اجتماعی

ساخت المان ” برج گنبد قابوس” در مجموعه توریستی” جهان کوچک” ملایر

شهردار ملایر با بیان اینکه ” المان برج گنبد قابوس”، در مجموعه توریستی جهان کوچک شهر ملایر مراحل پایانی ساخت خود را طی می کند، گفت: برج گنبد قابوس يا ميل گنبد، واقع در شهر گنبد کاووس دراستان گلستان ايران، بلندترين برج آجري دنياست که در قرن چهارم هجري (375 هجري شمسي) در زمان سلطنت شمس المعالي قابوس بن وشمگير از پادشاهان آل زيار بنا شده است.

حسین بابایی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، افزود: اين برج از زيباترين و باشکوه‌ترين بناهاي اوايل دوره اسلامي است که عليرغم استفاده بسيار کم از عناصر تزييني در آن، داراي ساختاري متناسب، موزون، مستحکم و زيباست که نوعي احساس شکوه و زيبايي را به بيننده القا مي‌کند.

وی اظهارکرد: ساختمان اين برج از سه بخش پي، بدنه و گنبد تشکيل شده که روي هم رفته 55 متر ارتفاع دارند، بدنه برج از خارج داراي 10 پره مثلثي شکل است که به فواصل مساوي از يکديگر قرار دارند و از پاي بست بنا شروع و تا زير گنبد ادامه دارند.

بابائی ادامه داد: بدنه بنا سراسر از آجرهاي پخته قرمز رنگ ساخته شده که در نهايت پختگي و استحکام هستند و به علت تابش آفتاب در طول قرن ها به رنگ زرد طلايي زيبايي درآمده که خود بر زيبايي بنا افزوده است.

شهردار ملایر در مورد المان ساخته شده در مجموعه جهان کوچک شهر ملایر گفت: المان برج قابوس ساخته شده توسط شهرداري ملاير 20 متر ارتفاع دارد و قطر آن در بزرگترين نقطه 6.4 متر است که جهت استحکام، مقاوم سازي و اجراي نماي آن از اسکلت فلزي و از آجر پخته سنتي (قزاقي) استفاده شده است.

بابایی با اشاره به این موضوع که این برج در شهر گنبد کاووس بيش از هزار سال پيش ساخته شده است، گفت: برج قابوس در يک ‌نظرسنجي بين المللي از سوي شماري از معماران مشهور جهان، به عنوان بهترين اثر مهندسي تاريخ بشر انتخاب شده که از جمله دلايل اين انتخاب آن است که اين برج با بيش از 50 متر ارتفاع، در مدت عمر بسیار طولانی خود دو بار زلزله‌هاي شديدتر از 6 ريشتر را از سر گذرانده، اما همچنان سالم، استوار و پا برجا ايستاده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن