اجتماعیفرهنگ و هنر

حکایت شبی که تقدیر را رقم می زند

مسئول واحد قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر در مورد فضیلت شب قدر گفت: ماه مبارک رمضان كه از نيمه مي گذرد نفس ها براي درک بهترين و افضل ترين شب سال به شماره مي افتد؛ شب عاشقان بي دل ، شب بندگان خالص الهي، شب راز و نياز، شب زمزمه عارفانه و عاشقانه، شب خلوت كردن با خود و معبود خود، شب عبادت و شب قدر، شبي كه از هزار شب نه از هزار ماه برتر است.

ایرج یارمحمدی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، افزود: شب قدر از شب هاي متبرک اسلامي است در قرآن در سوره مباركه قدر آمده كه از هزار ماه بهتر است حتي سوره اي در قرآن بدين نام مسمي شده است مفسران براي وجه تسميه اين شب معاني مختلفي ذكر كرده اند از جمله اينكه قدر به معني شرف و منزلت است چراكه انسان ها با با زنده نگه داشتن آن به قدر و منزلت مي رسند.

وی اظهارکرد: از شرف اين شب همين بس كه كتاب با قدر و منزلتي به زبان پروردگار براي امت ها نازل شده است يكي ديگر از معاني قدر تنگي و ضيق است و علت آن كثرت فرود فرشتگان از آسمان به زمين است و به همين سبب زمين از كثرت فرشتگان ضيق و تنگ مي شود و اما معني سوم كه مورد تأييد اكثريت مفسران و قرآن پژوهان است به معني تقدير و اندازه گيري است چراكه در اين شب با عظمت همه چيز اندازه گيري مي شود از جمله مقدرات اين شب، سرنوشت انسان ها، جوامع و حوادث و پيش آمدهايي كه در يك سال آينده، رقم زده مي شود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در احاديث آمده است كه علت نامگذاري شب قدر به اين نام به آن جهت است كه آنچه مربوط به سال است از قبيل خوبي، بدي، زيان، سود، رزق و روزي، مرگ و ولادت … اندازه گيري مي شود.

یارمحمدی خاطرنشان کرد: از پيامبر اكرم(ص) نقل شده است كه فرمودند: ماه مبارك رمضان به شما رو آورده است در اين ماه شبي است كه برتر از هزار ماه است و هر كس از فيض شب قدر محروم شود از تمام خيرات بي نصيب مانده است و محروم نمي ماند از بركات شب قدر مگر كسي كه خويشتن را محروم كرده است.

وی افزود: اهميت شب قدر به اندازه اي است كه خداوند در قرآن مي فرماید:” و ما ادراك ما ليلة القدر” يعني تو چه مي داني شب قدر چيست و در ادامه مي فرمايد كه شب قدر از هزار ماه بهتر است يعني از نظر فضيلت عبادت بدان جهت كه عبادت در آن شب از جهت فضيلت بهتر از عبادت در هزار ماه است، رسول خدا(ص) مي فرمايند: خداوند از ميان روزها، روز جمعه و از ميان ماه ها، ماه رمضان و از ميان شب ها شب قدر را برگزيد.

مسئول واحد قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر به اهميت ” شب قدر” در كتاب “مستدرک الوسائل” اشاره و حديث جالبي را در مورد حضرت موسي(ع) نقل کرد و گفت: موسي (ع) عرض كرد: خدايا مي خواهم به تو نزديك شوم، فرمود: قرب من براي كسي است كه شب قدر بيدار باشد، گفت: خدايا رحمتت را مي خواهم، فرمود: رحمتم از آن كسي است كه در شب قدر به مسكينان رحمت كند. گفت خدايا جواز گذشتن از پل صراط را مي خواهم، فرمود: از آن كسي است كه در شب قدر صدقه اي بدهد.
گفت: خدايا از درختان و ميوه هاي بهشتي مي خواهم فرمود: آن براي كسي است كه در شب قدر مرا به پاكي ياد كند. گفت: خدايا رهايي از آتش جهنم را مي خواهم، فرمود: آن براي كسي است كه از گناهانش در شب قدر استغفار كند. گفت: خدايا… خشنودي تو را مي خواهم، فرمود: خشنودي من از آن كسي است كه در شب قدر دو ركعت نماز بخواند.

یارمحمدی توضیح داد: براي خيلي ها اين سوال مطرح مي شود كه شب قدر كدام شب است، در پاسخ به سوال چند احتمال مطرح مي شود؛ برخي شب نيمه شعبان را شب قدر مي دانند كه اين احتمال خيلي ضعيف است، البته شايد از نظر عظمت و مقام بالا باشد ولي شب قدر نيست چراكه شب قدر در ماه رمضان قرار دارد اما احتمال ديگر شب نوزدهم و يا بيست و يكم ماه رمضان است، از امام صادق(ع) در مورد شب قدر سوال شد، ايشان فرمودند: شب قدر را در يكي از سه شب 19 و 21 و 23 رمضان جستجو كن و در حديثي ديگر فرمودند: تقدير در شب نوزدهم ، ابرام در شب بيست و يكم و امضا در شب بيست و سوم است.

■ راز عظمت و فضيلت شب قدر

وی بیان کرد: راز عظمت و فضيلت شب قدر به پيوند آن با ساحت ولايت و امامت نهفته است، در اين شب تمام مقدرات عالم وجود بر قلب مبارك امام عصر(عج) نازل مي شود و به امضا و تأييد آن حضرت مي رسد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: شب هاي قدر با آن همه معنويت و فضيلت فرصت مناسبي براي نزديک شدن به ساحت مقدس حضرت وليعصر(عج) و برقراري ارتباط معنوي با آن وجود مقدس است، پس باید در شب قدر با زمزمه دعاي فرج براي ظهور حضرتش دعا كنيم چراكه گشايش كار همه مسلمين در ظهور حضرتش است.
یارمحمدی افزود: همانگونه كه در سوره مباركه قدر آمده نزول قرآن در اين شب صورت گرفته است و خيلي ها علت عظمت و مقام اين شب را بواسطه نزول پر بركت قرآن دانسته اند، البته بايد اين نكته را يادآورشد كه قرآن به دو صورت نازل شده؛ اولی نزول تدريجي كه از شب بعثت پيامبر در 27 ماه رجب با نزول 5 آيه اول سوره علق شروع شد و مدت 23 هم به طول انجاميد و دومین مورد نزول دفعي؛ يعني اينكه قرآن به صورت يكجا و يكدفعه در شب قدر بر پيامبر نازل شده است.

وی اظهارکرد: علامه طباطبايي معتقد است كه در شب قدر قرآن با همان وجود باطني و اصلي كه از تجزيه و تفصيل عاري است و داراي حقيقت واحدي بوده و يكجا بر قلب پيامبر فرود آمده است.

مسئول واحد قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر یادآورشد: براي اعمال اين شب دستورات خاصي داده شده است از جمله: احيا و شب زنده داري: امام باقر(ع) مي فرمايند: هركس شب قدر را احيا بدارد گناهانش آمرزيده مي شود اگرچه به اندازه ستارگان آسمان و عظمت كوه ها و آب درياها باشد، غسل مقارن غروب آفتاب و غسلي ديگر در شب، نماز شب قدر، 2 ركعت هفت مرتبه توحيد و بعد از پايان نماز 70 مرتبه استغفر الله و اتوب اليه، قرآن بر سر گرفتن و بك يا الله و … گفتن، زيارت امام حسين(ع)، صد ركعت نماز كه فضيلت بسيار دارد، خواندن دعای جوشن کبیر، و سایر اعمال مخصوص شب هاي 19 و 21 و 23 رمضان كه در مفاتيح الجنان آمده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن