اقتصادی

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس مطرح کرد:‏ مجلس یازدهم در حوزه کشاورزی انقلابی حرکت می ‌کند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس یازدهم در ‏حوزه کشاورزی انقلابی حرکت می‌کند و تصویب طرح دو فوریتی اصلاح قانون خرید تضمینی ‏محصولات کشاورزی به خوبی این امر را نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، سیدجواد ساداتی‌نژاد شامگاه دیروز در نشست اعضای ‏کمیسیون کشاورزی مجلس و شورای معاونان وزیر جهاد کشاورزی در محل فرمانداری ملایر ‏افزود: با تصویب این قانون، دولت نباید اکنون قیمت محصولات کشاورزی را اعلام کند و این تذکر ‏داده شد که قیمت واقعی و اصلاح شود.

وی تاکید کرد: با تصویب دو فوریتی اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، می‌توان ‏این قول را به کشاورزان داد که کشت و کار خود را انجام دهند و نگران قیمت محصولات نباشند.

ساداتی‌نژاد یکی از سیاست‌های اصلی مجلس را ” مردمی‌سازی” عنوان کرد و افزود: در این راستا ‏نخستین سفر رسمی این کمیسیون را به استان همدان و شهرستان ملایر انجام دادیم.

وی اظهارکرد: هدف ما در این سفرها این است که پس از بازدید و بررسی میدانی از ظرفیت‌ها و ‏مشکلات بخش کشاورزی، با حضور استاندار همدان و وزاری مرتبط، جلسه راهبردی را به ‏منظور مسایل و مشکلات موجود ظرف ۲ هفته آینده برگزار ‌کنیم تا بتوانیم در مدت زمان کوتاهی ‏به مطالبات و درخواست‌های مردم پاسخ دهیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اجرای طرح فَراز، تنفس وام کشاورزان، ‏آبیاری نوین و انتقال آب سد کلان را از جمله مشکلات مطرح شده در بازددی امروز عنوان کرد و ‏گفت: با توجه به نبود صنایع فرآوری انگور و مشکلات تعهد ارزی برای صنعت کشمش این ‏شهرستان، این قول را می‌دهیم از بانک مرکزی دعوت و با حضور استان‌های کشمش‌ خیز این ‏مشکل را حل کنیم.

وی با بیان اینکه اختلاف بین میزان تولیدات کشاورزان پیشرو و متوسط کشوری نشان می‌دهد که ‏در حوزه کشاورزی جای کار زیادی وجود دارد، تاکید کرد: با همکاری بانک‌ها باید تسهیلات ‏ارزان قیمت در اختیار کشاورزان و واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان نیز بیان کرد: مطابق قانون احکام دائمی،دوباره ‏باید اعتبار ملی برای اجرای زیرساخت‌ها به شهرک‌ها و نواحی صنعتی و شهرک‌های گلخانه‌ای که ‏از سه سال پیش حذف شده بود، اختصاص یابد.

ظاهر پورمجاهد با اشاره به اینکه چنانچه این اعتبار ملی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیاید، بدون ‏شک تحرک‌دهنده اشتغال و تولید است، افزود: در حوزه تعادل‌بخشی و بهره‌وری آب می‌توانیم ‏گسترش کشت گلخانه‌ای را داشته باشیم، اما متأسفانه دانش‌آموختگانی که گلخانه احداث کردند، ‏همچنان از یارانه این طرح بی ‌بهره‌اند.

وی خاطرنشان کرد: از ۱۴۰ هکتار کشت گلخانه در دست اجرای استان توسط جوانان و ‏دانش‌آموختگان، با وجود اینکه وثیقه آنها در بانک کارشناسی شده، چون یارانه ابلاغ نشد، اکثر آنها ‏مایل به دریافت تسهیلات با سود ۱۲ درصد در مناطق کمتر برخوردار و ۱۴ درصد در مناطق ‏برخوردار نیستند.

ملایر؛ قطب اصلی تولید ماسک

در ادامه فرماندار ملایر با بیان اینکه با آغاز عملیات اجرایی کارخانه تولید دستکش پزشکی و ‏لاتکس، این شهرستان در آینده‌ای نزدیک در این زمینه به خودکفایی می‌رسدف افزود: در حال ‏حاضر این شهرستان با تولید ۸۰ درصدی پارچه ماسک کشور در شرکت‌های بافتینه و بافتسان، ‏قطب اصلی تولید ماسک است.

قدرت الله ولدی با اشاره به اینکه ملایر در حوزه صنعت و فعالیت مجموعه‌های صنعتی همانند مبل ‏و منبت، انگور و بخش کشاورزی، یک شهر نمونه کشوری است، اظهارکرد: این شهرستان در ‏حوزه سیلیس و فرآوری سیلیس نیز یکی از قطب‌های اصلی کشور است و بیش از هزار میلیارد ‏تومان سرمایه‌گذاری در شهرک صنعتی جوکار در دست اجراست.

وی افزود: امسال با وجود تمامی تحریم‌ها و موانع و مشکلات، 1500 میلیارد تومان طرح در ۶ ‏ماهه نخست به بهره‌برداری رسید و تا پایان سال این رقم سرمایه‌گذاری به سه هزار میلیارد تومان ‏می‌رسد.

ولدی یادآورشد: در حال حاضر استان همدان و شهرستان ملایر به یک کارگاه عمرانی و اقتصادی ‏تبدیل شده و تمام تلاش ما جهش تولید، سرمایه‌گذاری و خدمت به مردم است.‏

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن