اجتماعی

کمبود واکسن در برخی از بیماری‌های احشام

مدیر کل دامپزشکی استان همدان از واکسیناسیون 5 میلیون و 143 هزار دام از ابتدای سال تا کنون خبر داد و گفت: با توجه به سیاست سازمان دامپزشکی در برخی از بیماری‌ها با کمبود واکسن مواجه بودیم.

دکتر محمودرضا رسولی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با اعلام این خبر بیان کرد: از ابتدای سال تا کنون 20 هزار تست بروسلوز و 19 هزار تست سل از احشام گرفته شده است که خوشبختانه تا کنون هیچ بیماری مسری و خطرناک در دام و طیور استان شناسایی نشده است.

وی ادامه داد: در فصل سرما بیماری‌های مانند آنتروتوکسمی، مشکلات گوارشی، تب برفکی، سل، آگالاکسی و لمپی اسکین احشام را تهدید می‌کند.

رسولی عنوان کرد: در هر سال بر اساس برخی از سیاست گذاری‎‌های سازمان دامپزشکی در تعدادی از بیماری‌ها ممکن است با کمبود واکسن مواجه شویم اما در 9 ماه گذشته بسیاری از احشام واکسیناسیون شدند.

وی افزود: برخی از بیماری‌ها به صورت واگیر ممکن است گریبانگیر احشام شود که پی پی آر، لمپی اسکین، آبله و تب برفکی از جمله بیماری‌های واگیر است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان در پایان تصریح کرد: خوشبختانه در سال جاری میزان بیماری‌های احشام بسیار کم بوده و مشکل حادی در سطح استان نداریم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن