اجتماعی

تهدید سلامت انسان با نوع H5 آنفولانزای حاد پرندگان

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه نوع H5 آنفولانزای حاد پرندگان قابل انتقال به انسان است گفت: خوشبختانه در استان این بیماری در طیور مشاهده نشده است.

دکتر محمودرضا رسولی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، مطرح کرد: این بیماری دارای ویروس‌های متفاوتی است که نوع H5 آن واگیر بین طیور و انسان بوده و می‌تواند سلامت و بهداشت انسان را به خطر اندازد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون بیش از ۴۰ مورد بازرسی در راستای مقابله با این بیماری در بسیاری از مراکز پرورش طیور انجام شده که خوشبختانه تا این لحظه مورد مثبتی گزارش نشده است.

رسولی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته برای نمونه برداری این بیماری، نمونه‌ها را به تهران ارسال می‌کردیم افزود: در سال جاری استان همدان با تهیه تجهیزات لازم می‌تواند در عرض چند ساعت نیز نمونه‌ها را آزمایش کند.

وی عنوان کرد: بهترین راه مقابله با این بیماری و جلوگیری از شیوع انتقال آن به انسان این است که انسان و طیور تماس مستقیم نداشته باشند.

رسولی با تاکید بر اینکه در صورت شناسایی آنفولانزا در طیور، باید معدوم سازی انجام شود مطرح کرد: استفاده از گوشت طیور بیمار نیز می‌تواند انسان را آلوده کند.

وی تصریح کرد: با همکاری سازمان محیط زیست نیز از ابتدای سال بیش از ۲۷ هزار مورد پایش تالاب و آبگیر که محل زندگی‌ پرندگان مختلف هستند به ثبت رسیده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان در پایان با اشاره به اینکه ۷ هزار آزمایش برای جلوگیری از این بیماری انجام شده خاطرنشان کرد: آنفولانزای حاد پرندگان می‌تواند به اقتصاد، کاهش تولید و سلامت و بهداشت انسان ضربه‌ی جبران ناپذیری وارد کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن