اجتماعی

تصاوير خصوصي خود را در گوشي ذخيره نکنيد

فرمانده انتظامي شهرستان ملاير به شهروندان هشدار داد: اطلاعات و تصاوير خصوصي خود را ‏هيچگاه در گوشي ذخيره نکنيد.

سرهنگ محمد باقر سلگي در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، افزود: روند رو به رشد ‏استفاده اقشار مختلف جامعه از گوشي‌هاي هوشمند و امکان ذخيره عکس و فيلم با استفاده از اين ‏ابزار، بستر مناسبي براي مجرمان سايبري جهت اخاذي به خصوص از خانم‌هاي جوان شده است.

وی با اشاره به اينکه بخشي از پرونده‌ها و شکايات مردمي پليس فتا به دليل انتشار عکس‌هاي ‏شخصي در فضاي مجازي است، افزود: اين امر ناشي از عدم آگاهي کاربران در مورد چگونگي ‏نگهداري و حفظ اطلاعات شخصي و ذخيره آنها در گوشي تلفن همراه است، که طبيعتا افراد ‏سود‌جو و فرصت‌ طلب از عدم آگاهي کاربران در جهت اهداف خود سوء‌استفاده مي کنند.

سلگي ادامه داد: بيشتر وسايل الکترونيکي مخصوصاً تلفن‌هاي همراه به‌ گونه‌اي ساخته‌ شده‌اند که ‏در آغاز کار داراي برخي از مکانيزم‌هاي امنيتي هستند، اما با توجه به اينکه راه‌هاي مختلفي براي ‏هک و نفوذ به آن‌ها و امکان سرقت و يا گم شدن گوشي‌هاي تلفن همراه وجود دارد، احتمال ‏دسترسي به اطلاعات ذخيره شده در اين ابزار و سوءاستفاده از آنها هميشه متصور است.

این مقام مسئول اظهارکرد: از آنجايي ‌که گوشي‌هاي هوشمند همه نوع اطلاعاتي از کاربران مثل ‏عکس‌ها و ويدئوها، اطلاعات بانکي، موقعيت جغرافيايي، جستجوها، فعاليت‌ها در شبکه‌هاي ‏اجتماعي و پيام ‌رسان‌ها و حتي سلايق آن‌ها را ذخيره مي‌کنند، مي‌توانند به عنوان يک منبع ‏اطلاعات مورد توجه افراد سودجو و مجرمان سايبري قرار گيرند.

فرمانده انتظامي ملاير تصریح کرد: برای پیشگیری از انتشار تصاوير خصوصي و خانوادگي به ‏هموطنان بخصوص خانم‌هاي جوان لازم است ضمن بالا بردن آگاهي و دانش خود در رابطه با ‏نحوه استفاده از گوشي‌هاي تلفن همراه، از نگهداري تصاوير و فيلم‌هاي شخصي و خانوادگي خود ‏در تلفن همراه و بارگذاري آن‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي خودداري کنند.

سلگی خاطرشان کرد: کاربران باید با تهديدات تجهيزات هوشمند از جمله گوشي‌هاي تلفن همراه ‏آشنا شده و توجه ويژه‌اي به تنظيمات امنيتي وسيله خود داشته باشند و در صورت نياز به مشاوره ‏و راهنمايي مي‌توانند از طريق وب‌سايت پليس فتا به آدرس ‏www.Cyberpolice.ir‏ با ما در ‏ارتباط باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن