فرهنگ و هنر

ثبت ملی مهارت پخت دو غذا از تویسرکان در فهرست میراث ناملموس کشور

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تویسرکان از ثبت مهارت پخت دو غذا و یک مراسم از این شهرستان در فهرست ملی میراث ناملموس کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، اسحاق ترکاشوند صبح امروز در جمع خبرنگاران، گفت: در آخرین جلسه شورای ثبت میراث ناملموس که در وزرات میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ، مهارت پخت “کباب (کوکو) گردو” و “حلوا گردو” و همچنین “مراسم گردو تکانی ” در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت ملی رسیدند.

ترکاشوند اظهار کرد: پرونده ثبتی این دو غذا که مواد اصلی تشکیل دهنده آنها گردو می باشد در بهمن سال جاری در اقامتگاه بومگردی “دهبنه” تصویر برداری و تکمیل شده است.

ترکاشوند بابیان اینکه همچنین در آبانماه سال جاری تصویر برداری و تهیه پرونده ثبتی مراسم گردو تکانی نیز در باغات روستای آرتیمان تکمیل شدافزود: خوشبختانه در آخرین جلسه شورای میراث ناملموس با موافقت اکثریت اعضا به ثبت ملی رسید.

وی تاکیدکرد: پیش از این مهارت پخت آش سماق، ترشی گردو و نان مغزی در فهرست ملی میراث ناملموس به ثبت رسیده بودند.

ترکاشوند درپایان خاطرنشان کرد: اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان تویسرکان در تلاش است تا با ثبت ملی میراث ناملموس شهرستان از جمله آیین ها، مراسمات، لهجه و گویش و غذاهای محلی شهرستان اقدامی اساسی در راستای حفظ آنها انجام دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن