اجتماعی

یک بام و دوهوای مسئولان در بحران سیاه کرونا

در بحبوحه‌ی وحشتناک کرونا که بسیاری از مردم و مسئولین را به تکاپو انداخته اخبار و اظهار نظرهای ضد و نقیض به معضلی تبدیل شده است که واقعیت بسیاری از اخبار را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد این اخبار از بسته شدن اصناف و تعطیلی بازار شروع می‌شود و تا چرایی عدم نظارت درست بر تردد و محدودیت‌ها ادامه دارد.

به گزارش همدان‌آنلاین، این روزها اخبار ضد و نقیضی که هنوز ساعتی از انتشار آنها نگذشته تکذیب می‌شود، تنها به سردرگمی و تشویش اذهان عمومی دامن می‌زند و می‌توان ترس را در چشمان مردم  این شهر که در هجوم اخبار مختلفی که خبر از بایدها و نبایدها می‌دهد به وضوح دید و نمی‌دانند که کدام کار درست است کدام غلط؟

آیا تردد در محورها مجاز است یا ممنوع که اگر ممنوع است چرا هیچ نام و نشانی از پلیس‌های راهور در آن دیده نمی‌شود؟ یا کرونای هندی که چندیست به کرونای انگلیسی هم اضافه شده می‌تواند واکسن را بی اثر سازد یا نه؟ اصناف قشر آسیب دیده‌ای که زیربار رکود بازار کمر خم کرده‌اند می‌توانند یک روز در میان فعالیت کنند یا نه؟

برای هر یک از این سوال‌ها خبرهای مختلفی را در فضای مجازی میبینیم که چندی بعد آن را تکذیب می‌کنند و نمی‌دانیم که چه کسی حرف آخر را می‌زند و باید آن را باور کنیم

خبری از لغو تردد شبانه در شب‌های قدر نداریم

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان با اشاره به اینکه ترددهای شبانه تشدید می‌شود گفت: تا کنون ابلاغی مبنی بر لغو ممنوعیت ها در شب‌های قدر نداریم.

سرهنگ فرخ جمالی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، بیان کرد: با توجه به تصمیم ستاد استانی کرونا از امروز ساعت 17 بلوار جوان  و محوطه پشت شهربازی رنگین کمان نیز در هر ساعت از شبانه روز مسدود می‌شود.

وی ادامه داد: در رابطه با شب‌های قدر نیز هیچ دستوری مبنی بر لغو تردد نداریم و محدودیت‌ها همچنان پابرجاست.

سرهنگ جمالی یادآور شد: برای لغو محدودیت در این شب‌ها تابع ستاد استانی مقابله با کرونا هستیم.

برگزاری مراسم شب‌های قدر در فضای باز

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان از برگزاری مراسم‌های شب قدر در فضای باز خبر داد.

محمد هادی نظیری ، در تشریح این خبر بیان کرد: با توجه به ابلاغ وزیر بهداشت برگزاری شب قدر منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است.

وی ادامه داد: مراسم‌ها معمولا در فضای باز و با رعایت نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک  و فاصله گذاری ایمن انجام خواهد شد.

نظیری با اشاره به میزان ساعت برگزاری مراسم خاطرنشان کرد: مراسم‌ها در سطح گسترده و در فضاهای مناسب استان به مدت دو ساعت و با هماهنگی مرکز بهداشت برگزار می‌شود.

مراسمی برای شب‌های قدر نداریم

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه ۲ همدان از احتمال عدم برگزاری مراسم شب‌های قدر در باغ بهشت خبر داد و گفت: در این شب‌ها درب‌های آرامستان بسته است.

علی قبادی در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌آنلاین، در تشریح این خبر اظهار کرد: با توجه به وضعیت قرمز در استان همدان که متأسفانه بسیاری از شهروندان درگیر این موضوع شده‌اند در حال حاضر درب‌های آرامستان بسته و برنامه‌ای برای شب‌های قدر نداریم.

وی ادامه داد: اداره اوقاف و امور خیریه تابع ستاد استانی مقابله با کرونا بوده و تا زمانی که از سوی این ستاد برنامه‌ای اعلام نشود ما هم اقدامی نخواهیم داشت.

قبادی در پایان توضیح داد: در این شرایط تمام درب‌های ورودی آرامستان به وسیله داربست بسته شده است و تنها ۱۰ یا ۱۵ نفر از بستگان متوفی حق ورود به آرامستان را برای برگزاری مراسم تدفین دارند.

دبیر هماهنگی ستاد مدیریت کرونا استان همدان از برگزاری مراسم شب‌های قدر در فضای باز خبر داد.

مهرداد نادری فر در گفت‌وگو با خبرنگار این پایگاه، اظهار کرد:  در شهرهایی با وضعیت نارنجی، آبی و زرد در فضای بسته و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در مناطق قرمز این مراسم در فضای باز به مدت 2 ساعت برگزار خواهد شد.

لغو منع تردد شبانه در شب‌های قدر

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به درپیشِ‌رو بودن شب‌های قدر تصریح کرد: مصوب شد که مراسم شب قدر و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود؛ همچنین در شهرهای قرمز و نارنجی، این مراسم و نماز عید فطر باید حتماً در فضای باز برگزار شود؛ مدت زمان مجاز برای برگزاری مراسم شب‌های احیا حداکثر دو ساعت و برای نمازهای یومیه، نیم ساعت است.

رئیسی در پایان افزود: به‌منظور تسهیل در برگزاری مراسم شب‌های قدر، طرح منع تردد شبانه از ساعت 22 شب تا 3 بامداد صرفاً در شب‌های قدر لغو خواهد شد.

“گزارش از مینا رضایی نصیر، خبرنگار پایگاه خبری همدان‌آنلاین”

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن