سلامت و پزشکی

قطعا هفته بعد وضع بدتری از امروز خواهیم داشت/نسبت به سیاست زدگی پرهیز کنیم

وزیر بهداشت درمان و آموزشی پزشکی با تاکید براینکه باید نسبت به سیاست زدگی پرهیز کنیم، گفت: خیلی‌ها به خاطر دو رأی، منافع ملی را زیر سوال می برند اما ما باید متوجه باشیم که نزدیک شدن به انتخابات ما را دچار سردرگمی نکند.

به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین و به نقل از وب‌دا در همدان، دکتر سعید نمکی در سفر به استان همدان طی دیدار با رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی همدان به آمار یک هزار و 450 مورد بستری کرونایی در این استان اشاره و اظهار داشت: ما همکارانی داریم که ۱۴ماه روز و شب خوش نداشتند، وقتی که می‌بینم که عزیزان من در نظام سلامت ۱۴ماه یک روز خوش تجربه نکردند برای من سنگین و سخت است.

وی ضمن قدردانی از مدیریت شایسته بیماری در استان همدان عنوان کرد: شاید شیوه‌های بی‌سر وصدا و مدبرانه است که برخی فکر می‌کنند ما کاری نمی‌کنیم و تصور می‌کنند با ورد یا جادو این امواج را پشت سر می‌گذاریم و عمل‌گرایی همکاران ما را نمی‌بینند، شاید نمی‌بینند که همکاران من دیشب تا صبح در همدان چه کشیدند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی خاطر نشان کرد: چه محرومیت‌ها، شهید دادن‌ها و از دست دادن آدم‌هایی که جایشان را کسی نمی‌گیرد را ما تجربه کرده‌ایم اما هنوز یک عده متوجه نشدند چه کسانی در این میدان هستند.

وی با بیان اینکه شرایط امروز پیش از عید قابل پیش‌بینی بود یادآور شد: در سراسر کشور ما با یک ویروس چموش مواجه شدیم، ما می‌دانستیم مواجه با چنین ویروسی تمهیدات خودش را می‌خواهد. ما نمی‌توانیم با جهش این ویروس در برنامه‌هایمان جهش نداشته باشیم از این رو طرح شهید قاسم سلیمانی را برای غربالگری موارد ساکن اجرا کردیم.

دکتر نمکی با بیان اینکه متأسفانه جمعیت مواج عامل‌عدم اجرای این پروژه و انتشار گسترده ویروس است گفت: پشتیبانی و وجاهت ما بر حمایت مردم است، ما کنار هم هستیم و نمی‌گذاریم این موج به ما آسیب بزند، اگرچه روزهای به شدت سخت‌تری در پیش داریم اما اهل زانو زدن در مقابل هیچ مشکلی نیستیم و این را از تجربه هشت‌ساله دفاع مقدس داریم، ما اثبات می‌کنیم که در مقابل همه تحریم‌ها که نظام سلامت را محاصره کرده زانو نخواهیم زد.

وی ابراز کرد: استان همدان در شب عید تنها ۷بیمار داشت و امروز ۱۴۵۲بیمار دارد آنچه که امروز با آن مواجهیم یک موج سنگین از یک ابتلای سنگین بایک ویروسی به شدت ساری و گرفتار کننده است به همین علت قطعا هفته بعد وضع بدتری از امروز خواهیم داشت کما اینکه این وضعیتی که اکنون در آن هستیم را هم در هفته پیش اعلام کردم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متذکر شد: ما نسبت به سال گذشته آورده‌های ارزشمندتری داریم و شناختمان از ویروس بیشتر شده است بنابراین باید نسبت به سیاست زدگی پرهیز کنیم، توصیه من گوش نسپردن به آوای یأس و تفرقه است، خیلی‌ها به خاطر دو رأی منافع ملی را زیر سوال می برند اما ما باید متوجه باشیم که نزدیک شدن به انتخابات ما را دچار سردرگمی نکند.

وی بیان کرد: باید بیماران را با روشی که گفتیم یعنی با فیلتر سرپایی شناسایی کنیم و درمانگاه‌های ۱۶ساعته فعال باشند، اگر این کار هوشمندانه انجام شود بار کار تا یک دهم کاهش پیدا می‌کند، نباید بگذاریم بیماری پشت در بیمارستان بماند، نباید کسی به دلیل طبقه خاص از امکانات محروم شود.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز در هیچ جای مملکت کمبود دارو نداریم و هرچه بخواهید من برای شما ارسال می‌کنم اگرچه اعتبار امسال از اعتبار سال آرام 97 هم کمتر بود اما به هر حال کمبود نداریم و باید حافظ منافع بیت المال باشیم، هرچقدر هم که تست کم داریم ما به شما خواهیم داد.

وی توضیح داد: این درخواست را از شما دارم که فعلا مریض الکتیو نپذیرید و تخت‌ها را برای بیماران کرونایی آماده کنید؛ اگر می‌خواهید تختی راه بیاندازید از هر طریقی این کار را انجام دهید تا بیماران سرگردان نباشند.

دکتر نمکی در ادامه بر تشکیل کمیته پیگیری تاکید و تبیین کرد: وقتی بیماری مرخص شد آن را رها نکنید و حتما بعد از ترخیص جویای حال او باشید و یک تیم را برای این کار در نظر بگیرید چراکه در مواردی بعد از ترخیص بیمار دچار مشکل شده و بعد از مدت کوتاهی فوت کرده است بنابراین باید پیگیر موارد ترخیص شده نیز باشیم.

وی با اشاره به اینکه هنر ما باید این باشدکه مریض سرپایی بستری نشود و مریض بستری به سمت مرگ و میر نرود تشریح کرد: در حال حاضر در شرایط اتمام واکسیناسیون کادر درمان هستیم و بعد سراغ اولویت های بعدی می رویم، اردیبهشت پوشش بسیار بهتری از لحاظ واکسیناسیون داریم، در ادامه قطعا در خرداد هم همینطور خواهد بود، خبرهای خوبی هم برای واکسن داخلی داریم اما برخی اذهان عمومی را دچار تشویش می‌کنند که در روزهای آینده رو سیاهی با آن‌ها خواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن