اقتصادی

100 پروژه جهاد کشاورزی ملایر در دهه فجر به بهره برداری می رسد

‏مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر گفت: در طول ایام الله دهه فجر امسال، 100 طرح و پروژه جهاد ‏کشاورزی با اعتباری افزون بر ۳۷ میلیارد و 500 میلیون تومان به بهره‌ برداری می ‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، مهدی میرباقری ظهر یکشنبه 12 بهمن ماه، در جمع ‏خبرنگاران، با بیان اینکه از این تعداد ۲۶ طرح مربوط به احیا و مرمت قنوات است که برای ‏اجرای آنها بیش از سه میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان هزینه شده است، افزود: اجرای ۲۰ طرح ‏آبیاری بارانی در ۱۵۸ هکتار با یک‌ میلیارد و ۶۶۷ میلیون تومان اعتبار از دیگر پروژه های آماده ‏افتتاح حوزه کشاورزی شهرستان ملایر در دهه فجر به شمار می رود.

این مقام مسئول اظهار کرد: بهره برداری از 8 طرح آبیاری قطره‌ای با یک میلیارد و ۴۳۳ میلیون ‏تومان اعتبار و ۱۶ طرح آبیاری کم‌ فشار با اعتبار 4 میلیارد و ۸۹۳ میلیون تومان نیز همزمان با ‏ایام بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان ملایر آغاز می شود.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر با اشاره به اینکه ۴۴ طرح آبیاری نوین با پوشش ۹۴۰ هکتار ‏زمین کشاورزی در سطح این شهرستان آماده بهره برداری است، خاطرنشان کرد: اجرای ۱۰ ‏طرح جاده بین مزارع با بیش از ۴۵۳ میلیون تومان اعتبار و ۲ طرح زه‌کشی اراضی باغی و ‏زراعی در سطح یک هزار و ۲۰۰ هکتار و ۹۰ میلیون تومان اعتبار، از دیگر طرح‌های آماده ‏افتتاح جهادکشاورزی ملایر هستند.

میرباقری ادامه داد: 5 طرح گلخانه ‌ای با بیش از 5 میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان اعتبار نیز دهه ‏فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد که حدود 8 هکتار به سطح کشت گلخانه‌ای شهرستان اضافه می ‏‏‌شود.

وی از آغاز بهره‌برداری از 7 طرح فَراز با ۷۱۴ میلیون تومان اعتبار در باغ های انگور ‏شهرستان اشاره کرد و گفت: فعالیت شرکت بهاران گوشت با ۱۳ میلیارد تومان اعتبار در ناحیه ‏صنعتی سامن نیز در این ایام آغاز می شود، همچنین ۲ واحد پرورش دام و طیور با ظرفیت تولید ‏‏۴۰ هزار قطعه و 4 میلیارد تومان اعتبار و3 طرح دامپروری ۶۸۰ رأسی با یک میلیارد و ۸۹۸ ‏میلیون تومان اعتبار و یک واحد شیلات ۲۰۰ هزار، نیز با حضور مقامات استانی و شهرستانی ‏افتتاح می شوند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: سال گذشته در بخش مکانیزاسیون، ‏تسهیلات پرداخت شده 143104 میلیون ریال به 233 فقره پرونده بود و در سال جاری از محل ‏تسهیلات فنی و اعتباری مکانیزاسیون به 213 فقره پرونده 151171 میلیون ریال تسهیلات خرید ‏ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی به متقاضیان پرداخت شده که حدود 6 درصد افزایش داشته است.

وی اظهارکرد: تسهیلات پرداخت شده در سال جاری شامل 78 دستگاه انواع تراکتور 4 و 6 ‏سیلندر با میزان تسهیلات 89783 میلیون ریال، 4 دستگاه کمباین با میزان تسهیلات 19874 میلیون ‏ریال و مابقی انواع ادوات شامل کارنده و انواع خاک ‌ورز بوده است.

میر باقری با بیان اینکه شهرستان ملایر دارای رتبه اول جذب تسهیلات در بین تمامی شهرستاهای ‏استان است، گفت: مبلغ سهیمه ما 124769 میلیون ریال بوده که 151171 میلیون ریال معادل ‏‏121.16 درصد جذب شده است.

مدیر جهاد کشاورزی ملایر افزود: از تعداد 810 هزار و 16 رأس دام سنگین شامل گاو و گوساله، ‏بیش از 380 هزار دام سبک شامل گوسفند، بره، بز و بزغاله میزان 5431 تن گوشت قرمز تولید ‏می شود و در راستای هویت دار کردن دام‌های موجود در شهرستان تاکنون 35 هزار و 345 رأس ‏دام سبک و 7575 رأس دام سنگین پلاک کوپی شده و عملیات پلاک کوپی توسط شرکت تعاونی ‏دامداران شهرستان ملایر در حال انجام است.

وی همچنین با بیان اینکه مدیریت جهاد کشاورزی ملایر دارای 5 مرکز شامل حومه، جوکار، ‏سامن، پیروز و آورزمان است که در دهستان های مختلف مشغول فعالیت هستند، گفت: سطح ‏اراضی زراعی و باغی ملایر 152 هزار هکتار است.

میرباقری به وجود 11 هزار هکتار باغات انگور در سطح این شهرستان اشاره و اظهارکرد: ‏سالانه بیش از 45 هزار تُن کشمش در ملایر تولید می شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن