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس

ظریفت بی نظیر باغات انگور ملایر و همت بلند باغداران این خطه سبب شد سال 1397 نظام تولید ‏انگور در این شهرستان به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم جهانی کشاورزی و به عنوان ” شهر ‏جهانی انگور” ثبت جهانی فائو شد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، روز گذشته تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ‏ظرفیت ها، پتانسیل ها و جایگاه ویژه ملایر در حوزه باغبانی و کشاورزی چون باغات انگور، ‏گردو، قنوات، ظرفیت های ویژه زراعت و ” طرح فراز” بازدید کردند.

تصفیه خانه سد کلان95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مدیر کل آب منطقه‌ای استان همدان در حاشیه بازدید هیأت رئیسه و اعضای کمیسیون کشاورزی، ‏آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از سد کلان ملایر، با بیان اینکه این سد بر روی رودخانه ‏حرم آباد احداث شده ‌است، گفت: هدف از این پروژه تأمین آب شرب ۱۲ میلیون متر مکعب شهر ‏ملایر است.

منصور ستوده افزود: از آب جمع آوری شده در پشت این سد، نیم میلیون متر مکعب برای شهرک ‏صنعتی مرویل و ۵.۵ میلیون متر مکعب نیز سهم زیست محیطی منطقه است.

وی با بیان اینکه این پروژه عظیم با هزینه ۷۸ میلیارد تومان ساخته شده است، افزود: حجم مخزن ‏‏۴۵ میلیون متر مکعب است و در حال حاضر ۹۴ درصد حجم سد پر است.

ستوده با اشاره به اینکه مقرر شده در افق سال ۱۴۰۰ آب شرب ملایر از این سد تأمین شود، ادامه ‏داد: خط آبرسانی تا شهر ملایر، ۳۸ کیلومتر است که تاکنون ۳۷ کیلومتر آن انجام شده است و یک ‏کیلومتر باقی مانده نیز امسال انجام می‌شود.

مدیر کل آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه در پایین سد قرار ‏گرفته است، اظهار کرد: تصفیه خانه بالای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بهره‌برداری ‏آزمایشی آن شروع شده است.

ستوده افزود: تصفیه خانه سد کلان، به طور متوسط سالانه ۳۸۰ میلیون لیتر آب را تصفیه می‌کند و ‏قرار است ۶۰ درصد آب شرب شهر ملایر را در افق سال 1400 تأمین کند.

برگشت تعهدات ارزی؛ مشکل صادرکنندگان کشمش

معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان نیز در بازدید از ‏کارخانه حاتمی گفت: عدم برگشت پول صادراتی و افزایش قیمت مواد اولیه گریبانگیر فعالان این ‏بخش شده که انتظار می رود کمیسیون کشاورزی برای رفع این موانع تدابیری را بیاندیشند.

محمدرضا‎ ‎شهسواری با بیان اینکه بیش از 90 درصد کشمش و انگور ملایر در بازارهای جهانی ‏عرضه می شود، افزود: در سال گذشته 37 هزار تن کمش در این شهرستان تولید و در بازارهای ‏جهانی عرضه شد.

در ادامه مدیر عامل مجموعه کارخانجات حاتمی با بیان اینکه این شرکت بیش از ۴۰ سال است که ‏در عرصه تهیه و بسته بندی کشمش تیزآبی و آفتابی فعالیت می کند، گفت: ما برای ۵۰ نفر ‏اشتغالزایی مستقیم ایجاد کرده ایم.

خسرو حاتمی با اشاره به وجود مشکلات فراوان در این حوزه، اظهارکرد: برگشت تعهد ارزی ‏یکی از بزرگترین مشکلات فعالان این عرصه است و اگر مشکلات تعهد ارزی و سرمایه در ‏گردش حل نشود، کارخانه داران زمینگیر شده و مجبور به تعطیلی می شوند.

وی به أخذ مالیات های هنگفت، گران شدن مواد اولیه و ‌… اشاره کرد و گفت: عمده کار ما صادرات ‏است و چند نوبت به عنوان صادرکننده برتر استان و کشور معرفی شده ایم.

این صادرکننده کشمش به اختلاف زیاد ارز نیمایی و ارز آزاد اشاره و خاطرنشان کرد: فروش ‏کشمش در تمام دنیا نرخ ثابت و مشخصی دارد و ما مجبور به رقابت با کشورهای استرالیا، ترکیه، ‏افغانستان و … هستیم.

گفتنی است؛ بازدید از باغ داربستی “محمد غفاری” باغدار نمونه کشوری در روستای افسریه ملایر ‏و بررسی روش های نوین تولید انگور و کشمش، بازدید از باغ گردو ” منصور رضائی” در شهر ‏زنگنه، باغات انگور دره جوزان، سد کلان و مجموعه کارخانجات تولید کشمش حاتمی، برنامه های این ‏سفر یک روزه بود.‏

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن