اقتصادی

افتتاح 296 طرح بزرگ وزارت نیرو با 66 هزار میلیارد تومان در سطح کشور

وزیر نیرو‎ با بیان اینکه در این دولت در بسیاری از استان ها طرح های راهبردی آب، برق و فاضلاب وزارت نیرو به صورت متمرکز اجرا و به بهره برداری رسید، گفت: این هفته، هفته چهل و سوم پویش ” هر هفته الف- ب- ایران” است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، رضا اردکانیان ظهر سه شنبه 12 اسفند ماه در آئین افتتاح طرح آبرسانی از تصفیه خانه آب شرب سد کلان به شهر ملایر که با حضور مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: با احتساب همه طرح هایی که در این راستا افتتاح شده تاکنون مجموعاً 238 طرح بزرگ ساخت و سازی و 58 طرح عمده سازوکاری را مورد بهره برداری قرار دادیم.

وی اعتبار هزینه شده در این زمینه را 66 هزار میلیارد تومان عنوان و بیان کرد: طی این دولت به 288 روستا در مناطق مختلف کشور آبرسانی و برق رسانی صورت گرفت.

اردکانیان افتتاح این پروژه عظیم و راهبردی را برای ملایر ضروری دانست و ادامه داد: بعد گذشت سال ها تلاش و پیگیری بالاخره امروز طرح آبرسانی از تصفیه خانه آب شرب سد کلان به شهر ملایر و خط انتقال آن افتتاح شد و جمعیتی بالغ بر 170 هزار نفر از آب شرب پایدار و سالم بهره مند می شوند.

وزیر نیرو تلاش ها و پیگیری های استاندار همدان که همواره پشتیبان ومجری خوبی برای کارگزاران دولت بوده را در این زمینه قابل تقدیر دانست و گفت: امروز علاوه بر ملایر در چند استان دیگر نیز طرح های وزارت نیرو افتتاح می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز با بیان اینکه طرح آبرسانی از تصفیه خانه آب شرب سد کلان به شهر ملایر در ادامه پویش “هر هفته الف- ب- ایران” صورت گرفته و این هفته چهل و سوم ا ین پویش است، گفت:  فاز نخست طرح آبرسانی به ملایر شامل سامانه انتقال آب، ایستگاه های پمپاژ جهت تأمین  پیک مصرف آب و تصفیه خانه شهر ملایر به ظرفیت 360 لیتر در ثانیه بوده است.

حمید رضا جانباز با بیان اینکه این سامانه برای تأمین آب شرب 170 هزار نفر جمعیت شهر ملایر طراحی شده است، اظهارکرد: تاکنون 132 میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در راستا هزینه کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه آب تصفیه شده در این طرح بسیار با کیفیت است، افزود: طی بازدیدی که از تصفیه خانه داشتیم کلیه تجهیزات مدرن بوده و آزمایشگاهی کاملاً مجهز در مجموعه به فعالیت مشغول است.

این مقام مسئول ظرفیت تصفیه خانه را 500 لیتر بر ثانیه عنوان و خاطرنشان کرد: شرکت کارفرما، شرکت آب منطقه ای همدان و مشاور طرح نیز شرکت مهندسین مشاور هگمتان آب بوده اند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور  یادآورشد: تاکنون 159 تصفیه خانه در سطح کشور احداث شده و امروز با افتتاح تصفیه خانه سد کلان این رقم به 160 مورد می رسد.سد کلان ملایر؛ از طرح های شاخص استاندر ادامه این آئین استاندار همدان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تامین آب‌ شرب شهر ملایر، گفت: تا پیش از این نگرانی جدی در مورد آب شرب مردم ملایر وجود داشت که با تکمیل احداث سد کلان ملایر و خط انتقالی که از این سد به شهر کشیده شد، نگرانی‌ها و برخی مشکلات رفع می‌شوند.

سید سعد شاهرخی با بیان اینکه با خط انتقالی از این سد به شهر ملایر با تکمیل تصفیه خانه آب که امروز افتتاح شد شرایط مطلوبی پیش می آید، افزود: با تکمیل و احداث این پروژه، بیش از ۱۲ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز شهر ملایر تامین می شود.

وی گفت: با توجه به برنامه ‌ریزی و آینده ‌نگری که در این طرح شده، تا سال ۱۴۱۵، گنجایش آن به ۳۰ میلیون مترمکعب، قابل افزایش است، زیرا گنجایش سد کلان تا ۴۵ میلیون متر مکعب برآورد شده است.

شاهرخی با اشاره به اینکه سد کلان ملایر یکی از پروژه‌های شاخص استان است،  اقدامات وزارت نیرو در کل کشور را قابل تقدیر دانست و گفت: وزارت نیرو با اقدامات و برنامه‌هایی که در سطح کشور و استان همدان تدوین کرده، توانسته خوش بدرخشد.

استاندار همدان به بخشی از اقدامات انجام شده در استان اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از 100 طرح و پروژه شاخص در استان شناسایی شده و در هرکدام از طرح‌ها در حوزه‌های مختلف کشاورزی، صنعت و گردشگری به نتایج مطلوب و قابل قبولی دست یافته‌ایم.

شاهرخی گفت: در حوزه کشاورزی تامین آب یکی از مسائل جدی استان همدان و ملایر بود که با ساخت سد کلان ملایر بخش بزرگی از این مشکل رفع شد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن