اقتصادی

تعاونی فراگیر فعالین منابع طبیعی در ملایر ایجاد می ‏شود

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ملایر از پیگری ها و تلاش های انجام شده در ‏زمینه ایجاد تعاونی فراگیر فعالین حوزه منابع طبیعی در این شهرستان خبر داد و گفت: در این ‏تعاونی، افراد فعال در حوزه منایع طبیعی دعوت به همکاری می شوند.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، جواد زنگنه چهارشنبه 24 دی ماه در جمع خبرنگاران در ‏رابطه با اهداف تشکیل این تعاونی، افزود: یکی از اهداف اصلی ما این است که کارها و امورات ‏بخش منابع طبیعی که در حوزه آبخیزداری ما هستند، توسط مردم بومی منطقه انجام شود.

وی با بیان اینکه هنگامی که مردم خود مجری پروژه ها باشند ضمن ایجاد اشتغالزایی برای منطقه، ‏سود و عواید آن نیز نصیب مردم همان روستا می شود، ادامه داد: می توان از ظرفیت بالای فعالین ‏حوزه منابع طبیعی برای فرهنگ سازی در این راستا نیز استفاده کرد.

زنگنه با بیان اینکه روند تشکیل شدن این تعاونی در شهرستان ملایر کلید زده شده، ادامه داد: بند ‏‏”ب” ماده 29 قانون ” احکام دایره توسعه کشور” به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخزداری کشور ‏اجازه داده که برای فعالین بخش منابع طبیعی در حوزه آبخیزداری مجوز صادر کند.

این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت ایجاد شده توسط این قانون و امکان تأیید صلاحیت فعالین منابع ‏طبیعی، اظهارکرد: همچنین به این افراد امتیاز داده و بر مبنای آن رتبه بندی می شوند.

وی بیان کرد: پس از صدور مجوز برای فعالین بخش منابع طبیعی و رتبه بندی آنها در اداره کل، ‏تشکل های مردمی در این راستا شکل گرفته و پروژه ها به طور مستقیم یا غیرمستقیم به این افراد ‏واگذار می شود.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر به اهمیت موضع مردم محوری در این تعاونی ها ‏اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از اولویت های کاری ما در این اداره جذب دوستدارن و فعالین حوزه ‏طبیعت و منابع طبیعی در سامانه ملی ” همیار طبیعت” است ، علاقمندان می توانند به این سامانه ‏مراجعه کرده و در بخش های همیار مروج، همیار محافظ و همیار دانش آموز مدارک خود را ‏بارگذاری و ثبت نام کنند.

زنگنه با تأکید بر اینکه اعتقاد راسخ داریم که بدون همکاری مردم هیچ کاری پیش نمی رود، گفت: ” ‏شعار اصلی ما ” با مردم و برای مردم” است، به همین منظور از ظرفیت همیاران طبیعت برای ‏حفظ منابع طبیعی شهرستان بهره می بریم.

وی با بیان اینکه در سال جاری تاکنون 400 نفر عضو سامانه ملی ” همیار طبیعت:” شده اند، ‏افزود: همچنین در این راستا در تلاش هستیم از توان و پتانسیل خیرین نیز استفاده کنیم.

‏■ وجود 171 هزار هکتار اراضی ملی در ملایر

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه احیا، توسعه و حفاظت از اراضی ملی ‏وظیفه اصلی ما به شمار می رود، به وجود وجود 171 هزار هکتار اراضی ملی در سطح ‏شهرستان ملایر اشاره و خاطرنشان کرد: با اجرای پروژه های آبخیزداری و بیولوژیک در هر ‏هکتار، 150 متر مکعب آب ذخیره می شود.

وی با بیان اینکه طبق تحقیقات علمی انجام شده در هر هکتار، 15 تُن فرسایش خاک داریم، گفت: ‏برای جلوگیری از فرسایش خاک ما عملیات جنگ کاری، کپه کاری و آبخیزداری را انجام می دهیم.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر در مرود اهم اقدامات انجام شده طی سال جاری، ‏گفت: پروژه کاداستر اراضی ملی در جنگل ها و حوزه های آبخیز در 30 هزار هکتار از اراضی ‏ملایر اجرا شد، همچنین 120 هکتار در حوزه آبخیزداری گلپرآباد جنگل کاری داشتیم.

وی به 50 هکتار کپه کاری، 360 هکتار بذرپاشی، نصب 10 دستگاه آبشخوار و 2 هکتار تغییر ‏دیم زار اشاره کرد و گفت: در دهه فجر پروژه جنگل کاری حوزه آبخیزداری گلپرآباد افتتاح شده و ‏به بهره برداری می رسد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن