فرهنگ و هنر

گامی دوباره برای ساخت مستند تاریخ عکاسی همدان

فیلم مستند تاریخ عکاسی همدان پس از اتمام پژوهش های “سمیرا سبزی” با افزوده شدن مهدی باقری به عنوان کارگردان روند ساخته شدن را پی می‌گیرد.
شهر همدان پس از ورود صنعت عکاسی به ایران از دوره ناصری شاهد حضور هنرمندان عکاسی بوده که خود راوی بخش مهمی از سیر تاریخ عکاسی ایران هستند. این روند از دوره قاجاریه آغاز شده و تا زمان پهلوی اول و دوم و پس از انقلاب و روزگار معاصر ادامه پیدا کرده است.
مستند نگاهی بر سیر تاریخ عکاسی همدان از آغاز تاکنون تلاشی برای بازنمایی بخش‌هایی از این روند مهم هنری با تاکید بر عکاسان همدان است.
مهدی باقری که مستند “در جستجوی خانه خورشید” به عنوان آخرین کار را در جشنواره سینما حقیقت به نمایش گذاشت، آثار موفق دیگری از جمله “پیر پسر”، “اهالی خیابان یک‌طرفه”، “مرغ سحر” و “اهمیت عارف بودن” را در کارنامه دارد. او در مستند اهمیت عارف بودن به آخرین عکس ماندگار عارف قزوینی در همدان توسط “سیدی عکاس” پرداخته است.
مجید امدادی‌فرد از هنرمندان عکاسی در همدان که برگزاری چندین نمایشگاه عکس را در کارنامه هنری خود دارد، کار فیلم‌برداری مستند را عهده‌دار است. امدادی‌فرد در همکاری با روند پژوهشی پروژه کار ثبت تصویری برخی از چهره‌های ماندگار تاریخ عکاسی همدان همچون زنده‌یاد “محمدمهدی استعدادی” را انجام داده است.
سمیرا سبزی که به تازگی کار پژوهش و نگارش کتاب سیری در تاریخ عکاسی همدان را به اتمام رسانده و چاپ نخست آن با استقبال روبه رو شد و به تازگی مراحل چاپ دوم را پشت سر گذاشته است
این مستند با مدت زمان ۷۰ دقیقه در سال آینده آماده نمایش می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن