اجتماعی

حکم اعدام قطعی نیست

مسئول اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان  اخباری مبنی بر صدور حکم اعدام برای محیط‌بان همدانی را حکمی قطعی و قابل اجرا ندانست.

حجت‌الله لطفی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با اشاره به انتشار خبری مبنی بر صدور رای قصاص برای سعیدمومیوند، محیط‌بان همدانی ، تصریح کرد: رای اعدام در رابطه با پرونده محیط‌بان همدانی، به منظور وجود نقص رای، از تهران به شعبه کیفری 2 همدان ارجاء داده شده است؛ لازم به ذکر است تایید نهایی و یا رد این رای در این دادگاه بررسی خواهد شد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر پرونده از دیوان عالی کشور به استان همدان نرسیده است، عنوان کرد: درحال حاضر به دلیل عدم ارسال این پرونده به استان، جزئیات کاملی در دست نبوده و صحبت زیادی نیز نمی‌توان مطرح کرد.

لطفی با اشاره به اینکه این پرونده در سال‌های ابتدایی از دادگاه کیفری شعبه 1 با اعتراض سازمان محیط زیست به رای قصاص به دیوان عالی کشور ارسال شد، مطرح کرد: پس از ارسال پرونده به تهران و بررسی کارشناسان مربوطه، به دلیل نقص در تحقیقات مجددا این پرونده به همدان ارجا داده و پس از انجام اقدامات مربوطه به تهران ارسال شد.

وی ادامه داد: درحال حاضر رای قصاص قطعی نبوده و دادگاه کیفری 2 همدان با بررسی بر روی پرونده قتل عمد و یا شبه عمد بودن آن را مشخص خواهد کرد.

لازم به ذکر است در سال ۹۵ محیط‌بانان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان در منطقه محافظت‌شده «نشر»، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه محافظت شده می‌شوند و خودروی آنان که پیکان بود را توقیف می‌کنند و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود.

محیط‌بان مومیوند پس از اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند. فرد مجروح متأسفانه پس از گذراندن ۱۷ روز در کما، جان خود را از دست می‌دهد و پس از دو سال رأی قصاص نفس برای محیط‌بان صادر و محیط‌بان در سال ۹۷ به اعدام محکوم می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن