اقتصادی

امر رهبر انقلاب در خصوص حمایت از تولید و رفع موانع آن نباید بر زمین بماند


رئیس قوه قضاییه گفت: امر رهبر انقلاب در خصوص حمایت از تولید و رفع موانع آن نباید بر زمین بماند و همه ما باید خود را مامور به روشن نگه داشتن چراغ تولید بدانیم. به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه آیت الله سید ابراهیم رئیسی که در جریان سفر به استان همدان در شورای قضایی این استان سخن می‌گفت، بر لزوم رسیدگی و پاسخگویی به تک‌تک مطالبات مردمی که در جریان این سفر مطرح شد، تاکید کرد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی اظهار کرد: وقتی مسئولان عالی قضایی به یک استان می روند مردم با یک امیدواری دردها و مطالبات‌شان‌ را مطرح می‌ کنند و انتظار رسیدگی ویژه دارند.

وی برخورد ماشینی با کار مردم را ناپسند خواند و برای نمونه به مشکل یک فرد مُسن اشاره کرد که یکی از مراجع قضایی بعد از ۵۰ سال سکونت دستور قلع و قمع سکونتگاه او را صادر کرده و خواستار رسیدگی ویژه به چنین مسائلی شد.

رئیس قوه قضاییه بر لزوم ارتباط روسای کل دادگستری دادستان‌ها و روسای سازمان های وابسته به دستگاه قضا با نخبگان نیز تاکید کرد و آن را در پیشبرد کارها سودمند دانست.

آیت الله رئیسی بیان کرد: وقتی مقام معظم رهبری به‌عنوان عالی‌ترین مقام نظام سه ساعت با دانشجویان دیدار می کنند و پای حرف‌ها و درددل هایشان می نشیند، این رفتارشان برای ما الگوست.

رئیس دستگاه قضا افزود: رهبر انقلاب انقلاب در دیدار با نخبگان مسائل مهم جهان اسلام و کشور را مطرح می‌کنند و من طلبه هم به‌عنوان مسئول قوه قضاییه باید با تأسی از ایشان در حوزه کاری خود حرف ها و نظرات نخبگان را بشنوم.

آیت الله رئیسی بر همین اساس از بخش‌های مختلف دستگاه قضا به ویژه بخش راهبردی آن توصیه کرد با بدنه راهبردی کشور ارتباط تنگاتنگ داشته باشد و از نظرات آنها بهره ببرند.

وی ادامه داد: نفس ارتباط با نخبگان و مجموعه‌های دغدغه‌مندی که نفع شخصی ندارند و اطلاعات خوبی هم دارند بسیار موثر است و کسی از آن ضرر نمی کند.

وی تصريح کرد: اگر گروه‌های نخبگان اطلاعاتی که ارائه می دهند نادرست باشد، با تبیین و توضیح مسائل قابل اصلاح است و در صورت اطلاعات آنها، باید مسائلی که مطرح می‌ کنند پیگیری شود تا به بحران تبدیل نشود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت قضایی استان همدان از “سازمان زندان‌ ها”‌ به‌عنوان‌ یکی از بخش هایی یاد کرده که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

آیت الله رئیسی “توجه به زندانیان و خواسته‌های آنها” و “اصلاح مجرمین” را از سیاست‌های دستگاه قضا در دوران تحول برشمرد و اقدام قابل تقدیر سازمان زندان‌ ها برای افزایش میزان اشتغالزایی از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد را در کاهش ناهنجاری ها مؤثر دانست.

وی عنوان کرد: زندانی یک انسان است و فلسفه زندان هم اصلاح و تربیت و انسان سازی است.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: زندانی باید مدت مجازاتش را بگذراند اما نظام اسلامی با امتیازاتی مانند عفو، مرخصی و ملاقات خصوصی که در ذات نظام است، زمینه بازاجتماعی شدن زندانیان را فراهم می کند و این از وظایف ماست.

رئیس قوه قضاییه‌ در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم حل مشکلات‌ تولیدگران و سرمایه گذاران متذکر شد بسیاری از مشکلات به دست استانداران قابل حل است و مسئولان‌ عالی قضایی نیز آمادگی دارند مواردی که در سطح استان حل نمی‌ شود، پیگیری و برای حل آنها مساعدت کنند.

آیت الله رئیسی توضیح داد: رهبر معظم انقلاب امر کردند به مسأله تولید توجه شود و نباید امر ایشان بر زمین بماند و ما خود را سرباز رهبری و مأمور به انجام این کار می‌ دانیم.

رئیس قوه قضاییه به گزارش های متعدد از حل مشکلات تولیدکنندگان در سایه تعامل مسئولان اجرایی و قضایی اشاره کرد و گفت: مشکلات بسیاری از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در استان ها با تعامل استانداران و روسای کل دادگستری ها حل شده و در استان‌ همدان نیز مواردی هست که نیاز به شورای عالی اقتصادی کشور ندارد و در سطح استان حل می شود.

آیت الله رئیسی برای نمونه به مشکل شرکتی در ملایر اشاره کرد که به دلیل یک اختلاف سلیقه بین مدیرعامل شرکت و بانک، ۱۰ سال بلاتکلیف مانده است!

رئیس دستگاه قضا متذکر شد: یک واحد تولیدی که ۳۰۰ کارگر می تواند در آن مشغول کار باشد، چرا باید به خاطر یک اختلاف سلیقه که به سادگی و با یک تصمیم مقتدرانه قابل حل است، معطل بماند؟ این مسأله آنقدر پیچیده نیست و بن‌بست ندارد که نیازمند قانونگذاری مجلس یا قوه قضاییه باشد.


آیت الله رئیسی بار دیگر تاکید کرد: همه بدانند که تک‌تک ما مخاطب امر رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از آن هستیم و هر کدام از ما در هر سطحی و هر جا بتوانیم چراغ تولید را روشن نگه داریم باید به وظیفه‌مان عمل کنیم.

رئیس دستگاه قضا در پایان این جلسه دستوراتی را برای حل مشکل کمبود قاضی در استان همدان و تامین اعتبارات، امکانات و تجهیزات مورد نیاز بخش های مختلف قضایی استان از جمله سازمان زندان‌ ها، سازمان پزشکی قانونی و سازمان قضایی نیروهای مسلح صادر کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن