سلامت و پزشکی

سرطان تخمدان کشنده‌ترین بیماری در زنان

کارشناس سلامت میانسالان مرکز بهداشت همدان سرطان تخمدان در بانوان را یکی دیگر از انواع سرطان شایع و کشنده در زنان دانست و گفت: سرطان تخمدان غربالگری ندارد.

نرگس باباخانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین با بیان اینکه این سرطان تنها با نمونه برداری مشخص می‌شود اظهار کرد: سرطان تخمدان معمولا در سنین پایین، افرادی که سابقه بارداری و زایمان ندارند، زنانی که یائسه می‌شوند بیشتر از بقیه افراد به چشم می‌خورد.

وی ادامه داد: از علائم مبهم این بیماری می‌توان به مشکلات گوارشی، درد در ناحیه لگن، یبوست، ورم و نفخ شکم، نامنظم بودن قاعدگی، مشکلات ادراری و خونریزی‌های غیرطبیعی اشاره کرد.

باباخانی با اشاره به اینکه وراثت و ژنتیک 10 درصد ابتلا به این بیماری را تشکیل می‌دهد افزود: متاسفانه سرطان تخمدان کشندگی بیشتری نسبت به سرطان رحم و سینه دارد به‌طوری که این بیماری تنها با نمونه برداری تشخیص داده می‌شود.

این کارشناس تصریح کرد: از علل بروز این سرطان وجود سلول‌های غیرعادی در تخمدان و انتشار سریع آن به اعضای حیاتی بدن مانند ریه، کبد و دیواره شکم است که انتشار سریع آن به واسط پرخون و رگ بودن ناحیه لگن زنان بوده و متاسفانه در بسیاری از موارد درمان پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد:از راه‌های پیشگیری این سرطان شیوه زندگی سالم و تغذیه مناسب است که برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری زنان باید از تغذیه نامناسب و استعمال سیگار خودداری کنند.

باباخانی با تأکید براینکه یکی از معیارهای مهم ابتلا به انواع سرطان معضل چاقی است عنوان کرد: در این بیماری برای درمان تشخیص اینکه کدام قسمت از تخمدان درگیر شده بسیار مهم است و درمان و تشخیص آن در افراد بستگی به نوع سیستم ایمنی آنها دارد.

کارشناس سلامت میانسالان مرکز بهداشت همدان در پایان توضیح داد: در برخی از افراد فرایند درمان این بیماری تا 5 سال به طول می‌انجامد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن