اجتماعی

احتمال تعطیلی مجدد برخی از صنوف پرخطر

در نشست مشترک ستاد پیشگیری از کرونا و پدافند زیستی شهرستان آخرین وضعیت شیوع و مدیریت ویروس کرونا در سطح شهرستان همدان مورد طرح و اتخاذ تصمیم قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین فرماندار شهرستان همدان با قدردانی از همراهی مردم در اجرای طرح فاصله گذاری، استفاده از ماسک و رعایت دستورالعملهای بهداشتی گفت : در ایام سوگواری ماه محرم نیز حدود 500 هیات فعال در سطح شهرستان داریم که غالبا به توصیه های بهداشتی توجه داشتند و حدود 6 مورد نیاز به ورود آمرانه در راستای حفظ سلامت عزاداران داشتیم.
حسین افشاری با بیان اینکه هم اکنون شهرستان همدان با وضعیت نارنجی و افزایش موارد ابتلا مواجهیم افزود: با توجه به وضعیت قرمز در برخی از شهرستانهای استان و عدم رعایت برخی از توصیه های بهداشتی این احتمال وجود دارد که وضعیت شیوع در مرکز استان هم قرمز بشود.
وی با اشاره به اینکه تاکنون 243 مورد فوتی کرونا و هم اکنون بطور میانگین روزانه 25 مورد ابتلا و دو مورد فوت کرونا مثبت در سطح شهرستان داریم تصریح کرد : در این راستا باید با اتخاذ تدابیر ویژه اقدامات پیشگیرانه و نظارتی بیشتر بشود که مواردی هم از ستاد کرونا تفویض اختیار شده است.
فرماندار همدان از احتمال تعطیلی مجدد برخی از صنوف پر خطر خبرداد و افزود : در اربعین حسینی نیز برپایی موکب و پیاده روی ممنوع است و احتمالن مراسم متمرکزی با رعایت فاصله گذاری و سایر دستورالعملها پیش بینی شود که هنوز به قطعیت نرسیده است.
وی همراهی پرتعداد خانواده متوفیان و تجمع در آرامستان باغ بهشت همدان را قابل توجه دانست و یادآور شد : ضمن استقرار کارشناس مرکز بهداشت در آرامستان کاهش تعداد همراهان و عدم برگزاری مراسم در این محیط، در صورت نیاز محدودیتهای ترافیکی نیز اعمال خواهد شد.
افشاری با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم اظهار کرد : کاهش هشدارها با کاهش حساسیت مردم ارتباط مستقیم دارد و با استفاده از تبلیغات محیطی، خودرویی و از طریق بلندگو در مراکز خاص مانند آرامستان باید اطلاع رسانی و حساسیت لازم استمرار یابد.
وی با اشاره به گزارش ارزیابی بهداشتی 337 مدرسه در سطح شهرستان طی سه هفته گذشته یادآور شد : حضور دانش آموزان در مدارس الزامی نیست و استفاده از ماسک و عدم فعالیتهای جمعی و زنگ تفریح در مدارس باید مورد توجه باشد.
فرماندار همدان عدم ارایه خدمت به مراجعان فاقد ماسک در ادارات و سایر مراکز خدماتی را مورد تاکید قرار داد و افزود : جلسات نیز در ادارات باید به حداقل ممکن کاهش یابد و پیشنهاد می کنیم با توجه به ازدحام در برخی شعب بانکی نسبت به افزایش ساعات کار بانکها اقدام شود.
وی از تشدید نظارت بر مراکز عمومی و خدماتی خبرداد و بیان کرد : دفاتر پیشخوان دولت و دیگر مراکز در صورت عدم رعایت پرو تکل ها با هماهنگی مقام قضایی ضمن اقدام قانونی اعمال جرایم نیز مد نظر قرار خواهد گرفت.
افشاری در پایان با توجه به قرار گرفتن در آستانه فصل پاییز و احتمال تشدید بیماریهای ویروسی خواستار جدیت بیشتر مردم در رعایت دستورالعملهای بهداشتی شد و افزود : از بالونهای قرمز یا روشهای دیگری می توان برای اطلاع رسانی از وضعیت شیوع ویروس کرونا و اطلاع رسانی به مردم استفاده کرد.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان نیز آغاز فصل سرما، افزایش دور همی های خانوادگی و عادی انگاری شرایط را از مهمترین آسیبهای پیش رو برشمرد و گفت : تا کنون 7 هزار مراجعه کننده سرپایی به مراکز 16 ساعته داشتیم که نتیجه آزمایش 2 هزارو 733 مورد از مراجعه کنندگان کرونا مثبت بوده است.
دکتر محمد خیر اندیش افزود : در مراکز درمانی سطح شهرستان نیز 4 هزار و 936 مورد بستری با علایم حاد تنفسی داشتیم که نتیجه آزمایش یک هزارو 839 نفر از این تعداد کرونا مثبت بوده است.
وی از ارزیابی بهداشتی 211 مدرسه ابتدایی،73 مدرسه متوسطه اول و 53 مدرسه متوسطه دوم در سطح شهرستان از زمان بازگشایی مدارس خبر داد و افزود : 60 تیم محیطی بصورت مستمر متشکل از کارشناسان بهداشتی بر فعالیت مراکز عمومی در سطح شهرستان نظارت دارند.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان تصریح کرد : تا کنون یک هزارو 352 مورد اخطاریه و 427 مورد پلمپ در بازرسی های تیم های محیطی از اماکن عمومی و مراکز توزیع مواد غذایی داشتیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن