فرهنگ و هنر

حضرت محمد(ص)؛ خورشیدی جهان شمول

هفدهم ربيع الاول، چشم دنيا به جمال گلي روشن گشت كه گل سرسبد عالم هستي شد او كه خاتم انبيا ‏بود و نور مقدس وجودش چشم ها را خيره نمود، او كه پيامبر رحمت شد، رحمة للعالمين كه با ‏عطر محمدي اش شامه جهانيان را نوازش داد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، نور پاک محمدي را خداوند متعال نسل به نسل از حضرت ‏آدم به پيامبران بعد او انتقال داد تا به هاشم پدر عبد المطلب رسيد بعد به عبد المطلب وسپس به عبدالله ‏رسيد. عبدالله در سن بيست و پنج سالگى با آمنه دختر وهب ازدواج نمودند تا اينكه حاصل اين ‏ازدواج در روز جمعه پس از طلوع فجر هفدهم ربيع الاول سال 567 ميلادى 53 سال قبل از ‏هجرت چشم به دنيا گشود. البته اهل سنت معتقدند كه تاريخ ولادت حضرت در روز دوشنبه ‏دوازدهم ربيع الاول است، بنابراین مسلمانان فاصله اين دو نظر را به عنوان ” هفته وحدت” جشن ‏مى گيرد نامش را “محمد” لقبش مصطفی و کنیه اش را ابولقاسم نهادند.

به مناسبت فرارسیدن هفته وحدت، مسئول امور قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر با تأکید بر اینکه ‏جسارت به ساحت آسمانی حضرت محمد(ص)، توهین به والاترین مقدسات مسلمانان و اهانت به ‏احساسات میلیون‌ها مسلمان است، گفت: جسارت‎های اخیر به ایشان در کشور فرانسه و حمایت ‏بی‌پرده مسئولین عالی رتبه کشور مذکور از این بی‌اخلاقی‌ها، موجب آزردگی عمیق و جریحه دار ‏شدن احساسات مسلمانان جهان و نارضایتی همه انسان‌های آزاده و خردمند شده است.

ایرج یارمحمدی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، افزود: ما معتقدیم که طراحان اصلی ‏این جریان های افراطی، سردمداران نظام سلطه و صهیونیست های هتاک هستند که می کوشند با ‏تولید وحشت و خشونت به نام اسلام، تئوری” اسلام هراسی” را ترویج کنند.

وی تصریح کرد: هتاکان به حضرت محمد(ص)، بدانند آتشی که اکنون در آن می دمند، ناگهان دامان ‏بی کفایتی خودشان را می گیرد، چراکه آزادگان و جوانمردان عالم تزویر و تاریکی را از نور و ‏روشنی به راحتی تمیز می دهند.

مسئول امور قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر در ادامه در مورد ” میلاد خورشید” و برکات آن ‏توضیح داد و با بیان اینکه حوادث جالبى در روز ولادت حضرت اتفاق افتاد كه ولادتش را با ‏معجزات بسيارى همراه كرد؛ گفت: صبح آن روز كه حضرت متولد شد هر بتى كه در هرجاى عالم ‏بود بر زمين افتاد، ايوان كسرى لرزيد و چهارده گنگره آن افتاد، درياچه ساوه فرو رفت و خشك ‏شد، وادى سماوه كه سال ها كسى در آن آب نديده بود آب در آن جارى شد.

این مدرس دانشگاه اظهارکرد: آتشكده فارس كه هزار سال خاموش نشده بود در روز ولادت ‏حضرت محمد(ص) خاموش شد، طاق كسرى از وسط شكست و دو تكه شد، آب دجله شكافته و جدا ‏شد و در قصر او جارى شد، تخت هر پادشاهى سرنگون شد، جميع پادشاهان درآن روز لال شدند ‏و حرف نزدند، علم كاهنان بر طرف و سحر ساحران باطل شد، فرياد شيطان به آسمان بلند شد.

یارمحمدی افزود: پيامبر پس از تولدش تنها سه روز از مادرش شير خورد و طبق رسم بزرگان ‏قريش به دايه سپرده شد، اولين دايه اش ثوبيه كنيز ابولهب بود كه او را چهار ماه شير داد، سپس ‏مدت پنج سال نزد حليمه بود تا در بيابان گسترده و پاك و دور از آلودگي هاى شهر پرورش يابد.

وی با اشاره به اینکه پيامبر در سن شش سالگى، مادرش آمنه را از دست داد تا در كودكى از پدر و ‏مادر يتيم شود، ادامه داد: او به عبدالمطلب پدر بزرگش سپرده شد و پس از رحلت او سرپرستى اش ‏به عمويش ابو طالب داده شد.

یارمحمدی اظهارکرد: شغل پيامبر بازرگانى وشبانى بود، حين بازرگانى با خديجه آشنا شد و بعدها ‏در سن بيست و پنج سالگى ‌در حالى كه خديجه چهل ساله بود با هم ازدواج کردند و سن چهل ‏سالگى به رسالت مبعوث شد.

مسئول امور قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر خاطرنشان کرد: پيامبر بعد از خديجه برای مصالح ‏دين اسلام همسران ديگرى نيز انتخاب کردند كه حاصل آنها شش فرزند بود كه برترين آنها ‏حضرت صديقه طاهره حضرت زهرا(س) ام الائمه شد.

وی با بیان اینکه پيامبر در اثر صداقت و پاكدامنى و امانتدارى به ” محمد امين” مشهور شد، گفت: ‏اما قرآن براى او صفات فراوانى از جمله رحمة للعالمين، مظهر خلق عظيم، دلسوز براى مؤمنان، ‏صبور وبردبار، داراى مقام محمود، علم وآگاهى گسترده، شفيع روز جزا،رئوف و مهربان و شاهد ‏بر اعمال، برشمرده است.

یارمحمدی در مورد معجزات پيامبر توضیح داد: اصلى ترين آنها ” قرآن” است كه دربين معجزات ‏انبيا بى نظير بود و تمامى فصحا و بليغان از آوردن مثل آن عاجز گشتند، پيامبر دين مبين اسلام را ‏براى مردم هديه آورد كه در تمام طول تاريخ بشريت بى نظير بود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه پيامبر در آخرين سال حيات خود حج را بجا آورد و در راه ‏بازگشت، امير المؤمنين(ع) را به عنوان وصى و جانشين خود معرفی کرد، گفت: ایشان سرانجام ‏پس از 63 سال تلاش و کوشش فراوان در راه اشاعه اسلام در 28 صفر سال 11 هجری قمری در ‏مدینه به مصداق ” ارجعی الی ربک” به سوی محبوبش شتافت.

ویژگی های بارز خاتم النّبيّين(ص)

مسئول امور قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر در مورد ویژگی های بارز خاتم النّبيّين(ص)، ‏افزود: ایشان رحمةً للعالمين، أشرف مخلوقات و داراي خلق عظيم بودند و خدا و ملائكه بر او ‏صلوات مي فرستند و نام ایشان در عرش رحمان در كنار نام پروردگار بوده است.

وی با بیان اینکه نماز شب بر حضرت محمد(ص) واجب شد و به مقام محمود رسید، گفت: ایشان به ‏شفاعت كبراي محشر مفتخر است و وفادارترین مردم به عهد و پیمان بود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) در هيچ جنگي به دشمن خود شبيخون نمي زد، رسوم ‏جاهلي را باطل ساخت، دختران را از زنده به گور شدن رهانيد، کسی در سلام بر او سبقت نگرفت ‏و هرکه را می دید مبادرت به سلام می کرد و با مردم چنان معاشرت می کرد که هرکس گمان می ‏کرد عزیزترین فرد نزد آن حضرت است.

یارمحمدی با اشاره به اینکه حضرت محمد(ص) با فقرا زیاد نشست و برخاست می کرد و با آنان ‏هم غذا می شد، گفت: به خویشاوندان خود احسان می کرد بی آنکه آنان را بر دیگران برتری ده، ‏هرگز کسی را دشنام نداد و یا به لقب های بد نخواند و هرگز کسی را حقیر نمی شمرد.

وی با بیان اینکه پيامبر اکرم (ص) امين بودن و امانتداري او آن چنان بود که در دوران جاهليت او ‏را به ” امين” نامگذاري کردند، خاطرنشان کرد: نسبت به مردم از دیگران دلسوزتر و سودمندتر ‏بود، و دلیرترین، بردبارترین، عادلترین، پاکترین و بخشنده ترین مردمان زمان خود بود.

برکات و اعمال روز هفدهم ربيع الاول

مسئول امور قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر در ادامه با بیان اینکه ماه “ربیع الاول” بهار ماه ‏های خداوند است، چراکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست، اظهارکرد: در این ماه بركات خداوند ‏و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است.

وی بیان کرد: میلاد با سعادت رسول خدا (ص) و امام صادق (ع) در این ماه است، هجرت پیامبر ‏اکرم(ص) که سرچشمه دگرگونىِ عمیق در جهانِ اسلام و عزّت و شوکت مسلمین شد و داستان ” ‏لیلة المبیت” در این ماه واقع شده و آغاز امامت پربرکت حضرت بقیة اللّه (ارواحنا فداه) همزمان با ‏شهادتِ پدر بزرگوارش نیز در ماه ربيع الاول است.

یارمحمدی در مورد مهمترین اعمال این روز، گفت: گرفتن روزه در 17ربيع الأوّل بسيار فضيلت ‏دارد و اين روز، يکي از آن چهار روز است که در تمام سال به فضيلت روزه ممتاز بوده و براى ‏آن فضيلت بسيار نقل شده و در رواياتى از ائمّه معصومين(ع)آمده است كسى كه اين روز را روزه ‏بدارد، خداوند براى او ثواب روزه يك سال را مقرّر مى فرمايد.

وی یادآورشد: خواندن نماز مخصوص در این روز توصیه شده به گونه ای که دو رکعت نماز که ‏در هر رکعتي يک مرتبه حمد و ده مرتبه سوره قدر و ده مرتبه سوره اخلاص است، به جا بیاورید ‏و پس از نماز دعای روايت شده در مفاتیح الجنان را بخوانید.

مسئول امور قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر به دادن صدقه و خیرات، احسان کردن به مؤمنان ‏توصیه کرد و افزود: قرائت زيارت رسول خدا(ص) و زيارت امير مؤمنان، على(ع)، تكريم، تعظيم ‏و بزرگداشت اين روز بسيار بجاست، مرحوم “سيّد بن طاووس”، در این راستا سفارش كرده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن